امروز شنبه 17 خرداد 1399 ساعت 00:25:42

دوربین خبر

کد مطلب : 30292 -تاریخ انتشار : پنج شنبه 12 اردیبهشت 1398 -ساعت : 19:58

چاپ به اشتراگ گذاشتن
«پوپولیسم» درد مزمن مدیریت در مازندران

یادداشت

«پوپولیسم» درد مزمن مدیریت در مازندران

کورش غفاری چراتی

به گزارش دوربین خبر،

«یادداشت»
*کوروش غفاری چراتی-روزنامه نگار
عَوام‌گرایی یا پوپولیسم (به فرانسوی: Populisme) )آموزه و روشی سیاسی در طرفداری کردن یا طرفداری نشان دادن از حقوق و علایق مردم عامه است. نظریه عوام‌گرایی فلسفی بر آرای «هربرت شیلر »و بر این فرض اولیه مبتنی است که عامه مردم را افرادی ناآگاه، منفعل و ضعیف می‌پندارد. تاریخچه آن را به اواسط سده نوزدهم و به جنبش‌های مختلفی که در سرزمین‌هایی مثل شوروی سابق به وقوع پیوسته‌است، می‌رسانند. ریشه عوام‌گرایی در میان روشنفکران تندرو روسیه در دهه ۱۸۶۰ با ظهور نارودنیک‌ها (مردم‌باوران) پدید آمد. بطورکلی جلب پشتیبانی مردم با توسل به وعده‌های کلی و مبهم و بزرگداشت و تقدیس آنان با اظهارات فریبنده و امیدوار کننده از ویژگیهای انگاره پوپولیست یادشده است. پوپولیسم در حقیقت به معنای عوام فریبی است که در مقابل خردگرایی و عقلانیت قرار دارد. اندیشمندان خردگرا معتقدند با توسل جریانات پوپولیستی مردم را میتوان موقتا راضی نگه داشت ولی در طولانی مدت، آثار زیان بار بسیاری بر جامعه وارد می کند که ممکن است جبران آن به سال ها زمان نیاز داشته باشد. درک درست از پوپولیسم، از ضروریات زندگی در جامعه ی مدرن است و مانع از بهره بردای افراد سودجو از ناآگاهی، ضعف و مشکلات جامعه میشود.
مقایسه تطبیقی مفروضات فوق با مشی مدیریتی و اظهارات مدیران استان مازندران از نمایندگان مردم در مجلس گرفته تا مدیران ارشد و میانی دستگاههای اجرایی نشان می دهد که در خوشبینانه ترین حالت ،درصد بسیار بالایی از انگاره های پوپولیستی در سخنان و رفتار و کردار آنان مشهود است.به اعتقاد بسیاری از کارشناسان ، درد مزمن مدیریت در مازندران در تمامی سطوح ،غلبه انگاره پوپولیستی بر منطق خردگرایانه ، عقلانی و واقعگرایی است.نگاهی به عزل و نصب ها در دستگاههای اجرایی استان و یکه تازی نورچشمی های کم سواد و به حاشیه رانده شدن نخبگان و متخصصین و صاحبان افکار شتاب دهنده توسعه و یا تامل در مسامحه مدیریت ارشد استان در برابر استمرار حضور مدیران ضعیف و بی برنامه و همچنین توجه به لفاظی های کسالت آور شماری از مدیران که مدام می کوشند با توسل به انواع روشها خود را نوکر محض مردم معرفی نمایند بیانگر این مدعاست که فرهنگ پوپولیستی تا چه میزان در روح و جان مدیران و مسئولان ما ریشه دوانده است،واین مهم زمانی غم انگیزتر می شود که عده ای باور کنند با وجود اینگونه تفکرات مدیریتی قرار است گره از نابسامانی های جامعه بازشود و در پرتو سیاستهای این افراد، بحرانهای موجود مدیریت گردد. در حالیکه حضور این افراد در جایگاههایی که ظرفیت مدیریت آن ندارند خود یک چالش مدیریتی است.
حقیقت غیرقابل انگاراین است که هیچ جامعه ای با بی برنامگی ، حرف درمانی و ترفند های پوپولیستی به سعادت نرسیده و هیچ بحرانی با منطق پوپولیست ها مدیریت نشده است. تردیدی وجود ندارد بخش مهمی از مشکلات جامعه متاثر از سوء مدیریت و ناتوانی و بی برنامگی مدیرانی است که تکیه کلام آنان نوکری مردم است! آنچه مسلم است نوکری مردم به عنوان یک ارزش انقلابی باید در برنامه متجلی شود نه صرفا در فحوای کلام. فرایندی که راستی آزمایی آن رسالت سنگین مدیریت ارشد استان است .
خلاصه کلام اینکه ؛ مهارت پوپولیست ها سرگرم ساختن مردم با اقدامات روبنایی به جای پرداختن به اقدامات زیربنایی و زیرساختی است. آنچه از استاندارمازندران انتظار می رود تشخیص درست این درد مزمن و درمان آن با خانه تکانی مدیریتی در تمامی سطوح در دستگاههای اجرایی بدون توجه به اظهارات پوپولیستی است.تنها دراین صورت است که می توان به ایجاد تحولات مثبت در روزگار سخت زندگی ساکنان این خطه مظلوم اما مستعد و محروم از توسعه امیدوار بود.درمجالی دیگر مصادیق مشی پوپولیستی مدیران استان را واکاوی خواهیم کرد.

???? لینک صدای_ مازندران اخبار روز استان و کشور را در صدای مازندران ببینید

@sedaye_mazandarannnn


«پوپولیسم» درد مزمن مدیریت در مازندرانلینک کوتاه مطلب :


نظر شما در مورد : «پوپولیسم» درد مزمن مدیریت در مازندران

*

*


(تحلیلی از قیام احمد بن موسی و برادران امام رضا(ع) ؛ نوشته جلیل عرفان منش

ویژه گروه سنی بزرگسال

@doorbinkhabar.ir

آخرین اخبارپربازدیدها

  گزارش رادیوئی و تلوزیونی


bmi.ir