امروز سه شنبه 31 اردیبهشت 1398 ساعت 21:01:19

دوربین خبر

کد مطلب : 30258 -تاریخ انتشار : چهار شنبه 04 اردیبهشت 1398 -ساعت : 08:30

چاپ به اشتراگ گذاشتن
دردنامه های "مام"

یادداشت

دردنامه های "مام"

به گزارش دوربین خبر،

‍ ‍ به بهانه روز زمین پاک

۲ اردیبهشت ( 22 آوریل) مصادف با روز جهانی زمین پاک است. سازمان ملل و برنامه های زیست محیطی این سازمان چنین روزی را یک روز ارزشمند برای نماد پاکیزگی زمین انتخاب کردند.

دکتر خوش روان، پژوهشگر و استاد دانشگاه در ضرورت ایجاد این روز و نقش انسان در ایجاد این شرایط، گفت: از 250 سال پیش تاکنون انسان شرایطی را برای کره زمین رقم زده که متاسفانه منجر به تخریب، آشفتگی و آلودگی محیط زیست شده است.

وی افزود: کره زمین در سطح اقیانوس ها و خشکی ها تحت تاثیر فعالیت هایی که انسان ها برای رونق اقتصادی خود تعریف کرده اند، دچار تغییرات عمده ای شده است.

این استاد دانشگاه بیان داشت: با گسترش شهرنشینی و رشد جمعیت دنیا، به تدریج منابع طبیعی رو به نابودی رفت. این امر با ظهور انقلاب صنعتی تشدید شد و منابع معدنی برای تولید مواد خام مورد بهره برداری قرار گرفت و ضایعات خطرناک حاصل از آن به همراه تغییرالگوی مصرف سبب شد، اکنون دنیا شاهد آلودگی های مختلف و رهاسازی پسماند های پلاستیکی فلزی و غیرفلزی در روی زمین باشد.

وی افزود: اکنون جنگل‌های وسیعی در کره زمین از بین رفته اند و اقیانوس ها به شدت آلوده و آب های آن اسیدی شده است. مناطق. جزایر مرجانی در حال نابودی است و مهمترین زیستگاه های حیات بخش زمین که همان جنگل هاست از جمله جنگل های آمریکای جنوبی در برزیل و آرژانتین که نقش زیادی در تولید اکسیژن کره زمین دارند، در وضعیت بسیار بدی قرار دارند. لذا با توجه به موارد فوق داشتن روزی به نام "روز زمین پاک " به صورت نمادین ضروری است تا یادآوری برای بشر باشد تا به آینده بیندیشد و برای برون‌رفت از چالش‌های زیست محیطی موجود تلاش کند.

رئیس کارگروه پژوهشی محیط زیست وزارت علوم و تحقیقات و فناوری در خصوص وضعیت کشورمان با توجه به وسعتش در خاورمیانه و برنامه هایی که برای داشتن زمین پاک نیاز دارد، اظهار داشت: در کشور ایران به خصوص در بخش‌های شمالی، ما شاهد از دست دادن جنگل های ارزشمند این منطقه هستیم. در واقع ما برای بهره‌مندی از منابع چوب، بخش زیادی از جنگل ها را تخریب کردیم و سالانه حجم زیادی از آلاینده ها را از طریق رودخانه ها وارد دریای خزر می کنیم و بخش وسیعی از تالاب‌های ما متاسفانه از حق آبه طبیعی خود بی بهره است. در کنار همه ی این مسایل با تغییر الگوی کشت دیم به کشت پر آب مثل کشت برنج مانع رسیدن آب کافی به تالاب ها از جمله خلیج گرگان شدیم.

وی ساخت استخرهای پرورش ماهی بر روی نهرهایی که وظایف طبیعی شان انتقال آب شیرین به خلیج ها می باشد را دیگر مشکل پیش رو دانست و گفت: با این کار به اکوسیستم های موجود منطقه آسیب زیادی وارد شده است . در حقیقیت ما با این اقدام برای بهره مندی منافع شخصی، منافع اقتصادی کشور را به خطر انداختیم و متاسفانه سازمان‌های نظارتی که می بایست این موضوعات را رصد کنند، بسیار ضعیف عمل می کنند و این ضعف مدیریتی باعث شد تا امروز محیط زیست کشور ما یک محیط زیست آشفته، آلوده و تخریب یافته باشد.

