امروز جمعه 18 آذر 1401 ساعت 20:31:00

دوربین خبر

کد مطلب : 28961 -تاریخ انتشار : شنبه 19 آبان 1397 -ساعت : 11:04

چاپ به اشتراگ گذاشتن
بزرگمردی که تکثیر نشد.

به بهانه زادروز خیّر نیک اندیش بابلی سید حسین فلاح نوشیروانی

بزرگمردی که تکثیر نشد.

به گزارش دوربین خبر،

مجید عرب فیروزجایی

برخی سیاسیون، عادت به «سیاسی‌کاری» دارند و نهایت همت خود را مصروف می‌دارند تا روزیکه «أجل محتوم» برسد همچنان در دایره قدرت ماندگار باشند. این سیاسیون یا در حقیقت «سیاسی‌کاران» خیلی دل در گرو مردم یا نتایج عمل خود ندارند و اساساً مردم و نتایج مدیریت فاجعه بار ایشان، از نظر آنان در درجه دوم اهمیت قرار دارند و اولویت نخست، ماندن در حلقه قدرت است. در مقابل این افراد، بزرگان و نامداران دیگری هستند که آبشخور فرهنگ را برای تحقق اهداف درست سیاسی خود انتخاب می‌کنند. تبار سیاسی این افراد از منظر تاریخی به «فرزانه توس» می‌رسد. فردوسی نیز برای اینکه سیاست را تحت‌الشعاع قرار دهد، از کوچه‌باغ فرهنگ وارد شد و البته دستاوردهای بی‌شماری داشت.
خیّر بابلی سید حسین فلاح نوشیروانی نیز از همین سِلک افراد بود که فرهنگ را ابزاری برای رسیدن به اهداف بلند و البته ماندگار سیاسی کرد و دستاوردهای وی همانند چشمه‌ای است که سال‌های سال، زایا و پایدار است.
وی - زاده ۱۲۸۱ در بابل، درگذشته ۲۳ اسفند ۱۳۵۰-، بازرگان و نیکوکار مازندرانی و مردی بود که «بنا به قولی» چهار پنجم از ثروت خود را در جهت امور خیریه و کمک به مستمندان و ارتقاء سطح بهداشت، رفاه، آموزش و امور مذهبیِ مردم هزینه کرد.
نوشیروانی در روستای نوشیروان‌کلای بارفروش (بابل کنونی) در یک خانواده مذهبی، کشاورز و دامدارزاده شد و از دوران کودکی دارای هوشی سرشار بود که او را در روستا زبان‌زد کرد.
حسین حدود ۷ سال داشت که به توصیه جد مادریش، «سید آقا نوشیروانی» وی را به شهر «بارفروش» فرستادند تا بتواند درس بخواند و در حین تحصیلات ابتدایی در دبستان، علوم دینی را هم نزد طلاب حوزه علمیه فرا گرفت اما پس از پایان هشت سال درس‌خواندن در دبستان، تحصیل را رها کرد و تصمیم به ورود به تجارت و بازار کار گرفت.
پس از پایان تحصیلات ابتدایی برای یافتن و آغاز کار به مشهد رفت. به مدت سه سال در مشهد کار کرد و سپس تصمیم به مهاجرت به تهران گرفت. او در مسیر مشهد به تهران دچار بیماری سختی شد و امید کمی به بهبودی‌اش می‌رفت؛ اما در حوالی نیشابور توسط یک خانواده نجات یافت و پس از بهبودی کامل، راهی تهران شد.
با ورودش به تهران، او با حقوق ماهانه چهار تومان در تجارت‌خانه «حکیم‌زاده یزدی» مشغول به کار شد.
اعتماد حکیم‌زاده به نوشیروانی به حدی بود که او را به خانه خود برد و به مانند یکی از اعضای خانواده با او رفتار می‌کرد. امانت‌داری، راست‌گویی و هوش بالای نوشیروانی موجب شد تا او خیلی زود پیشرفت کند و به مدیریت داخلی تجارت‌خانه منصوب شود.
پس از سال‌ها کار و زندگی در کنار حکیم‌زاده، او به نوشیروانی توصیه کرد که ازدواج کند و بدین منظور، دختر امام‌جمعه یزد «حجت‌الاسلام طاهری» را که از آشنایان‌اش بود به وی معرفی کرد و آن‌ها با هم ازدواج کردند. این ازدواج تا پایان زندگی نوشیروانی پابرجای بود.
از وی سه فرزند به یادگار مانده است وحید دارای دکترای اقتصاد از آمریکا، که سال‌ها در دانشگاه شهید بهشتی تهران تدریس می‌کرد. حمید که فوق لیسانس رشته مهندسی برق از انگلستان می‌باشد و هما دارای دکترای روانپزشکی از انگلستان.
فرزندان وی نیز راه نیک پدر را ادامه داده و می‌گویند «چراغی که مرحوم نوشیروانی برافروخت هرگز خاموش نخواهد شد.»
مردم بابل ارادت بسیاری به او دارند، در اردیبهشت ماه امسال مراسمی در روستای دیوا «از توابع شهرستان بابل» به پاس زحماتش برگزار شد که حدود ده هزار تن در زیر باران شدید حضور داشته‌اند.
احداث آب‌انبار ۱۳۱۶ یزد، احداث مسجد، حمام و دبستان شش کلاسه در روستای نوشیروان‌کلا، احداث دبستان در روستای آردکلا، احداث درمانگاه در روستای دیوا، اهدای زمین به اداره آموزش و پرورش شهر بابل (در حال حاضر دو مدرسه مائده و هاشمی نژاد در آن واقع است)، تأمین هزینه عروسی ده‌ها نوعروس و داماد، احداث ۴ دبستان به نام چهار تن از دانشمندان در چهار شهر کشور، احداث کارخانه قند در خوی و ارومیه، احداث زایشگاه ام‌البنین (بنام مادر خود)، ایجاد بانک خون در بابل، ایجاد پرورشگاه در بابل( اکنون این پرورشگاه به‌عنوان مرکز نگهداری معلولان ذهنی زنده یاد نوشیروانی در حال فعالیت است، کمک غیر نقدی جهت ساخت مدرسه اسلامی در بابل، ساخت مدرسه و ‌ مسجد نوشیروانی در بابل، کمک برای ساخت پل روستای کله بست، کمک به احداث پل بهنمیر و دانشگاه صنعتی نوشیروانی بابل توسط او پایه‌گذاری شد.
بابل نامه
@babolname


بزرگمردی که تکثیر نشد.لینک کوتاه مطلب :


نظر شما در مورد : بزرگمردی که تکثیر نشد.

*

*


(تحلیلی از قیام احمد بن موسی و برادران امام رضا(ع) ؛ نوشته جلیل عرفان منش

ویژه گروه سنی بزرگسال

@doorbinkhabar.ir

آخرین اخبارپربازدیدها

  گزارش رادیوئی و تلوزیونی


bmi.ir