امروز جمعه 18 آذر 1401 ساعت 19:44:51

دوربین خبر

کد مطلب : 11178 -تاریخ انتشار : سه شنبه 19 دی 1396 -ساعت : 12:42

چاپ به اشتراگ گذاشتن
بهبود نظام تصمیم گیری در اولویت استاندار مازندران باشد

ایرج نیاز آذری فعال رسانه ای و اجتماعی مازندران:

بهبود نظام تصمیم گیری در اولویت استاندار مازندران باشد

به گزارش دوربین خبر،

ایرج نیازآذری
بهبود نظام تصمیم گیری در اولویت استاندار مازندران باشد

دکترمحمود سریع القلم استاد برجسته علوم سیاسی دانشگاه شهید بهشتی طی سخنرانی در پانزدهمبن کنفراس بین المللی مدیریت در تشریح ابعاد مختلف اصول ثابت توسعه یافتگی تاکید داشت: درمیان نزدیک به سه هزاز نظریه که از دهه 50 میلادی در زمینه علوم انسانی نوشته شد نظریه "تصمیم سازی و تصمیم گیری" نظریه نافذ و موثری بوده که 8 اصل آن باید بصورت سیستماتیک دنبال شود و این اصول برای توسعه هر کشوری و یا هرسازمانی ضروری است. ضمن اینکه مخاطبان گرامی را به مشاهده کامل سخنرانی جناب استاد دعوت می کنم قصد دادم در اشل استانی وفق این نظریه ازمباحث نشست اعضای شورای گفت و گو دولت و بخش خصوصی با مدیران تشکل های اقتصادی استان که یک شنبه 17 دی در محل اتاق بازرگانی ، صنایع ، معادن و کشاورزی مازندران برگزار شد بنویسم.
پناه فعالان اقتصادی به رییس کل دادگستری استان که مهمان ویژه نشست بود هریک از مدیران تشکل های اقتصادی را وادشت با درد و رنج ناشی از کاستی ها به بیان مشکلات فراروی تولید و موانع اداری بنگاه داری دراستان مازندران بپردارند.
سرآمدان تولید و تجارت استان در نشست پارلمان بخش خصوصی ضمن بر شمردن مزیت های اقتصادی مازندران آمادگی خویش را برای توسعه کارآفرینی و ایجاد اشتغال مولد بیان داشتند اما همزمان تاکید داشتند گسل های اقتصادی مانع ازنقش آفرینی آنها می شود.
عمده مسائلی که کنشگران اقتصادی تکرار داشتند فقدان یک نظام تصمیم گیری معطوف به حل مسئله در دستگاه های اجرایی استان بود که باید مورد توجه جدی استاندار مازندران، دستگاه های نظارتی و مراکز تحقیقاتی قرار گیرد.
فعالان اقتصادی شرکت کننده دراین نشست با اذعان اینکه اشتهار دولت روحانی "تدبیر و امید" هست اما علیرغم تصویب قوانین و مقررات تسهیل گر و وجود شوراهای تخصصی با اختیارات مناسب اما همچنان روندهای حکمرانی اقتصادی و اداری استان رضایت بخش نیست و باید هرچه زودتر بهبود یابد.
راقم این سطور که به دعوت بانی هم اندیشی شنونده فعال نشست بود و گزارش مبسوط را برای نمایندگان مازندران درخانه ملت ارسال کرد چاره کار را در بهبود نظام تصمیم گیری با هدف کارآمد سازی مناسبات اداری استان می داند ، موضوعی که امیرالقضات استان یک نمونه از آن را با تاکید بر منعطف شدن روندهای قضایی در رسیدگی به پرونده های بخش تولید با هدف تعطیل نشدن آنها بخشنامه و رونمایی کرد.
مدیران و کارشناسان دستگاه های اجرایی و نظارتی همواره در معرض تصمیم سازی و تصمیم گیری درقبال خواست و ناخواست مراجعان قراردارند ،اما از زمان ارائه درخواست ها تا اجابت آنها یا حل مسائل متقاضیان فاصله معنادار و زمان فرصت سوزی وجود دارد.
متاسفانه بدلایل مختلف اعم از فقدان دانش و مهارت های شغلی، عدم درک تسهیل گری از بخشنامه ها ، کج سلیقکی در حل مسائل مبتلابه ، خوانش سخت گیرانه از دستوالعمل ها ، اتخاذ تصمیمات متناقض در دستگاه های ذیربط و تعلل در تصمیم گیری ها موجب شده است فعالان اقتصادی در هزارتوی بوروکراسی ایرانی گرفتار رانت و فساد ساختاری و سیستماتیک شوند درحالی که عنصر زمان شاخص موثر درقیمت تمام شده خدمات و فعالیت های شرکت ها ، پیمانکاران و تولید کنندگان می باشد.
به اعتقاد نگارنده شایسته است مهندس اسلامی استاندار مازندران برای اصلاح های روش های انجام کار و تقویت بنیان های تصمیم گیری استان چاره اندیشی اساسی نماید.
اینکه چرا حدود 20 ماه اتحادیه شن و ماسه آویزان هماهنگی و تصمیم گیری دستگاه های ذیربط شده ،یا بسیاری از بنگاه های اقتصادی در بلاتکلیفی تصمیم گیری بانک ها ، محاکم و کارگروه ها هر روز متضرر می شوند آیا حق الناس و هدر رفت ثروت ها و فرصت های ملی نیست!
به اعتقاد این قلم یکی از مهمترین کارویژه ها وحتی عیار مدیریتی استاندار مازندران درکوتاه مدت تقویت نظام تصمیم گیری و بهبود مناسبات اداری با هدف کارآمد سازی روندهای اجرایی معطوف به حل عاجل مسائل کنشگران اقتصادی استان می باشد.
بدون شک رونق تولید و شکوفایی اقتصادی به عنوان عامل اصلی اشتغال آفرینی محقق نمی شود مگر به تسهیل گری دربهبود فضای کسب و کار ، حال آنکه براساس پایش و پیمایش اداره کل اقتصاد و دارایی استان دربهار امسال 28 عامل نهادی، محیطی، اداری و مدیریتی مانع جدی سرمایه گذاری و کسب و کار در استان مازندران بوده است که جز بااصلاح تصمیم های مدیریتی برطرف نمی گردد.
اگرنظام سیاسی و اجتماعی کشور بدنبال تامین مطالبات اجتماعی معترضان روزهای اخیر است راهش ازطریق ثروت آفرینی ، رونق تولید و شکوفایی اقتصادی می گذرد تا پاسخگوی اشتغال و رفاه آنها باشد.
علاوه براین ها مجموعه ای از موانع و عوارض فرهنگی نیز بر عرصه عمومی و نظام اداری استان سایه افکنده که باید از طریق آموزش و فرهنگ سازی اصلاح شود.لینک کوتاه مطلب :


نظر شما در مورد : بهبود نظام تصمیم گیری در اولویت استاندار مازندران باشد

*

*


(تحلیلی از قیام احمد بن موسی و برادران امام رضا(ع) ؛ نوشته جلیل عرفان منش

ویژه گروه سنی بزرگسال

@doorbinkhabar.ir

آخرین اخبارپربازدیدها

  گزارش رادیوئی و تلوزیونی


bmi.ir