امروز یکشنبه 24 شهریور 1398 ساعت 12:40:41

دوربین خبر

کد مطلب : 29820 -تاریخ انتشار : یکشنبه 14 بهمن 1397 -ساعت : 00:48

چاپ به اشتراگ گذاشتن
مستند دلبند در جشنواره فجر اکران می شود

مستند دلبند در جشنواره فجر اکران می شود

به گزارش دوربین خبر،

کارگردان مستند «دلبند» با بیان اینکه به مستند کم توجهی می‌شود گفت که سینمای مستند ما از سینمای داستانی پیشروتر است درحالی که شاید مسئولان، سینمای مستند را فقط با ژانر حیات وحش بشناسند.


نشست خبری مستند «دلبند» با حضور یاسر طالبی (کارگردان)، الهه نوبخت (تهیه کننده)، فرزانه فتحی (نویسنده) متن سرگذشت، میثاق مدانلو (صدابردار)، اکبر رستگار (آهنگساز) و حمید مدقق به عنوان مجری برگزار شد.

نوبخت در بخشی از این نشست از اینکه جشنواره فیلم فجر بخش مستند دارد، اظهار خوشحالی کرد «امیدوار بودم استقبال از سینمای مستند بیشتر باشد اما به هرحال هیجان  برای سینمای داستانی زیادتر  و به دنبال آن سینمای مستند گم شده است.»

او سپس به فیروزه خورشیدی به عنوان شخصیت اصلی این مستند اشاره کرد:«وقتی موضوع داستان را شنیدم گفتم مگر می شود یک مادر ۸۳ ساله به تنهایی در ارتفاعات زندگی کند؟ با همه اینها دیدم جشنواره ها دوست دارند خطه‌ای از ایران را ببینند که کمتر نشان داده شده‌است برخلاف آنچه که گاهی شاهد هستیم برخی از کارگردان‌ها بیشتر مصائب و بی‌پولی و تیرگی ما را نشان می‌دهد اما ما می‌خواستیم آنها جامعه‌ای را ببینند که مردسالار نیست و زنی را نشان دهیم که مردانه‌تر از مردها زندگی می کند.»

در ادامه فتحی در مورد نوشتن نقش خود به عنوان نویسنده سرگذشت توضیح داد: «این مستند سرگذشت زنی در ۸۰ سالگی بود. کار من این بود که شناسه‌های اصلی این زن را بنویسم، از بچگی، بزرگسالی و علاقه‌ای که به گاوها داشت.»

پس از آن کارگردان این مستند با بیان اینکه فیلم‌برداری دو سال و مراحل پس تولید یک سال به طول انجامید، گفت:«فیروزه خورشیدی زنی مقاوم بود و جلب اعتمادش کاری دشوار. من از آدم‌های معمولی که در موقعیت‌های ویژه قرار دارند خوشم می‌آید و این فیلم را با ادای دین به امثال فیروزه‌ها ساختم. هر آنچه در مسیر زندگی او اتفاق می‌افتاد در این فیلم نشان دادیم و اصلا دخل و تصرفی در زندگی‌اش نداشتیم. در فیلم برداری هم از همان ابتدا از شیوه مشاهده‌گر استفاده کردیم و به همین دلیل لنز ۵۰ را به کار بردیم.»

او در مورد کم توجهی به سینمای مستندگفت:«به سینمای مستند واقعا توجهی نمی‌شود. این خرده به سیاست کلان مسئولان وارد است چون سینمای مستند ما از سینمای داستانی پیشروتر است .»به گفته طالبی ابتدا قرار بود نام فیلم «مادر تنها» باشد که چنین نامی برای یک فیلم وجود داشت و به دلیل دلبستگی فیروزه خورشیدی به گاوهایش عنوان این فیلم «دلبند» گذاشته شد.

صدابردار این مستند هم در ادامه عنوان کرد بیشتر صدابرداری در فضایهای بیرونی و با بوم گرفته شده و پس از آن اکبر رستگار که مادرش ترانه‌های این مستند را خوانده است، در مورد استفاده از موسیقی و ترانه‌های مازندرانی در این مستند گفت:«موسیقی این فیلم با هدف و حساب شده کار شده است. حضور مادرم به خاطر من نبود. تمام ترانه‌ها یک عقبه و پیشینه دارند.»

نوبخت نیز در مورد تفاوت جشنواره فیلم فجر و دیگر جشنواره های خارجی همچون «برلین» و «ایدفا» گفت:«جشنواره هایی مانند ایدفا یکی از مهم‌ترین جشنواره های مستند دنیاست و تمام بلیت هایش فروش می رود مثلا ما حساب کردیم درامد این جشنواره از بلیت فروشی فیلم ما ۵ هزار یورو است. اقتصاد مستند در آنجا کاملا حرفه‌ای است و در برلین هم بزرگان و پخش کنندگان دنیا حضور دارند. البته ممنونم که جشواره فیلم فجر هم بخش مستند دارد اما انتظار می رود یک جریان سازی برای سینمای ما ایجاد کنند. ما پیش از آنکه به فکر نمایش فیلم های مستند و کوتاه باشیم، باید فکر کنیم به جریان سازی کمک کنیم. انتظار می‌رود از دل این جشنواره یک گفتمان سینمایی ایجاد کنیم و ببینیم چرا از چرخه اقتصاد با داشتن فیلم‌های خوب وامانده ایم. امیدوارم به زودی یک کاخ جشنواره در درست داشته باشیم تا صاحبان آثار و اهالی رسانه کنار هم فیلم ها را ببینند. ما با استانداردهای دنیا فاصله زیادی داریم. برخی از مدیران جشنواره‌های خارجی می گویند فیلم‌هایی که از ایران می‌رسند شبیه هم هستند پس باید فکر کنیم چرا حضور بین المللی ما به قوت قبل نیست.


✔️ به مازندنومه اعتماد کنید⬅️سرعت➕صحت➕دقت↙️

???? https://t.me/mazandnume


مستند دلبند در جشنواره فجر اکران می شودلینک کوتاه مطلب :


نظر شما در مورد : مستند دلبند در جشنواره فجر اکران می شود

*

*


(تحلیلی از قیام احمد بن موسی و برادران امام رضا(ع) ؛ نوشته جلیل عرفان منش

ویژه گروه سنی بزرگسال

@doorbinkhabar.ir

آخرین اخبارپربازدیدها

  گزارش رادیوئی و تلوزیونی


bmi.ir