امروز جمعه 09 آبان 1399 ساعت 07:18:38

دوربین خبر

کد مطلب : 30175 -تاریخ انتشار : یکشنبه 11 فروردین 1398 -ساعت : 09:00

چاپ به اشتراگ گذاشتن
با مانداب های باغی حاصل از سیل چه باید کرد؟

با مانداب های باغی حاصل از سیل چه باید کرد؟

به گزارش دوربین خبر،پس از رفع اشباع خاک، کوددهی ریشه درختان میوه با هدف تامین ازت، فسفر و پتاسیم به همراه مواد آلی مانند هیومیک اسید و گوگرد حاوی تیوباسیلوس ضروری است.

به گزارش دوربین خبر،

توصیه‌های فنی جهاد کشاورزی مازندران به باغداران

برای مقابله با تنش‌های ماندابی در باغات، سازمان جهاد کشاورزی مازندران توصیه‌های فنی را اطلاع رسانی می کند

سخنگوی سازمان جهاد کشاورزی مازندران در این باره گفت: در اولویت نخست در پی شرایط غرقابی و ناشی از بارش‌های پی در پی و سیل اخیر باغ‌های میوه، باغداران  نسبت به تخلیه رطوبت از ریشه و طوقه درختان اقدام کنند و به همین منظور توصیه می‌شود نسبت به انجام شیار بین ردیف‌های درختان به کمک ادوات و ماشین‌آلات سبک اقدام کرده و خاک داخل شیارها را از باغ خارج شود.

مهدی خلیلی  ادامه داد: باغداران از عملیات خاک‌ورزی را با ادوات و ماشین‌آلات سنگین به ویژه در شرایط رطوبت اشباع برای جلوگیری از متراکم شدن خاک خودداری کنند.

وی ادامه داد: اگر باغداران  توصیه‌های فنی را در باغات به شیوه جوی و پشته انجام دهند کمترین خسارت ماندابی را خواهیم داشت و در شرایط غرقابی و اشباع خاک در باغات بدون سیستم جوی و پشته هرگونه محلول‌پاشی برگی می‌تواند ریزش برگها، گلها و میوه را تشدید کند.

سخنگوی سازمان جهاد کشاورزی مازندران گفت: پاکسازی تنه و طوقه درختان از گل و لای و شستشوی  تنه با محلول‌پاشی ترکیبات مسی از اکسی کلرور مس و یا بردوفیکس ضروری است.

خلیلی بیان کرد: محلول‌پاشی سرشاخه‌های درختان سیاه ریشه با ترکیبات قارچکش مانند تیوفانات متیل به میزان 5/. در هزار و یا کولیس به میزان 5/. در هزار و برای درختان مرکبات  با توجه به احتمال بروز بیماری بلاست اقدام به محلول‌پاشی قبل از باز شدن گل‌ها با ترکیبات مسی مانند اکسی کلرورمس به میزان دو در هزار و یا بردوفیکس به میزان چهار در هزار  برای بالا بردن مقاومت درختان در برابر پوسیدگی ریشه، محلول‌پاشی با فسفیت پتاسیم به میزان یک در هزار با چند روز فاصله از محلول‌پاشی قبلی انجام شود.

وی ادامه داد: به باغداران توصیه می‌شود پس از رفع اشباع خاک، تغذیه برگی درختان سیاه ریشه با ترکیبات پلی آمین و پتاسیم، روی و بُر برای تامین ترکیبات تغذیه‌ای مورد نیاز و کاهش تنش‌های وارد شده به درختان را انجام دهند.

سخنگوی سازمان جهاد کشاورزی مازندران اضافه کرد: پس از رفع اشباع خاک، کوددهی ریشه درختان میوه با هدف تامین ازت، فسفر و پتاسیم به همراه مواد آلی مانند هیومیک اسید و گوگرد حاوی تیوباسیلوس ضروری است.

خلیلی افزود: ایجاد سیستم زهکشی در باغات بویژه در مناطق آسیب‌پذیر حاشیه رودخانه‌ها و با توجه به پیش‌بینی استمرار بارش‌ها و افزایش شدت خسارت به باغات استان و لطمه جدی به اقتصاد باغداری استان و به تبع آن لطمه به اشتغال فراگیر صنعت باغداری مهم و ضروری است.

سخنگوی سازمان جهاد کشاورزی مازندران ادامه داد: در باغات موجود و باغاتی که در معرض گموز و پوسیدگی طوقه قرار دارند، کاشت پایه‌های کمکی سیتروملو در کنار درختان موجود و انجام پیوند پل از شدت آسیب‌ها کم خواهد کرد.


با مانداب های باغی حاصل از سیل چه باید کرد؟

با مانداب های باغی حاصل از سیل چه باید کرد؟

با مانداب های باغی حاصل از سیل چه باید کرد؟

با مانداب های باغی حاصل از سیل چه باید کرد؟لینک کوتاه مطلب :


نظر شما در مورد : با مانداب های باغی حاصل از سیل چه باید کرد؟

*

*


(تحلیلی از قیام احمد بن موسی و برادران امام رضا(ع) ؛ نوشته جلیل عرفان منش

ویژه گروه سنی بزرگسال

@doorbinkhabar.ir

آخرین اخبارپربازدیدها

  گزارش رادیوئی و تلوزیونی


bmi.ir