امروز پنج شنبه 06 تیر 1398 ساعت 12:39:00

دوربین خبر

کد مطلب : 30204 -تاریخ انتشار : یکشنبه 18 فروردین 1398 -ساعت : 08:56

چاپ به اشتراگ گذاشتن
ما و روزگار از هم گسسته دنیایی که خراباتی مان می کند...

جایی میان نور؛

ما و روزگار از هم گسسته دنیایی که خراباتی مان می کند...

به گزارش"| دوربین خبر"|،بهار بندگی و بهار طبیعت ،شلمچه که باشی خودش دنیایی از نور است در قالب کاروان های راهیان نور،درست کمی آن دورهای دور وقتی که شهدا دست به سینه در سفره کرامت اهل بیت ما را نگاه می کنند...ما و روزگار از هم گسسته دنیایی که خراباتی مان می کند...

به گزارش دوربین خبر

حال وهوایی که با غروب شلمچه تازه می شود

 ماه رجب پایان یافت  در بهار بندگی هم سفره شدن با شهدا آن هم روی خاکی که هر گوشه اش را نگاه کنی پژواک«یا من ارجوه لکل خیر» ستاره هایی را میشنوی که با غروب شلمچه در آسمان سوسو میزنند، گفتنی نیست.

بهار طبیعت با بهار بندگی هر دو فال و قرعه روح و جان ماست تا یک دم مسیحایی از روح پاک شهدا در سرزمین نور مهمان لحظه های پاره پاره و از هم گسسته دنیایی مان شود و چه خوب سفری بود،سفر راهیان نور...

فوج فوج زائران از هر قشری با هر سن و سالی در کنار هم ، پدر و پسر، مادر و دختر، زوج های جوانی که عمر ازدواج شان هنوز به یک ماه یا یک سال نرسیده ، کارمند ، طلبه و دانش آموز همه آمدند و دور این سفره شهدا را گرفته اند.

عده ای خانوادگی آمدند و برخی هم دوستانه، آمدند تا در آخرین روزهای پایانی ماه رجب، حالا که غروب راهیان نور سر از شلمچه در آورده، پا به این خاک بگذارند، تا حال و هوایی عوض کنند،دلی به دریای مناجات شهدا بزنند و خستگی یک ساله از گرد و غبار دنیا را از روح و جانشان بشویند.

وقت غروب است و خورشید هم آمده تا سر برخاک شلمچه بگذارد، روی زردش را با رنگ قتلگاه ، سرخ نگه دارد و لحظه ای آرام بگیرد. نجوای زیارت عاشورا هرکسی را در گوشه ای مشغول خود کرده است. پسری که با دوستانش سال نو را در این خاک تحویل کرده بود دوباره با پدرش همسفر شد. دست روی این خاک ها میگذارد و جز عشق به خدا چیزی نمی بیند جزعشق به شهدا حرفی نمیزند.

طلبه هایی هم هستند که دست فرزندان کوچکشان را گرفتند و راهی این مهمانی شدند برای کسب معرفت. طلبه هایی که بهترین مبلغ را شهدا می دانند.آن طرفت تر هم زوج جوانی که سه ماه از عقده شان نمی گذرد پابرهنه روی خاک ها رو به کربلا نشسته اند. لذتی که در این سفر دارند را با هیچ چیزی دیگری عوض نمی کنند.دل به نسیمی که از سمت کربلا وزیدن گرفته ، سپردند و انگار تا برات کربلا نگیرند آرام نمی شوند.

دعوت شده های شلمچه هرکدام شان شور و شوقی در چهره دارند. چه آنهایی که دوستانه و گروهی آمدند و چه آنهایی که دونفره اند. زوج جوان دیگری که ماه عسل شان را آمدند تا روی این خاک ها بگذرانند، این جا را سکوی پرواز میدانند . در میان هیاهو و همهمه ای که با زیارت عاشورا گره خورده،طوفان آرامشی برپاست. شور و نشاطی جاریست که به زندگی دوباره جان می دهد . اینجا همه باهم یکی شدند، همه در بهار بندگی به عید دیدنی بنده ترین بنده گان خدا آمدند و همه با هم یک رنگ اند ، به رنگ خاک.

در این میان 15 ساله ای را می بینی که تک پر است. در گوشه ای با پای برهنه غرق نگاه سجده خورشید است به روی خاک. توی ذهنش دخترک سه ساله ای را تصور می کند که پابرهنه روی خاک های داغ کربلا با دامنی آتش گرفته در حال فرار است . با ردپای اشکی که روی چهره خاکی اش جامانده،میگوید اگر خراب شدن عید به این است که چرا روی این خاک ها نشسته ام و چرا تفریح عیدم را خراب کردم، پس ای کاش همه عیدها خراب شود. عید بی شهید که عید نیست.

یا آن دختر جوان دانشجویی که با مادرش روی این خاک ها نشسته و حال عجیبی دارد. هربار نفس عمیقی می کشد، غبطه میخورد به حال شهدا و از حال خودش که غرق در دنیای مادیات شده،گله‌مند است. دست التماس به سوی شهدا دراز کرده و امید آن دارد تا همان دستی که او را به اینجا کشاند، دست دلش را بگیرد.

حالا که بهار بندگی دست در دست بهارطبیعت راهی سرزمین نور شد، فرشته ها هم دم غروب شلمچه از خدا اذن گرفتند تا در این روزهای پایانی به میان مهمانان شهدا بیایند و بال و پرشان را متبرک کنند به خاک هایی که نجواهای رجبیون را در دل دارد و به دست هایی که رو به آسمان بلند است و دعای« اللهم عجل لولیک الفرج» پهنای این سرزمین را فرا گرفت، آمین بگویند. براستی در آخرین روزهای بهار بندگی و در مقتل شهدا چه دعایی بالاتر از فرج مولاصاحب الزمان (اروحناه له فداه).


ما و روزگار از هم گسسته دنیایی که خراباتی مان می کند...لینک کوتاه مطلب :


نظر شما در مورد : ما و روزگار از هم گسسته دنیایی که خراباتی مان می کند...

*

*


(تحلیلی از قیام احمد بن موسی و برادران امام رضا(ع) ؛ نوشته جلیل عرفان منش

ویژه گروه سنی بزرگسال

@doorbinkhabar.ir

آخرین اخبارپربازدیدها

  گزارش رادیوئی و تلوزیونی


bmi.ir