امروز جمعه 11 آذر 1401 ساعت 22:28:00

دوربین خبر

کد مطلب : 23545 -تاریخ انتشار : پنج شنبه 20 اردیبهشت 1397 -ساعت : 10:13

چاپ به اشتراگ گذاشتن
واقعیت‌هایی که ترامپ ناپخته چشم خود را بر آنان بست

یادداشت/ سعید صادقلو

واقعیت‌هایی که ترامپ ناپخته چشم خود را بر آنان بست

به گزارش دوربین خبر، ترامپ واقعیت‌های معنوی را نمی‌بیند، وحدت ملی و همدلی ایرانیان همیشه در جهان زبانزد است، به خصوص در طول تاریخ، زمانی که سایر زورگویان جهانی، ایران را تهدید می‌کرده‌اند، همیشه ایرانیان وحدتشان بسیار پررنگ‌تر شده‌است.

به گزارش دوربین خبر، ، سعید صادقلو عضو پیوسته انجمن ژئوپلیتیک ایران و پژوهشگر میهمان در مرکز مطالعات استراتژیک خاورمیانه طی یادداشتی درباره خروج آمریکا از برجام نوشت: ترامپ واقعیت‌های معنوی را نمی‌بیند، وحدت ملی و همدلی ایرانیان همیشه در جهان زبانزد است، به خصوص در طول تاریخ، زمانی که سایر زورگویان جهانی، ایران را تهدید می‌کرده‌اند، همیشه ایرانیان وحدتشان بسیار پررنگ‌تر شده‌است. 

متن کامل این یادداشت در ادامه آمده است:

« دونالد جان ترامپ، چهل و پنجمین رئیس جمهور ایالات متحدۀ آمریکا، در هفتاد و یکمین سال زندگی خود، تصمیمی گرفت که به نظر می‌رسد در گذشت زمان، این تصمیم به نماد «ناپختگی سیاسی» این تاجر چرتکه به دست مبدل شود.

در آخرین ساعات روز 18 اردیبهشت ماه، ترامپ خبر خروج این کشور از برجام را به جهانیان اعلام کرد. ترامپ این‌گونه برداشت می‌کند که با خروج این کشور از برجام، ایجاد جو منفی نسبت به کشورمان و فشار شدید اقتصادی بر ایران، اتفاقات خاصی بر ضرر منافع ایران خواهد افتاد.

ذهنیت ترامپ، کاملا ذهنیتی چرتکه‌ای است. به این معنی که ترامپ همیشه با انداختن چرتکه، سود اقتصادی را بر همه منافع جغرافیایی، امنیتی، سیاسی و .... ترجیح می‌دهد و یا حداقل اینکه در کنار منافع دیگر، به منافع اقتصادی بسیار بیشتر اهمیت می‌دهد. هر چند که شنا کردن در استخر دلارهای سعودی نیز در دیوانگی‌های سیاسی ترامپ کم تاثیر نبوده است. 

اما در این بین، ترامپ واقعیت‌های معنوی را نمی‌بیند. وحدت ملی و همدلی ایرانیان همیشه در جهان زبانزد است. به خصوص در طول تاریخ، زمانی که سایر زورگویان جهانی، ایران را تهدید می‌کرده‌اند، همیشه ایرانیان وحدتشان بسیار پررنگ‌تر می‌گشته است.

اکنون نیز ایرانیان با وحدت و همدلی خود، ترامپ را سر جایش خواهد نشاند. ذهن پول پرست ترامپ و گروه تینک‌تنک او، این حقیقت را نمی‌بینند که علل وجودی کشور ایران آن چنان گسترده و وسیع است که با تحریم و تهدید نه تنها ضعیف نمی‌شود، بلکه مستحکم‌تر و تنومندتر می‌شود.

عوامل گوناگونی در میان ایرانیان به مانند چسب تنومند، آحاد ملت را به هم متصل کرده است و امکان جدایی در این چسبندگی جغرافیایی نیست و این علل به صورت لایه‌های مختلف، کشور ایران را در مقابل طوفان‌های ظالمان جهانی نگهبان است.

