امروز پنج شنبه 28 شهریور 1398 ساعت 21:09:17

دوربین خبر

کد مطلب : 15076 -تاریخ انتشار : پنج شنبه 19 بهمن 1396 -ساعت : 17:59

چاپ به اشتراگ گذاشتن
پنج هزار واحد مسکونی در مناطق بافت فرسوده استان. مازندران با حمایت دولت و اعطای تسهیلات ارزان قیمت بازسازی شد

استاندار مازندران در خانه فاضلی ساری:

پنج هزار واحد مسکونی در مناطق بافت فرسوده استان. مازندران با حمایت دولت و اعطای تسهیلات ارزان قیمت بازسازی شد

به گزارش دوربین خبر،

محمد اسلامی امروز در  مراسم افتتاح طرح ملی باز آفرینی شهری در خانه فاضلی ساری، اظهار داشت: نرخ استهلاک ابنیه به دلیل شرایط طبیعی در مازندران بالا است و نیاز داریم یک کار با قوام مهندسی انجام دهیم تا ساخت و سازها،متفاوت و متحول و با دوام باشد.

وی افزود: با توجه به حجم بالای بافت فرسوده در مازندران، به دلیل کمبود زمین، گسترش در سطح برای ما در استان مقدور نیست و از نظر زیرساخت‌های حمل و نقل یک کار طراحی شده انجام ندادیم و در هر سال جمعیت و تردد اضافه شده و تنها جاده‌ها تعریض می‌شود و کارها مهندسی شده نیست.

اسلامی با بیان اینکه با وزیر راه و شهرسازی توافق کردیم مازندران را یکپارچه و در قالب کلان شهر ببینیم و با یک طرح مهندسی شده مازندران را بازآفرینی کنیم، تصریح کرد: افتتاح پیاده راه قارن ساری کار با ارزشی است و کارکردهای مزاحم برای مردم را حذف می‌کند و کارکردهای جدیدی که موجب باز معرفی تاریخ و عظمت مرکز استان خواهد شد را در پی دارد.

وی با بیان اینکه مجموع بافت‌های فرسوده مازندران به مساحت چهار هزار و 800 هکتار بوده که در 38 شهر استان مطالعات آن به انجام رسیده است، افزود: مجموع جمعیت ساکنان در این محلات 400 هزار نفر برآورد می‌شود هرچند که با اعتصاب عرصه‌های ناکارآمد دیگر شامل سکونت‌گاه‌های غیر رسمی، محلات فرودست و بافت‌های تاریخی جمعیت و مساحت فراتری تحت اثرگذاری قرار می‌گیرد.

اسلامی گفت: جمعیت محلات مذکور بر اساس سرشماری 95 در حدود 700 هزار نفر برآورد می‌شود و محدوده‌های مذکور شامل 97 محله در سطح شهرهای استان است.

وی با بیان اینکه عملیات اجرایی نوسازی و بهسازی چهار هزار و 800 هکتار از بافت‌های فرسوده در 38 شهر استان آغاز شده است، گفت: این طرح یک پکیج 500 میلیارد تومانی خلق منابع برای شهرداری ایجاد می‌کند و باید برای همه شهرهای استان که دارای بافت‌های فرسوده هستند اتفاق بیفتد.

استاندار مازندران تصریح کرد: در 10 ماهه امسال بانک‌های مازندران بالغ بر 10 هزار میلیارد تومان به مردم تسهیلات پرداخت کرده که 24 درصد آن در حوزه ساختمان است. باید این پروژه‌ها که بافت‌های فرسوده را احیا می‌کند و رفاه و اشتغالزایی دارد قوی تر دنبال شود.

وی خاطرنشان کرد: تاکنون پنج هزار واحد مسکونی در این مناطق بافت فرسوده استان با حمایت دولت و اعطای تسهیلات ارزان قیمت بازسازی شده است.

بهادری، مدیر کل راه وشهرسازی مازندران در ارتباط با پروژه پیاده راه قارن ساری به عنوان یکی از پروژه‌های محوری بازآفرینی شهری پایدار اظهار داشت: پروژه پیاده راه قارن در راستای برنامه ملی بازآفرینی شهری، پروژه هدف چند کارکردی در محدوده بافت قدیم شهر ساری است.

وی افزود: در این پروژه ضمن باز تولید 170 واحد مسکونی حاصل فرآیند تجمیع پلاک‌های واقع در طرح ، اهداف دیگری همچون ارتقا زیر ساخت شهری و فضاهای عمومی، توسعه و تجهیز خدمات در مقیاس ملی و منطقه ای و نوسازی بخش بافت قدیم که از مشکلات عدیده ناپایداری سازه ای برخوردار بوده دنبال شده است.

مدیرکل راه و شهرسازی مازندران تصریح کرد: بازآفرینی پیاده راه قارن در طول 500 متر و به مساحت 4.8 هکتار اجرا می‌شود، هرچند که محدوده اثرگذاری اجرای طرح در برخی حوزه‌ها شامل مراکز گسترده تری تا مقیاس محدوده شهر نیز می‌شود.

وی یادآور شد: حسب حمایت‌های لازم جهت صیانت از ارزش‌های محیطی، حفظ کارکرد بافت، عدم قطع ارتباط اجتماعی ساکنان محدوده و دسترسی‌های محیطی و تقویت شرایط صیانت از بناهای واجد ارزش، تمهیدات لازم لحاظ شده است. این پروژه در محدوده محلات نعلبندان، چال مسجد و مسجد جامع اجرا می‌شود.


منبع : تسنیم


لینک کوتاه مطلب :


نظر شما در مورد : پنج هزار واحد مسکونی در مناطق بافت فرسوده استان. مازندران با حمایت دولت و اعطای تسهیلات ارزان قیمت بازسازی شد

*

*


(تحلیلی از قیام احمد بن موسی و برادران امام رضا(ع) ؛ نوشته جلیل عرفان منش

ویژه گروه سنی بزرگسال

@doorbinkhabar.ir

آخرین اخبارپربازدیدها

  گزارش رادیوئی و تلوزیونی


bmi.ir