امروز جمعه 09 خرداد 1399 ساعت 15:56:04

دوربین خبر

کد مطلب : 30398 -تاریخ انتشار : سه شنبه 14 خرداد 1398 -ساعت : 14:26

چاپ به اشتراگ گذاشتن
پارادوکس جنگل و زباله/تحقق مازندران پاک چگونه؟

آرزو ولیپور مدیرکل کتابخانه های مازندران در خصوص"|مازندران پاک"|می گوید:

پارادوکس جنگل و زباله/تحقق مازندران پاک چگونه؟

دوربین خبر گزارش می دهد...گفتگویی ساده و صمیمی با آرزو ولیپور که بنا به خواست حسین زادگان استاندار مازندران متولی دعوت از هنرمندان،فعالان ورزشی و فرهنگی و سیاسی برای پیوستن به پویش مازندران پاک است...."|دوربین خبر"| با دعوت از همه علاقمندان طبیعت مازندران و دعوت از اهالی هنر و رسانه نظرات و پیشنهادات زیست محیطی راانعکاس خواهد داد.سمیه فقیه گزارش می دهد..

به گزارش دوربین خبر،جنگل های هیرکانی مازندران با آن فسیل های زنده قیمتی که به دوران سوم زمین شناسی تعلق دارد با پارادوکسی از مهربانی و کینه انسانی نسبت به طبیعتی که هر روز به روی گردشگران گشوده شده روبروست.پارادوکس زباله های نامطلوب و جنگل های زیبا...

نامهربانی انسان با طبیعت مازندران و سیل گردشگران در ایام تعطیلات حجم زباله تولید شده روزانه استان را به 3 هزار تن می رساند.

این حجم در ایام تعطیل 30 تا 70 درصد اضافه می شود. 

طرح تفکیک زباله از مبدا در استان اگرچه انجام می شود اما سرعتی کند دارد،نیروگاه های زباله سوز نیز در ساری و نوشهر جزو آن برنامه هایی است که هنوز نمی توان به کارکردشان چشم امید داشت.

میان همه درخواست های فعالان زیست محیطی مازندران صدیقه بوداغی عضو تشکل های زیست محیطی گفت:به فرهنگ سازی بیشتری برای جمع آوری زباله های جنگلی و یا زباله ها در سواحل نیاز است.

دریای مازندران نخستین دریاچه بزرگ جهان در الودگی پساب ها و شیرابه حاصل از زباله ها قرار دارد.اینها همه زنگ خطر زیستی زباله برای سلامت ایرانیان را در مازندران به صدا در می آورد .

حال استاندار مازندران می گوید:برای این وضعیت استان همه باید دست بکار شوند.

10 درصد تردد راه های کشور در مازندران صورت می گیرد و با تعطیلات آخر هفته ورود هر لحظه ای مسافران و به تبع آن تولید زباله در استان سبب می شود حجم تولید آشغالی با شیبی بالا برود بالا.

این وضعیت در غرب مازندران و با حجم سالانه بیش از  حضور 10 میلیون مسافر در اقصی نقاط استان، توجه همه مسئولان و مردم در نگهداری از زیست بوم شکننده مازندران و کنترل تولید زباله  آنهم بصورت انبوه را ،می طلبد تا در ایجاد مازندران پاک نقش افرین باشند.

ارزو ولیپور مدیرکل کتابخانه های مازندران  در گفتگو با "دوربین خبر"گفت:

استان مازندران نگین زیبای انگشتری ایران زمینه.
نگینی که همواره با درخشش خود نظر بسیاری از گردشگران را از داخل و خارج کشور به این استان جلب میکند.
طبیعت زیبای مازندران (جنگل و دریا)سرمایه های خدادادی به این سرزمین است.
و همه و همه باید در حفظ و نگهداری این موهبت الهی کوشا باشیم.
وی با بیان اینکه از اسفند ماه ۹۷ استاندار مازندران با طرح مازندران پاک ،موج آفرین همراهی وهمدلی همه ی مردم و مسولین در این زمینه ی مهم شدند افزود:حالا نوبت تک تک مدیران و مردم استانه که هر فرد و مجموعه ای به اندازه توان شخصی و سازمانی به میدان بیایند.
ولیپور تصریح کرد:مازندران مادر ما مازندرانیها و مامن آرامش و زیبایی برای سایر مردم کشور دنیاست پس سهم خودمان را در شادابی وسلامت این مادر زیبا ادا کنیم.
و صرفنظر از اینکه این پویش به چه دستگاهی مرتبط میشود و نمیشود، همه باید آستین همت را بالا بزنیم. یک عزم همگانی را میطلبد.

