امروز پنج شنبه 06 تیر 1398 ساعت 12:35:00

دوربین خبر

کد مطلب : 28675 -تاریخ انتشار : شنبه 28 مهر 1397 -ساعت : 13:52

چاپ به اشتراگ گذاشتن
الحسین یجمعنا/اربعین رسانه قیام عاشورا و نشر چارچوب حکومت اسلامی است

همگام با زائران حسینی در اربعین

الحسین یجمعنا/اربعین رسانه قیام عاشورا و نشر چارچوب حکومت اسلامی است

دوربین خبر گزارش می دهد...

به گزارش دوربین خبر،

در طول تاریخ و برای تبیین حادثه ای لازم است پیام هر واقعه‌ای در طول تاریخ بشری به گوش مخاطبان برسدوبراین اساس آن واقعه یا کیفیت وقوع آن توسط رسانه‌های جمعی به گوش دیگران رسانیده شود؛ از این رو نبود این ابزار باعث می‌شود که این واقعه در جایگاه و نطفه خودش آن کارکردی را که می‌توانست با نقل آن داشته باشد از دست بدهد.

واقعه کربلا و حادثه عاشورا جمله واقعه عظیمی است که وقوع اش مکتبی ساخت جاودان که تحقق این امر از طریق رسانه ای چون بانوی کربلا یعنی زینب س و امام سجاد ع به ایندگان رسانده شد .قش رسانه زینبی در این فاجعه تاریخی مسلمین بی نظیر بود. در مورد فاجعه عاشورا و علت به سرانجام نرسیدن این قیام و انقلاب می‌توان به کارکردهایی که از رسانه در آن دروان به عمل آمد، اشاره کرد؛ چراکه رسانه نقش به‌سزایی در نقل این واقعه مهم ایفا کرد. بنی‌امیه با در اختیار داشتن رسانه جمعی و شست‌و‌شو دادن اذهان مردم به نفع یزید و علیه امام حسین(ع) به هدف خود که انحلال انقلاب امام حسین(ع) بود، دست یافت.

کربلا نمایانگر کارکردهای رسانه با دو نیت متفاوت و از دو بعد مثبت و منفی است. نقش حضرت زینب(س) در واقعه کربلا بسیار چشمگیر و پویا بوده است. ایشان پیام‌های کربلا و علت قیام و انقلاب امام حسین(ع) را به جهان اسلام مخابره کرد و در واقع اگر نبود نقش رسانای زینب(س) در واقعه کربلا و بعد از آن، چه‌بسا امروز مردم جهان از نهضت حسینی درک درستی نداشتند و به عمق این ماجرا و قیام پی نمی‌بردند.
پس باید بدانیم رسانه مقبول اسلام رسانه‌ای است که؛ به نفع دین اسلام و با هدف خدمت به جامعه مسلمین عمل کند. عملکرد چنین رسانه‌ای هیچ گاه معاند و معارض اسلام نخواهد بود اما رسانه‌هایی که برخلاف این مهم و با عملکرد پوپولیستی سعی در پوشاندن واقعیت‌ها و تحریف و برداشت بد از آن‌ها، به ترویج بیگانگی از دین و ضربه زدن به اسلام حرکت کنند، در واقع ابزاری برای ترویج طاغوت و آلت دست شیطان خواهند بود.

اگر این ابزار به نحو احسن و با رعایت اصول اخلاق‌مدارانه در بیان وقایع و اطلاع‌رسانی به مردم حرکت کند، جامعه را به سمت تعالی و پیشرفت هدایت خواهد کرد و اگر خدای نکرده از آن مجرای صحیح خود دور شود؛ چه بسا جامعه را به سمت ضلالت و انحراف سوق می‌دهد.اربعین نیز فرصتی است که در سایه حب الحسین یجمعنا ،انسجام و وحدت حسینی جهان اسلام بخصوص جهان تشیع تبلور پیدا می کند .اربعین روز رستاخیزی برای شیعیان است که با این حرکت خودجوش حسینی مبانی علوی و حسینی برای جهانیان معرفی شود براین اساس رسانه ها باید بعنوان یاوران رسانه ای اربعین نقش مهم دارند و باید اهتمام بیشتری در این راستا داشته باشند

حسن رمضانزاده


الحسین یجمعنا/اربعین رسانه قیام عاشورا و نشر چارچوب حکومت اسلامی است

الحسین یجمعنا/اربعین رسانه قیام عاشورا و نشر چارچوب حکومت اسلامی است

الحسین یجمعنا/اربعین رسانه قیام عاشورا و نشر چارچوب حکومت اسلامی استلینک کوتاه مطلب :


نظر شما در مورد : الحسین یجمعنا/اربعین رسانه قیام عاشورا و نشر چارچوب حکومت اسلامی است

*

*


(تحلیلی از قیام احمد بن موسی و برادران امام رضا(ع) ؛ نوشته جلیل عرفان منش

ویژه گروه سنی بزرگسال

@doorbinkhabar.ir

آخرین اخبارپربازدیدها

  گزارش رادیوئی و تلوزیونی


bmi.ir