امروز جمعه 18 آذر 1401 ساعت 19:14:49

دوربین خبر

کد مطلب : 25534 -تاریخ انتشار : دوشنبه 21 خرداد 1397 -ساعت : 09:07

چاپ به اشتراگ گذاشتن
جامانده در سکوت/فینسک استارت خورد

یادداشت:ابراهیم کیایی سرکامی فعال اجتماعی

جامانده در سکوت/فینسک استارت خورد

به گزارش دوربین خبر،ماجرای پر از اما و اگر آغاز طرح مطالعاتی فینسک که خود خطیرکوهی دیگر است در سکوت خبری مسئولان و اعتراض جامعه مدنی به یکی از بروزترین ماجراهای مازندان بدل شده است.

به گزارش دوربین خبر

 به لطف سکوت مسئولین با احداث سدفینسک؛
 به زودی؛ تجن زاینده رود خواهد شد

در کنار بارش کم برف و باران در سال های اخیر، انتقال آب از سرچشمه های زاینده رود در استان چهار محال و بختیاری به سمت استان یزد به منظور تامین آب شرب و توسعه کشاورزی استان یزد به عنوان یکی از دلایل بسیار مهم بی آبی و خشکسالی زاینده رود و خشک شدن باغات اصفهان و به نابودی کشیده شدن کشاورزی اصفهان معرفی شد؛ با ذکر این مقدمه سری می زنیم به جریان ساخت "سد فینسک" .

سد فینسک بر روی رودخانه سفیدرود -اسپه رو- یکی از سرشاخه‌های رودخانه تجن ساخته می شود.

با ساخت این سد ،آب این رودخانه به سمت سمنان منتقل شده و حقابه مازندران قطع می‌شود؛ مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای سمنان با اشاره به هزینه احداث سد فینسک و بند انحرافی کاورد در قانون بودجه سال 97 کل کشور با لحاظ هزینه های کارفرمایی و تملک، حدود 1600 میلیارد ریال برآورد شده است ،اظهارکرد: احداث سد فینسک و بند انحرافی کاورد به منظور تامین بخشی از نیاز آب شرب سمنان، مهدیشهر و سرخه، حق آبه کشاورزی پایین از جمله برنامه‌های میان مدت شرکت آب منطقه‌ای سمنان است.

در حالی ، پروژه احداث این سد به بهانه تامین آب سمنان و توسعه کشاورزی آن استان حال انجام است که بر اساس گزارش ها ومشاهدات، طی سال های گذشته، سد 160 میلیون متر مکعبی سلیمان تنگه، به سختی توانسته تا حداکثر 27 میلیون مترمکعب آب را در پشت خود ذخیره سازد که این رقم در حدود یک ششم حجم مفید سد است .

 متاسفانه با ساخت سد فینسک روی سرشاخه های تجن در منطقه حفاظت شده پرور برای انتقال سالانه بیش از 10 میلیون متر مکعب آب به شهر سمنان دو روستای تم و تلاجم احتمالا زیر آب می‌روند و علاوه بر به هم خوردن تعادل محیط‌ زیست منطقه حفاظت شده دودانگه و چهاردانگه ،تهدید حیوانات در معرض انقراض ، شاهد نابودی مزارع کشت برنج و معیشت روستاییان بخشی از مناطق چهاردانگه و نابود کردن قسمت اعظمی از کشاورزی پایین دست سد تجن یعنی از نکا ، میاندرود تا فرح آباد ساری می شویم.

متاسفانه ساخت این سد در سکوت رسانه ای و بی خبری مردم اغاز شده و جز دکتر دامادی نماینده ی مردم ساری که در چند سخنرانی و تذکر رسمی به رئیس جمهور و جمعی از فعالان اجتماعی و محیط زیستی که خواستار متوقف شدن این پروژه شدند ،کسی از مقامات مازندران از فاجعه ای که این سد به باور می آورد حرفی نمی زند.

در حالی که مسیولین استان سمنان با برنامه ای هدفمند در حال احداث سد مذکور می باشند ،آقایان مسئول مازندرانی از مخالفت یا ممانعت از طرح غیر قابل اجرای انتقال آب دریای مازندران به کویر سخن می گویید.

دوستان مسئول تاریخ به قضاوت خواهد نشست ،پس بیایید تا دیر نشده، نگذاریم این پروژه ترکمنچای گونه در سایه خبر عدم انتقال اب دریا خزر قرار بگیرد و به عبارتی روشن تر از زاینده رودی دیگر در ساری که به همت سکوت بیشتر مسئولین استانی و شهرستانی در حال شکل گیری است؛جلوگیری کنیم.

ابراهیم کیایی سرکامی
فعال اجتماعی


جامانده در سکوت/فینسک استارت خورد

جامانده در سکوت/فینسک استارت خوردلینک کوتاه مطلب :


نظر شما در مورد : جامانده در سکوت/فینسک استارت خورد

*

*


(تحلیلی از قیام احمد بن موسی و برادران امام رضا(ع) ؛ نوشته جلیل عرفان منش

ویژه گروه سنی بزرگسال

@doorbinkhabar.ir

آخرین اخبارپربازدیدها

  گزارش رادیوئی و تلوزیونی


bmi.ir