سابقه تمدنی ایران ، به حدود 7 هزار سال پیش برمی‌گردد. سابقه ای که دوست و دشمن آن را قبول دارند و خود به خود ذهنیت ناسیونالیسم تاریخی نسبت به این سرزمین ایجاد می‌کند. 

دین اسلام و مذهب تشیع، با عمومیت بالای 95 درصدی در میان ایرانیان، یکی از مهمترین علل وحدت کشور ایران است که این سرزمین را خدشه‌ناپذیر می‌نماید. وجود ساختار  محبوب و مردمی، به نام ولایت فقیه موجب شده است که ایرانیان همیشه سخنان و موضع‌گیری‌های ولی فقیه زمان را سرلوحه فکر و مل خود قرار دهند و به وحدت برسند.

وجود مراسم‌ها و آیین‌هایی ملی و دینی مانند نیمه شعبان، ماه مبارک رمضان، شب قدر، محرم، نوروز و ... موجب گشته است که این ملت با هم خاطره‌های مشترک بسیار زیادی داشته باشند و این مراسم‌ها، روح یکدلی در میان ایرانیان را چند لایه تر کرده است. نژاد آریایی به عنوان نژاد مشترک عموم ایرانیان آنها را از نظر نژادی نیز متحد ساخته است. 

لذا علل فوق در کنار عوامل مهمی مانند اینکه بسیاری از ایرانیان برای انقلاب اسلامی در همه زمان‌ها، خون‌ها داده‌اند و خون‌دلها خورده اند. در جنگ تحمیلی در مقابل نیمی از ستمگران جهان ایستاده‌اند. شهدای مختلفی تقدیم اسلام و انقلاب اسلامی شده است. همۀ این‌ها باعث شده است که کشور ما برای همیشه واکسینه شود و تهدید و تحریم کاملا بر این ملت بی‌اثر باشد. 

لذا ترامپ این واقعیت‌ها را هیچ‌وقت ندیده است. یادمان باشد هرچه تحریم‌ها و تهدیدها بیشتر شود، وحدت ایرانیان در مقابل ستمگران و زورگویان بیشتر شده است.

تجربۀ چهل سالۀ انقلاب کبیر اسلامی، نشان داده است که همیشه تهدید خارجی نتیجه اش همدلی بیشتر ملی و یکدلی کامل در میان جریان‌های سیاسی مختلف بوده است.

عوامل مذکور موجب خواهند شد که ترامپ و نتانیاهو هیچ وقت در ایران و منطقه جنوب غرب آسیا روی آرامش را نبینند و هیچ وقت نتوانند به اهداف خود جامه عمل بپوشانند.»


منبع : خبرگزاری فارس


لینک کوتاه مطلب :


برچسب ها : ترامپ - ایرانیان - همیشه - سیاسی - تهدید - همدلی - منافع - بسیار - بیشتر - زورگویان - جهانی - اسلامی - عوامل - اقتصادی - انقلاب - مانند - برجام - مقابل - اینکه - مختلف - تحریم - سرزمین - یکدلی - ستمگران - مشترک - مراسم‌ها - می‌دهد - اسلام - سابقه - می‌کند - نمی‌بیند - زبانزد - تاریخ - معنوی - واقعیت‌های - صادقلو - آمریکا - زمانی - می‌کرده‌اند - ایجاد - ذهنیت - کاملا - یادداشت - چرتکه - وحدتشان - پررنگ‌تر - جغرافیایی -

نظر شما در مورد : واقعیت‌هایی که ترامپ ناپخته چشم خود را بر آنان بست

*

*


(تحلیلی از قیام احمد بن موسی و برادران امام رضا(ع) ؛ نوشته جلیل عرفان منش

ویژه گروه سنی بزرگسال

@doorbinkhabar.ir

  گزارش رادیوئی و تلوزیونی


bmi.ir