ظرفیت هاب سازمانی جریان ساز در مازندران پاک
مدیرکل کتابخانه های مازندران خاطرنشان کرد:گاهی ظرفیتهای سازمانی ، گاهی فردی و شخصی میتواند جریان ساز باشد و پویش مازندران پاک با تاکید استاندار محترم راه اندازی شده است.

30 هنرمند مطرح کشور به پویش مازندران پاک پیوستند

او با تشریح فعالیت های فرهنگی انجام شده در این زمینه می افزاید:در مرحله اول و دوم یک موج ملی راه انداختیم .و هنرمندان و هنرپیشه های مطرح کشور را دعوت به پیوستن به این پویش کردیم که اتفاق خوبی افتاد و حدود ۳۰ هنرمند برجسته کشوری به ما پیوستند و ویدئو ارسال کردند و حتی در صفحات اینستاگرام خودشان منتشر کردند.

آستین همت را بالا بزنیم
به گفته ولیپور خیلی از این هنرمندان از بنده میپرسیدند برایمان جالب است کتابخانه های عمومی چرا دغدغه ی این پویش را دارد؟ ومیگفتم: در مازندران هر کسی که بتواند در حوزه ای موثر باشدآستین همت بالا میزند.

ولیپور از آن مدیرانی است که برای دغدغه های شیرین مانند کمک به سیل زدگان در سیل مهربانی و یا ترویج کتابخوانی دغدغه دارد.

او با مازندران پاک گامی برای زیست بوم می گیرد و می گوید:اینجا خانه و وطن ماست و ربطی به نگاه و رسالت سازمانی ندارد و البته به نوعی خانه ی دوم همه ی مردم ایران هم هست.پس همه مسولییم تا طبیعت مازندران را میراث آیندگان کنیم.

ولیپور از آخرین اقداماتش در دعوت از شخصیت ها در این کمپین توضیح داد:

در مرحله بعد سراغ ورزشکاران مازندرانی رفتیم .مازندران مهد دلیرانی ست خوش آوازه.
آنها هم مردم را به پیوستن به این پویش دعوت کردند. بسیاری از مسولین و نمایندگان‌مجلس و...به این پویش پیوستند....
و این دعوت همچنان ادامه دارد...
می گویم پویش ها جریان سازی فرهنگی ست. در کنار این نوع فعالیتها که بسیار موثر است برخی از دستگاهها باید برنامه های میدانی داشته باشند که قطعا استاندار محترم مطرح می کنند. 
موج سازی و جریان سازی همراه با اقدام موثر و هدفمند ،قطعا مازندران را به جایگاه مطلوب خواهند رساند.

گفته های مجازی و غیرمجازی من و خانم ولیپور دغدغه های مشترکمان را به سمت اتحاد پیش می برد اتحادی از جنس خواستن...برای مازندران پاک

خانم ولیپور گفت:دغدغه استاندار مازندران در این خصوص ستودنی ست چرا که مازندران‌پاک یعنی داشتن استانی عاری از هرگونه زباله و پلاستیک و دریا و رودخانه هایی زلال و عاری از ناپاکی و آلاینده های مختلف. مازندران‌پاک یعنی داشتن زمین و هوایی پاک پاک.
یعنی نریختن پسماندها در حاشیه رودخانه ها ،بعنی نریختن نخاله های ساختمانی در مسیر جاده ها،ناخوداگاه و غیر منصفانه با انجام برخی از این وقدامات ناشایست به چهره ی زیبای مازندران سیلی نزنیم.
و با پیوستن به این پویش(و اقدام عملی) همه باهم یاریگر در داشتن مازندرانی کوشا باشیم که شایسته ی آنیم.

گزارش:سمیه فقیه


پارادوکس جنگل و زباله/تحقق مازندران پاک چگونه؟

پارادوکس جنگل و زباله/تحقق مازندران پاک چگونه؟

پارادوکس جنگل و زباله/تحقق مازندران پاک چگونه؟

پارادوکس جنگل و زباله/تحقق مازندران پاک چگونه؟لینک کوتاه مطلب :


نظر شما در مورد : پارادوکس جنگل و زباله/تحقق مازندران پاک چگونه؟

*

*


(تحلیلی از قیام احمد بن موسی و برادران امام رضا(ع) ؛ نوشته جلیل عرفان منش

ویژه گروه سنی بزرگسال

@doorbinkhabar.ir

آخرین اخبارپربازدیدها

  گزارش رادیوئی و تلوزیونی


bmi.ir