امروز شنبه 09 مهر 1401 ساعت 14:54:46

دوربین خبر

کد مطلب : 23597 -تاریخ انتشار : پنج شنبه 20 اردیبهشت 1397 -ساعت : 15:31

چاپ به اشتراگ گذاشتن
خروج سرمایه از کشور به چه قیمتی؟

خروج سرمایه از کشور به چه قیمتی؟

گردآوری سوال وجواب های این روزهای اقتصاد

به گزارش دوربین خبر،

 سرمایه چه جوری خارج می‌شه؟
از سه راه. بخشی از خروج سرمایه از طریق جابجایی فیزیکی ارز و سکه در مرز صورت می‌گیره. بخشی دیگه از سرمایه با تبدیل به سکه و ارز، از گردش اقتصاد خارج می‌شه، حتی وقتی در گاوصندوقهای داخل کشور نگهداری می‌شه. چون این سرمایه از بخش مولد اقتصاد خارج شده، عملا خروج سرمایه‌ست. عمده خروج سرمایه از راه سوم که برنگشتن درآمد صادراتی باشه، صورت می‌گیره.

 چه اتفاقی برای درآمد صادراتی میافته؟
عمدتا در حسابهای بانکی خارجی پارک می‌شه، بخشی هم تبدیل به دارایی در خارج از کشور می‌شه، مثل سهام شرکتهای خارجی، و یا املاک و مستغلات و غیره.

 فرق خروج فیزیکی سرمایه، در گاوصندوق گذاشتن سکه و ارز، و برنگشتن درآمد صادراتی چیه؟
از منظر اقتصاد کلان، فرق عمده‌ای ندارند. در هر سه حالت، سرمایه از فعالیت مولد اقتصادی کشور خارج شده. هر سه، عامل رکود اقتصادی در آینده و افزایش بیکاری هستند.

در جزییات فرقهایی دارند. مثلا در بلندمدت، احتمال بازگشت سرمایه‌ای که فیزیکی خارج شده خیلی کمتره. اما ارز و سکه‌ای که در پستوی منازل پنهان شده، راحتتر به اقتصاد برمیگرده.

 پس خروج فیزیکی سرمایه بدتره؟
نه لزوما! بخشی از خروج فیزیکی ارز، برای اینه که در کشورهای همجوار، پایه حواله ارزی بشه و برای واردات استفاده بشه. سرمایه‌ای که به این منظور خارج می‌شه، از طریق کالای وارداتی به کشور برمیگرده.

چه جوری سرمایه‌ رو به بخش مولد اقتصاد برگردونیم؟
سود سرمایه گذاری در ارز رو با سود سرمایه‌گذاری‌های مولد متناسب کنیم.

 مگه الان متناسب نیستند؟
با قیمت‌هایی که بانک‌مرکزی تعیین کرده، سود پیش خرید سکه، چه یک ماهه، چه یکساله، هیچ تناسبی با سود سرمایه‌گذاری مولد در کشور نداره. نرخ ۴۲۰۰ هم قیمت واقعی دلار نیست. خرید دلار ۴۲۰۰، یا حتی گرونتر، سرمایه‌گذاری پر نفعیه.

 قیمت واقعی دلار چقدره؟
هیچکس نمی‌دونه! فقط بازار می‌دونه. همگی اذعان داریم، ۴۲۰۰ واقعی نیست. اما از تقاضای بالای بازار برای ارز بر میاد که قیمت تعادلی حدود ۶۰۰۰ تومن هم نیست. در پنج سال گذشته، حجم ریال سه برابر شده اما قیمت دلار دو برابر هم نشده. این یعنی هنوز سرمایه‌گذاری در ارز خیلی سود داره. لذا میشه فهمید چرا عطش بازار ریالی، برای دلار و سایر ارزها باقیه.
هر وقت قیمت ارز تا سطح تعادلی افزایش پیدا کرد، دیگه از اونجا به بعد سود زیادی نخواهد داشت. همین که انتظار از سود آینده ارز کم بشه، بدنبال سود بالا در بازارهای دیگه، ارز و سکه از گاوصندوقها خارج شده، بفروش می‌رسند. با تعادلی شدن قیمتها، ارز از حسابهای بانکی اونور مرز خارج شده، در قالب کالای وارداتی به کشور بر‌میگرده.

 با تعادلی کردن قیمت ارز، سرمایه‌های خارج شده به کشور بر میگردن. با تعادلی کردن همه قیمتها، انگیزه تولید افزایش پیدا می‌کنه؛ پس سرمایه به بخش مولد اقتصاد بر می‌گرده. با ورود سرمایه به بخش مولد اقتصاد، شغل ایجاد می‌شه.

 نمیشه بجای تعادلی کردن قیمتها، با پیمان‌سپاری ارزی جلوی خروج سرمایه رو گرفت؟
اگه همه راستگو بودند، فساد دولتی وجود نداشت، رانت حکومتی نبود، بروکراسی دولتی سریع و با کارآیی بالا عمل می‌کرد، و همه فعالیت‌ها در چارچوب قانون بود، پیمان‌سپاری ارزی هم کار می‌کرد.

اما اگر قیمتها تعادلی نبود، با الزام به پیمان‌سپاری ارزی، از یک سو برخی صادرکنندگان در مورد درآمد ارزی دروغ می‌گفتند، از سوی دیگه، نیاز صادرکنندگان راستگو به وثیقه، میزان صادراتشون رو کاهش می‌داد. اگرچه خیلی از کارمندان دولت صادقانه زحمت می‌کشند، اما برخی با رشوه‌گیری فایده پیمان‌سپاری رو از بین می‌بردند. اگرچه فعالیت عمده مردم قانونیه، اما با پیمان‌سپاری، برخی به قاچاق رو می‌آوردند تا فعالیت غیرقانونی کشور افزایش پیدا کنه.


 با پیمان‌سپاری ارزی، فساد بیشتر می‌شه، رانت زیاد می‌شه، قاچاق بیشتر می‌شه، موانع کسب و کار بیشتر می‌شه، و بیکاری بیشتر می‌شه.

 با تعادلی کردن قیمت ارز، سرمایه به کشور بر می‌گرده، قاچاق کم می‌شه، صادرات تسهیل می‌شه، فساد دولتی کم می‌شه، حجم صادرات در بلندمدت افزایش پیدا می‌کنه، و اشتغال‌زایی صورت می‌گیره.لینک کوتاه مطلب :


نظر شما در مورد : خروج سرمایه از کشور به چه قیمتی؟

*

*


(تحلیلی از قیام احمد بن موسی و برادران امام رضا(ع) ؛ نوشته جلیل عرفان منش

ویژه گروه سنی بزرگسال

@doorbinkhabar.ir

آخرین اخبارپربازدیدها

  گزارش رادیوئی و تلوزیونی


bmi.ir