امروز جمعه 18 آذر 1401 ساعت 20:16:22

دوربین خبر

کد مطلب : 24 -تاریخ انتشار : پنج شنبه 02 دی 1395 -ساعت : 01:41

چاپ به اشتراگ گذاشتن

مجید قربانی پژوهشگر:

(نظرسنجی های سیاه،سفید و خاکستری)

به گزارش دوربین خبر،دنیای امروز در همه عرصه ها،ابزار مناسب و مرتبط با همان عرصه در اختیار مردم قراردارد.
برای نمونه در عرصه انتخابات درهمه کشورها ابزاری به نام تبلیغات در اختیار کاندیداها و هواداران قرار گرفته است که در هر کشوری با توجه به قوانین همان کشور مورد بهره برداری قرار می گیرد.درکشور ایران هم با توجه به سیاست های ابلاغی مقام معظم رهبری در زمینه انتخابات و همچنین قوانین موجود، استانداردهای لازم وکافی جهت تبلیغات تعریف شده است.
همانطور که می دانیم در حالت کلی تبلیغات به سه دسته:تبلیغات سیاه،سفید و خاکستری مورد استفاده قرار می گیرند.
تبلیغات سیاه،به تبلیغاتی گفته می شود که در آن با هدف مشخص و بدون در نظرگرفتن استانداردهای تعریف شده درجهت معینی صورت می گیرند.
تبلیغات سفید،تبلیغاتی هستند که بدون جانبداری و با توجه به استانداردهای تعریف شده صورت می گیرند.
وتبلیغات خاکستری که از استانداردها خارج نمی شوند ولی هدفمند صورت می گیرند.
اما درکنار تعاریف فوق،اخیرا اتفاقات جدیدی در حوزه دیگری به نام"  نظرسنجی"صورت گرفته است.شاید بتوان از ادبیات جدیدی با عنوان"نظرسنجی های سیاه،سفید و خاکستری"استفاده کرد.به نظر می آید که اصول علمی تعریف شده درحوزه نظرسنجی،در اتفاقات اخیر بعضی شهرها درنظر گرفته نشده است.
اخیرا شاهد آن هستیم که در برخی شبکه های مجازی وحتی سایت ها وپایگاه های خبری رسمی برخی استان ها،تحلیل های میدانی ونظرسنجی های آماری صورت می گیرد.
در این زمینه،در حدود ۵ ماه مانده به انتخابات شوراهای اسلامی شهردر سال ۹۶،شاهد نظرسنجی های صورت گرفته توسط محافلی هستیم که بعضا حتی بدون نظرسنجی وتنها با این عبارت که "با بررسی های میدانی انجام شده، این نتایج حاصل شده" به ارایه نظرات تخصصی در مورد میزان موفقیت کاندیداهای احتمالی شوراهای شهر می پردازند.اینکه این تحلیل ها یا نظرسنجی ها از منظر عرفی یا قانونی بوسیله پایگاه های خبری تحلیلی یا سایت های رسمی وغیررسمی قابل انجام است یاخیر، مورد بحث ما نیست.اما سوال اساسی وعلمی این است که آیا اصولا انجام این تحلیل ها ونظرسنجی ها با استناد به معیارهای علمی و آماری صورت می گیرد؟
به نظر می آید که انجام نظرسنجی های علمی وآماری دقیق می تواند در اموری مانند انتخابات به شرط رعایت قوانین در آگاهی بخشی به مردم بسیار حایز اهمیت باشد و انجام نظرسنجی های استاندارد درچارچوب قوانین مفیدباشد،اما آیا مبنای تحلیل ها و نظرسنجی هایی که درحال اجرا می باشد،علوم آماری و انسانی مصوب است یا ممکن است در قالب تحلیل هاو نظرسنجی های سیاه وخاکستری باشد.
امیدواریم که همه نظرات وکارشناسی های صورت گرفته درحال یا آینده برمبنای اصول دقیق علمی صورت گیرد.لینک کوتاه مطلب :


نظر شما در مورد : (نظرسنجی های سیاه،سفید و خاکستری)

*

*


(تحلیلی از قیام احمد بن موسی و برادران امام رضا(ع) ؛ نوشته جلیل عرفان منش

ویژه گروه سنی بزرگسال

@doorbinkhabar.ir

آخرین اخبارپربازدیدها

  گزارش رادیوئی و تلوزیونی


bmi.ir