 "آموزش " مهمترین راهکار حل مشکلات زیست محیطی 

رئیس گروه پژوهشی مدیریت محیط زیست وزارت علوم، تحقیقات و فناوری با اشاره به نقش مهم "آموزش" در سطح جامعه به خصوص در روز زمین پاک، این امر را مهمترین عامل موفقیت کشور های توسعه یافته مثل ژاپن، بریتانیا، آمریکا و کشورهایی دانست که در زمینه محیط زیست دردنیا حرف اول را می‌زنند.

این پژوهشگر با اشاره به اینکه چرا ایران علیرغم داشتن دانشگاه ها و مراکز آموزشی متعدد در زمینه آموزش موفق نیست، بیان داشت: مهمترین ضعف ما به "آموزش" بر می گردد.

وی با تاکید بر اینکه آموزش ما باید از کودکان، نوجوانان و جوانان شروع شود، بیان داست: لازم است تا در برنامه های تعلیم و تربیت با ایجاد روحیه پرسشگری درفرزندانمان، شرایطی ایجاد کنیم تا به لحاظ ذهنی، آنان را به این موضوع علاقه مند و حساس نماییم و شرایطی فراهم کنیم تا این قشر یاد بگیرند محیط زیست شان را پاک نگه دارند. همین طور در دانشگاه ها هم بایست پایان نامه های دانشجویان تحصیلات تکمیلی را به سمت مسایل و مشکلات عمده زیست محیطی کشور هدایت کنیم. چیزی که سال ها از آن غافل هستیم و متأسفانه در این زمینه بسیار بسیار ضعیف عمل نمودیم.

دکترخوش روان ادامه داد: نتایج حاصل از سمینارها و کارگاه‌های تخصصی ما حاکی از ضعف عملکرد آموزشی است و راه برون رفت از این ضعف هم سوق دادن سازمان‌های مردم نهاد به سمت آموزش صحیح است و آگاهی بخشی و ترقی دانش، اولین گام موفقیت است.

این استاد دانشگاه؛ داشتن برنامه مشخص و چشم انداز صحیح را راهکار دیگر برون رفت از معضلات زیست محیط برشمرد و گفت: متاسفانه به دلیل فعالیت‌های مختلف انسانی و دخل و تصرف های گوناگون، شرایط بدی بر روی مناطق سواحل جنوبی خزر حاکم شده است و همین بی‌برنامگی سبب شد تا ما منابع طبیعی ارزشمندی از قبیل. اکوسیستم تپه های ماسه ای، تالاب‌ها و مصب رودخانه‌ها را از دست بدهیم.

وی ادامه داد: در حال حاضر به راحتی از اراضی ساحلی، شن و ماسه برداشت می شود و. زیستگاه های موجودات تخریب می گردد.
حتی قرار است منابع آب و اکوسیستم آبی به شکل غیر متعارف برای برخی کارها مورد بهره برداری قرار گیرد در حالی که همه اینها نیاز به چارچوب و برنامه دارد و اگر بخواهیم کارها را بدون ضابطه_و_جزیره ای جلو ببریم، مطمئن باشید از برنامه‌های جامع مناطق ساحلی خارج خواهیم شد و خارج شدن یعنی اینکه دیگر نمی‌توانیم با توسعه پایدار هماهنگ باشیم و بی شک آلودگی گسترده تری را در سطح کشور شاهد خواهیم بود.

دکتر خوش روان یادآور شد: پیشنهادم این است تا جامعه آموزشی کشور در تمام مقاطع تحصیلی و حتی در دانشگاه ها، تشکل‌هایی تحت نام پیشآهنگان حفاظت از طبیعت را راه اندازی کند تا افراد با انگیزه، دارای شعور زیست محیطی، آگاه و آموزش‌ دیده به عنوان سفیران محافظ طبیعت در ایجاد پل های ارتباطی برای ارزیابی آخرین اتفاقاتی که در حوزه‌هایی که در حال وقوع است، نقش بسزایی ایفاء نمایند.

این استاد دانشگاه بیان داشت: باید به مردم بیاموزیم تا طبیعت را خانه خود بدانند و یاد بگیرند اگر به هر دلیلی این خانه تخریب و یا آلوده شود، این آلودگی بقای آنان را زیر سوال خواهد برد.


دردنامه های "مام"

دردنامه های "مام"

دردنامه های "مام"لینک کوتاه مطلب :


نظر شما در مورد : دردنامه های "مام"

*

*


(تحلیلی از قیام احمد بن موسی و برادران امام رضا(ع) ؛ نوشته جلیل عرفان منش

ویژه گروه سنی بزرگسال

@doorbinkhabar.ir

آخرین اخبارپربازدیدها

  گزارش رادیوئی و تلوزیونی


bmi.ir