امروز شنبه 09 مهر 1401 ساعت 21:42:25

دوربین خبر

کد مطلب : 26591 -تاریخ انتشار : یکشنبه 17 تیر 1397 -ساعت : 09:01

چاپ به اشتراگ گذاشتن
شاخص های حکومت داری خوب

یادداشت:کمال زارعی

شاخص های حکومت داری خوب

به گزارش دوربین خبر،التهابات سیاسی و اقتصادی، دعواهای جناحی، فسادهای متعدد اقتصادی، رانت خواری ها و مفت خوری ها، اعتراضات مردمی، تورم و گرانی های بی مبنا، بی عدالتی حاصل برون داد فعالیت هایی است که در جامعه شاهدیم...باید های حکومت داری خوب چیست؟

به گزارش دوربین خبر،

باید های حکومت داری خوب

کمال زارعی . کارشناس مسائل سیاسی

حکومت داری خوب یعنی بررسی و اعمال تمام ابعاد چگونگی مطلوب اداره یک کشور در حوزه های مختلف سیاسی ، اقتصادی ، بین المللی و.. طبیعتا دستیابی و حصول حکومت داری خوب زمان گیر و مشکل خواهد بود اما بی شک مورد مطالبه مردم و تعلق خاطر دولت ها و نظام های سیاسی است . امری که با کاربرد درست اختیارات سیاسی و اقتصادی و کاربرد درست کنترل جامعه و مدیریت منابع به منصه ظهور می رسد .

چندیست که بواسطه شرایط برآمده از رویکردهای قابل نقد در حوزه های مختلف سیاسی و اقتصادی در کشور و فشارها و دشمنی های آمریکای ترامپ و مخالفان جمهوری اسلامی ایران ، شرایط و واقعیات حاکم بر کشور در حوزه های مختلف مطلوب و مقبول نیست و دشواریهایی را برای اداره کشور و شرایط زندگی مردم موجب شده است .

در همین راستا هر روز اخبار متعددی درخصوص التهابات سیاسی و اقتصادی، دعواهای جناحی، فسادهای متعدد اقتصادی، رانت خواری ها و مفت خوری ها، اعتراضات مردمی، تورم و گرانی های بی مبنا، بی عدالتی ها و خاصه پروری ها و دهها مورد مشابه منتشر می شوند که بی اعتمادی ناشی از فشارها و دلخوریهای ملت را موجب می شوند.  شرایط مذکور که تیشه به ریشه اعتماد مردم و قوام کشور است بلاشک ناشی از سیاست‌ها و رفتارهای غیر قابل قبول و متعارض و متناقض مسئولان و مقامات کشور است که ضرورت رجوع به اصول و ارزشهای انقلابی، اخلاقی و انسانی را دوچندان می سازد . 

در چنین شرایطی و در اهداف و برنامه های کوتاه مدت جهت خروج از وضعیت غیر مطلوب کنونی  ضروری است شاخص های حکومت داری خوب را مرور و در جهت اجرای حقیقی و واقعی آنها اقدام نماییم از اینرو نکات ذیل بعنوان شاخصها و راهکارهای لازم برای پیگیری حکومت داری خوب ارائه می شود :

1-    اغتنام مشارکت مردم .بعنوان یکی از کلیدی ترین شاخصهای کلیدی حکومت داری خوب است که مردم اگر عدالتها و برابری ها را شاهد باشند هر روز همراه تر و در مشارکت و همراهی خود وفادارتر خواهند بود.

2-    مسئولیت پذیری دولت و مسئولان. دولت و مقامات مسئولیت پذیر و حسابدهی آنها ، مردم را در مقابل سختیها و دشواریها مقاوم تر خواهد کرد .

3-     شفافیت. که با حسابدهی پیوند نزدیک دارد و با اطلاع رسانی مستمر و دقیق و با کاهش ملاحظات مختلف قابل حصول است .

 

4-    عدالت. اینکه عدالت برای همه به یکسان رعایت و شرایط ارتقا همه فراهم باشد .

5-    حاکمیت قانون.اعمال بی طرفانه قانون و پاسداشت حقوق انسانی و برابری اجرای قانون برای همه جهت جلوگیری از رانت خواری ها و پیگیری سیاستها و برنامه ها براساس یک شاقول دقیق و واحد دنبال شود .

6-    پیوند عمیق با مردم . فاصله های موجود مسئولان و مقامات کشور با مردم ، باید برطرف و پیوند عمیق با مردم و دوری از دعواها و تسویه حسابهای سیاسی شکل گیرد .

7-    مبارزه با فساد و رانت خواری. فساد های متعدد اقتصادی و رانت خواری های عده ای معدود مردم را از همراهی ها دلسرد و مقدمات فاصله با حکومت را بیشتر می کند .

8-    توجه به نیازهای مردم . توجه به نیازهای مردم و پاسخگو بودن به نیازهای آنها در زمان تنظیمی معقول با هدف خدمت رسانی بی منت بر قوام حکومت و دولت می افزاید .

9-    دوری از اشرافی گری . اشرافی گری مسئولان از نکات منفی و غیر مقبول در نزد مردم است که این امر در زمان سختی معیشتی نمود بیشتری خواهد داشت و بر فاصله ها خواهد افزود .

10-          رجوع به ارزشهای انقلابی . مروت ، رفاقت و ساده زیستیها و تعلق خاطر به اهداف و برنامه هایی که برای آنها خون دلها خورده شد و خون سرخ عزیزان بیشماری تقدیم شد .

و دهها مورد دیگر که باید مرور شود تا یادآوری شده باشد و برای اعمال بی کم و کاست آن همه مردم ، مسئولان و مقامات یکصدا و یکدل همت گمارند .لینک کوتاه مطلب :


نظر شما در مورد : شاخص های حکومت داری خوب

*

*


(تحلیلی از قیام احمد بن موسی و برادران امام رضا(ع) ؛ نوشته جلیل عرفان منش

ویژه گروه سنی بزرگسال

@doorbinkhabar.ir

آخرین اخبارپربازدیدها

  گزارش رادیوئی و تلوزیونی


bmi.ir