امروز جمعه 18 آذر 1401 ساعت 20:25:33

دوربین خبر

کد مطلب : 18812 -تاریخ انتشار : چهار شنبه 23 اسفند 1396 -ساعت : 18:34

چاپ به اشتراگ گذاشتن
آش آخرین  چهارشنبه سال

دوربین خبر گزارش می دهد:

آش آخرین چهارشنبه سال

گزارشی از نادعلی فلاح با"| دوربین خبر"|میراث کهن مازندران، را دنبال کنید...

به گزارش دوربین خبر،

هفت ترشی آش haf tərŝi ǎŝ (آش هفت ترشی) یا آش آخر چهارشنبه:

آخرین چهارشنبه هر سال (کهنه سال kəhnə sǎl = سال کهنه) همسایه ها دور هم جمع می شوند و آش می پزند، داخل آش هفت گونه ترشی همراه با انواع سبزی، حبوبات از قبیل نخود، لوبیا، سیب زمینی و چغندر و برنج و جوانه #گزنا_گزنه می ریزند. این آش جنبه تبرک و شفابخشی دارد.

نوع ترشی هم بستگی به در دست بودن آن عبارتند از: « نارنج قوام » nrənj qavǎm یا آب نارنج جوشیده شده یا دوشاب نارنج ؛ « هَلی قوام » hali qavǎm دوشاب آلوچه (گوجه سبز) وحشی یا خود آلوچه خشک ؛ « سرج » sərj قرقروت ؛ « کنس_دشو » kənəs dəŝu دوشاب ازگیل جنگلی ؛ <آب لیمو>، « آب غوره » ؛ « رب انار ترش (جنگلی)» یا اناردون جنگلی( انار_تیم)؛ « #هلی_پتکا » (hali patkâ) نوعی ترشی که از آلوچه وحشی یا جنگلی بدست می آید. (وقتی دوشاب آلوچه را گرفتند بقیه مخلفاتی که از آلوچه می ماند پخته و در آفتاب خشک می کنند و در مواقع ضروری استفاده می کنند. با این روش نگهداری آن راحت تر است).


آش علاوه بر اینکه خیلی ترش است رنگ آن هم تیره است. وقتی آش پخته شد همسایه ها جمع می‌شوند و می‌خورند. ریختن انواع حبوبات و سبزی و ترشی در آش نماد این است که در سال آینده مثل دیگ آش لبریز و برخوردار از همه مواهب الهی باشند. استفاده و ریختن هفت نوع ترشی اعتقاد بر این است که هر یک از انواع ترشی و سبزی، دفع کننده بلا و آفت است. در این آش از چهل گیاه استفاده می شود، از شکوفه های آلوچه گرفته تا #بچا_بچا bəĉǎ bəĉǎ (گل پامچال وحشی) و گل بنفشه و سبزی های گوناگون دیگر. یک پای ثابت آش حتماً « گزنه » است.

 احتمالاً ترش بودن آش نیز اظهار دلسردی از سال کهنه است. از قدیم الایام آش ترش را در روز سوم مُرده طبخ می‌کردند و به همه مهمان ها علاوه بر طعام، آش ترش هم می دادند که این هم نشانه تنفر از غم و ناراحتی بود. به هر صورت مردم آش ترش آخرین چهارشنبه هر سال را به نیت مردگان خود خیرات می کنند.

اگر کسی به خاطر اشتغال زیاد موفق به پختن این آش نشود حتماً سهمی از آش همسایه ها و یا اقوام خود می برد.

مطلب از از نادعلی فلاحلینک کوتاه مطلب :


نظر شما در مورد : آش آخرین چهارشنبه سال

*

*


(تحلیلی از قیام احمد بن موسی و برادران امام رضا(ع) ؛ نوشته جلیل عرفان منش

ویژه گروه سنی بزرگسال

@doorbinkhabar.ir

آخرین اخبارپربازدیدها

  گزارش رادیوئی و تلوزیونی


bmi.ir