امروز جمعه 18 آذر 1401 ساعت 20:15:05

دوربین خبر

کد مطلب : 28506 -تاریخ انتشار : پنج شنبه 19 مهر 1397 -ساعت : 12:19

چاپ به اشتراگ گذاشتن
زباله را ما مردم تولید می کنیم

دوربین خبر گزارش می دهد:

زباله را ما مردم تولید می کنیم

صدیقه بوداغی

به گزارش دوربین خبر،

زباله را ما مردم تولید می کنیم .

مشکل پسماند باید با مشارکت وسیع مردمی حل شود. باید به مردم و نهاد های مدنی آنها بها داد.دوم این که بدون درنظر گرفتن وضع بحرانی کره زمین و گرمای گلخانه ای ،هیچ برنامه و تصمیمی نباید عملی شود.همین طور آمار افزاینده بیماریهای مختلف از بیماری های قلبی و تنفسی وسرطان گرفته تا اختلال سیستم ایمنی و کمبود ویتامین دی و بیماری های سیستم عصبی که ارتباط آنها با آلودگی هوا ثابت شده است،باید در تمام برنامه ها در نظر گرفته شود.

سالهاست که طرفداران محیط زیست در جهان از مردم می خواهند با کاهش مصرف،باز مصرف ،بازیافت و کمپوست سازی مشکل پسماند را حل کنند.زباله های تر می توانند تبدیل به کمپوست شوند و به عنوان کود غنی در کشاورزی مورد استفاده قرار بگیرند. زیاله های خشک :کاغذ ،پلاستیک،شیشه، فلزهمگی ثروت و قابل بازیافت هستند.

در شهر کوریچیبا در برزیل در دهه 70 میلادی کمپینی توسط شهرداری با نام " زباله ای که زباله نیست "آغااز شد و به طور وسیع در مدارس و برنامه های تلویزیونی تبلیغ شد. تنها سه ماه پس از آغاز این کمپین 70 در صد از مردم کوریچیبا زباله هایشان را تفکیک می کردند.یک ایستگاه جداسازی زباله هابی قابل باز یافت ایجاد شد.این محل در واقع محل باز پروری افرادبی خانمان بود.در آمد حاصل از فروش مواد قابل بازیافت به کارخانه های باز یافت ،نه تنها هزینه های ایستگاه را پوشش می داد،یلکه سرمایه لازم برای حمایت از بسیاری از کارکنان ایستگاه را که بی خانمان بودند ،فراهم می کرد.یک کارخانه تولید آجر در ازای چوب هایی که از ایستگاه دریافت می کرد ، به کارکنان ایستگاه آجر می دادکه برای خودشان خانه بسازند.بسیاری اژ آنها تحت درمان اعتیاد قرار می گرفتند.

می بینید که آموزش تفکیک و باز یافت شدنی است آما نیاز به اراده جمعی دارد.خوب حالا روی دیگر سکه را که زباله سوز است ،بررسی کنیم.

از 186 زباله سوز آمریکا در 1990فقط 89 تای آن تا 2007 باقی ماند.از 6200 زباله سوز بیمارستانی در 1998 فقط 115 ـتای آن تا 2003باقی ماند ،متاسفانه آمار جدید ندارم ،ولی حتما از این هم کمتر است.از1997تا کنون به علت مخالفت مردم هیج زباله سوز جدیدی در امریکا شروع به کار نکرده است .علت مخالفت مردم ،خطرات زباله سوز ها برای سلامت ،هزینه بالا و اختلال در کار بازیافت و تولید کمپوست و در واقع هدر دادن منابع و انرژی است .90 در صد آنچه وارد زباله سوز یا محل انباشت زباله می شود،قابل استفاده مجدد است. زباله سوزی یعنی نابود کردن منابع و انرژی.ادعای تولید انرژی از زباله سوزی بی جاست ،چون بازیافت و کمپوست سازی 3 تا 5 برابر این مقدار انرژی را صرفه جویی خواهد کرد.اگرآمریکا،قوطی های آلومینیم و استیل ،کاغذ ،شیشه و پلاستیک را بازیافت نکندانرژی ای که تلف می شود،معادل انرژی 15 نیروگاه متوسط است.

مسأله مهم ،آلوده کننده بودن زباله سوزهاست.حتی پیشرفته ترین زباله سوز ها دهها آلاینده آزاد می کنند که هوا،خاک و آب را آلو ده می کنند و وارد زنجیره غذایی می شوند.کسانی که در محل زباله سوز یا نزدیک به آن زندگی می کنند،در معرض خطر دیوکسین یا آلا ینده های دیگر قرار دارند.مطالعه ای که در مجلهAmerican Economic Review چاپ شده ،نشان می دهد که در میان صنایع آمریکازباله سوزها بالاترین درجه منفی زیست محیطی را نسبت به ارزش مالی که ایجاد می کنند ،دارند.سازمان حفاظت محیط زیست نیویورک در یافته که زباله سوز های این ایالت 14 برابر بیش از نیروگاه هایی که با زغال سنگ کار می کنند،جیوه تنتشار می دهند.در زباله سوز های جدید فیلترها مقداری از آلاینده ها را جذب می کنند ،ولی نه همه آنها را، و بقیه وارد هوای تنفسی ما می شوند.مقداری از آلاینده ها به صورت خاکستر نرم و قابل پراکندگی در زباله سوز باقی می مانند که در اثر نقل و انتقال می توانند در هوا پراکنده شوند.معضل مهم ،پسماندپسماند سوزانده شده است که حاوی مواد خطرناک مثل دیوکسین،فوران و PCBs، PAHومواد بعضا ناشناخته است. با سوزاندن پسماند ،نه تنها از شرپسماند خلاص نمی شویم ،بلکه با انبوهی از زباله خطرناک روبرو خواهیم شد. خاکستر حاوی مقدار زیادی دیوکسین و قلزات سنگین مثل جیوه و کادمیوم است .به علاوه این دستگاه ها به علت دمای بسیار زیادی که ایجاد می کنند ،مستعد خرابی و اختلال کارکرد هستد.میزان دی اکسبد کربن تولید شده با زباله سوز ،دوبرابر نیروگاهی است که با سوخت فسیلی کار می کند.به این نکته توجه کنید که سوزاندن حجم عظیمی از زباله ،یعنی خارج کردن حجم عظیمی اکسیژن از هوای تنفسی ساکنان منطقه ،از جمله زنان باردار و بچه ها که به اکسیژن بیشتری نیاز دارند وکم شدن اکسیژن می تواند صدمات جبران ناپذیری به سیستم عصبی جنین با کودک وارد کند.

گفتنی است خبرنگاران امروز از نزدیک زبله سوز ساری را بازدید کردند.

در خبرها از راه اندازی این نیروگاه در سال 97 خبر داده اند.


زباله را ما مردم تولید می کنیملینک کوتاه مطلب :


نظر شما در مورد : زباله را ما مردم تولید می کنیم

*

*


(تحلیلی از قیام احمد بن موسی و برادران امام رضا(ع) ؛ نوشته جلیل عرفان منش

ویژه گروه سنی بزرگسال

@doorbinkhabar.ir

آخرین اخبارپربازدیدها

  گزارش رادیوئی و تلوزیونی


bmi.ir