امروز جمعه 11 آذر 1401 ساعت 23:52:27

دوربین خبر

کد مطلب : 29855 -تاریخ انتشار : یکشنبه 21 بهمن 1397 -ساعت : 09:46

چاپ به اشتراگ گذاشتن
فرصتی به نام اکتائو

فرصتی به نام اکتائو

به گزارش دوربین خبر،

فرصتی به نام آکتائو

تلاش برای ارتباط موثر با کشورهای حاشیه خزر،گامی است که استاندار مازندران آن را با شهر بندری آکتائو
قزاقستان آغاز کرد.

سرکنسول جمهوری اسلامی ایران در آکتائو در دیدار با استاندار مازندران وضعیت کنونی این کشور و شهر بندری آکتائو را تشریح کرد و خواستار حضور محصولات تولیدی و مجموعه های با تجربه و حرفه ای مازندران در این شهرساحلی قزاقستان شد.

شهری همنشین با ساحل خزر که تا چندی پیش در معادلات اقتصادی منطقه جایی نداشت و حالا قصد دارد با برنامه ای هدفمند و جذب سرمایه گذاری خارجی به توسعه روزافزون دست یابد.

آکتائو ظرفیت های بسیاری دارد که مازندران همواره از آن غافل بوده است و با وجود آسانی ونزدیکی ارتباط دریایی و هوایی، از این ظرفیت اقتصادی منطقه که برخلاف کشورهای حاشیه خلیج فارس با کمترین چالش و بحران مواجه است،استفاده مطلوب نشده است.

آکتائو شهری است با جمعیت ۷۰۰ هزار نفری که بخش عمده مردم آن در صنعت نفت و گاز اشتغال دارند.
بندری که علاقمند است ارتباط و همکاری تجاری با ایران داشته باشد و ظرفیت های ایجاد شد خود را با حضور بنادر شمالی ایران،رونق بخشد.
خطوط ریلی آکتائو این شهر را با سراسر اوراسیا مرتبط می کند و بر مزیت های آن افزوده است.

این شهر بندری و داشته هایش در سالیان اخیر مورد توجه آمریکایی ها،انگلیسی ها ،ترک ها و اماراتی قرار گرفته است و در حال حاضر سرمایه گذاری گسترده ای را در آن آغاز کرده اند.
این در حالی است که هیچ یک از این کشورها از مزیت های ایران برای ارتباط اقتصادی و فرهنگی برخوردار نیستند.

حضور جمهوری اسلامی ایران و استان همسایه ای نظیر مازندران در این کشور بسیار کم رنگ است و هنوز دریای خزر و همسایگان شمالی آن در معادلات اقتصادی و استراتژیک کشورمان جایگاه شایسته ای ندارند.

این در شرایطی است که آکتائو با سرمایه گذاری های خارجی خود قصد دارد تا سال ۲۰۳۰ مبدل به دبی دریای خزر شود و معادلات تجاری منطقه را در دست گیرد.

بسیاری از محصولات مازندران و سایر استانها را می توان از طریق بندر امیرآباد به این مقصد آکتائو و قزاقستان صادر کرد و با برقرای خط پروازی مستقیم که بسیار نزدیکتر نسبت به سایر کشورهاست زمینه حضور ایران را درقزاقستان و اوراسیا فراهم کرد.
حسن روحانی رئیس جمهور کشورمان مرداد امسال برای شرکت در پنجمین اجلاس سران کشورهای ساحلی دریای خزر به شهر آکتائو قزاقستان سفر کرده بود.

عباس مهدویl مدیرکل روابط عمومی و امور بین الملل استانداری مازندران


فرصتی به نام اکتائولینک کوتاه مطلب :


نظر شما در مورد : فرصتی به نام اکتائو

*

*


(تحلیلی از قیام احمد بن موسی و برادران امام رضا(ع) ؛ نوشته جلیل عرفان منش

ویژه گروه سنی بزرگسال

@doorbinkhabar.ir

  گزارش رادیوئی و تلوزیونی


bmi.ir