امروز جمعه 18 آذر 1401 ساعت 20:37:44

دوربین خبر

کد مطلب : 17176 -تاریخ انتشار : چهار شنبه 09 اسفند 1396 -ساعت : 20:23

چاپ به اشتراگ گذاشتن
سبزه عید و جلوگیری از هدر رفت 5 میلیون کیلو گندم

در آستانه نوروز باستانی:

سبزه عید و جلوگیری از هدر رفت 5 میلیون کیلو گندم

به گزارش دوربین خبر،

 سبزه عید و جلوگیری از هدر رفت 5 میلیون کیلو گندم

کشور ما در زمره اقلیم‌های خشک و کم باران جهان قرار دارد. بنابراین باید به شدت از امنیت غذایی خود صیانت کنیم. به عنوان مثال گندم یکی از استراتژیک ترین کالاهای اساسی هر کشوری محسوب می شود که چندین سال است کشور ما در سودای خود کفایی این محصول به سر می برد.

بنابراین شرط عقل ایجاب می کند که نهایت دقت را در استفاده از این محصول حیاتی و استراتژیک داشته باشیم. یکی از ایامی که ما گندم زیادی را هدر می دهیم ایام عید نوروز می باشد که از این محصول برای سبزه های سفره عید استفاده می کنیم.

با توجه به این که کشورمان دارای 24 میلیون خانوار می باشد، اگر هر خانواده به طور میانگین 200 گرم گندم برای کشت سبزه عید مصرف کند، حدود 5 میلیون کلیو گندم برای این کار هدر می رود که برابر است با تهیه 2 روز نان کشور یا مصرف نان 11 هزار ایرانی در یک سال.

البته محصولاتی مانند کشت مرکبات به عنوان جایگزین معرفی شده اند که به علت دیر جوانه زدن و در دسترس نبودن دارای مزیت نمی باشد. بنابراین باید محصولی جایگزین گندم شود که هم در دسترس باشد و هم در زمان کمی جوانه بزند و رشد سریعی داشته باشد.

ما برای مقابله با این همه هدر رفت گندم، محصول جایگزین مناسب‌تری را پیشنهاد می‌دهیم. پیشنهاد ما گوجه فرنگی است. هر گوجه در دل خود بیش از 30 دانه دارد که با جدا کردن دانه های 2 یا 3 عددگوجه و کشت آنها در گلدان و آب دادن روزانه به دانه ها بعد از 10 روز میتوانید صاحب گلدانی مانند عکس زیر شوید.

حال از این گلدان می‌توانید به عنوان سبزه در سفره عید خود استفاده کنید و همه با هم از اینکه در یک حرکت دست جمعی مانع از هدر رفت مصرف دو روز گندم کشور شدیم خوشحال باشیم و روز آشتی با طبیعت را با کشت این گوجه ها در باغچه هامان واقعا به روز آشتی با طبیعت تبدیل کنیم و حتی در دو ماه آینده بتوانیم از محصولات این بوته های گوجه استفاده کنیم و لذت ببریم.

دست اگر آن دست دیروزین ما باشد که هست
باز هم گندم برون می آرد از کاهی که نیست.

سید سجاد پاداملینک کوتاه مطلب :


نظر شما در مورد : سبزه عید و جلوگیری از هدر رفت 5 میلیون کیلو گندم

*

*


(تحلیلی از قیام احمد بن موسی و برادران امام رضا(ع) ؛ نوشته جلیل عرفان منش

ویژه گروه سنی بزرگسال

@doorbinkhabar.ir

آخرین اخبارپربازدیدها

  گزارش رادیوئی و تلوزیونی


bmi.ir