امروز یکشنبه 04 آبان 1399 ساعت 19:47:36

دوربین خبر

کد مطلب : 30403 -تاریخ انتشار : یکشنبه 19 خرداد 1398 -ساعت : 18:16

چاپ به اشتراگ گذاشتن
مازندران میزبان بزرگترین رویداد اقتصادی

در حاشیه تحریم های ظالمانه صورت گرفت:

مازندران میزبان بزرگترین رویداد اقتصادی

عباس مهدوی

به گزارش دوربین خبر،
بنام خداوند جان و خرد
کزین برتر اندیشه برنگذرد
مازندران نه یک استان؛ بلکه مجموعه بهم پیوسته ای از ظرفیت ها و توانمندی های اقتصادی، تولیدی، فرهنگی، انسانی و ... و درواقع یک کشور بالقوه سبز و آباد و مقصد بسیاری از گردشگران و مسافران از سراسر ایران و جهان است که برغم برخی عقب ماندگی های تاریخی اش؛ در سایه توجه همه جانبه می تواند ضمن شکوفایی کامل همه مزیت ها و فرصت های خود؛ به نقطه اتکایی برای اقتصاد ملی تبدیل شود.
وجود سه بندر و سه فرودگاه در مازندران؛ دارابودن سه محور ارتباطی با مرکز کشور، همسایگی با 6 استان، اتصال به راه‌آهن سراسری ایران، دارابودن رتبه نخست در تولید 14 محصول کشاورزی و نقش موثر آن در تامین سلامت و امنیت غذایی کشور، قرار گرفتن آن در ساحل جنوبی بزرگترین دریاچه جهان و همسایگی با 4 کشور در حوزه دریای خزر (ترکمنستان، قزاقستان، روسیه و جمهوری آذربایجان) و امتیاز حمل و نقل دریایی با این کشورها، واقع شدن در کریدور بین المللی شمال – جنوب، برخورداری از دو جاده بین‌المللی هراز و سوادکوه، دارابودن بیش از 338 کیلومرت نوار ساحلی و وسعتی معادل ۱.۴۶ درصد ایران و مزیت ها و توانمندی هایی که فرصت طرح و بسطش در این مقال نیست؛ همه و همه به این استان موقعیتی ممتاز در فلات ایران بخشیده است.
از سوی دیگر مازندران با دسترسی به زیر ساخت‌های مناسب ارتباطی، از جمله زیرساخت های ICT و IT و ضریب بالای نفوذ اینترنت به همراه تسهیلات ویژه زیر بنایی آب، برق، فاضلاب و گاز همراه با شرایط آب و هوایی معتدل، اراضی بسیار حاصلخیز، طبیعت گوناگون و مفرح ساحلی، دشتی، جنگلی و کوهستانی مساعد برای توسعه صنعت گردشگری و دسترسی به بازارهای هدف داخلی و خارجی، امکان توسعه سریع را در قالب بخش‌های محوری گردشگری، کشاورزی، صنعتی و تجاری، فناوری اطلاعات و ارتباطات را یکجا در خود گرد آورده‌است.
همچنین برخورداری از میراث فرهنگی غنی و بیشترین نرخ دانش آموختگان با تحصیلات دانشگاهی مازندران در میان استان‌های کشور، شرایط مناسبی برای گسترش سرمایه‌گذاری داخلی و خارجی استان در سطح منطقه شمال و ایران فراهم آورده‌است. مازندران باسوادترین استان کشور است و سهم این استان در تولید علم و کسب مدال های رنگارنگ ورزشی در میدان های کلان و بین المللی ویژه و بی بیل است.
بی گمان همه این ظرفیت ها بویژه توانمندی های تولیدی کشاورزی، دامی، باغی، شیلاتی و ... زمانی می تواند به پویایی اقتصاد استان بیش از پیش کمک کند که بین مبدا تولید و مقصد مصرف و بازارهای هدف صادراتی ارتباطی موثر و بهنگام برقرار باشد. آن چه که در مازندران در حوزه های مختلف تولید می شود بیش از مصرف داخل است و می طلبد تا با تمهید زیرساخت ها، رفع موانع صادراتی و ایجاد ارتباط مستمر و موثر با کشورهای خریدار محصول؛ توسعه صادرات محصولات استان بطور جدی در دستور کار بخش خصوصی قرار گیرد و مدیران ذی ربط استان با اخذ کمک های ملی؛ زمینه را برای تحقق این هدف بزرگ در جهت شکوفایی استان فراهم کنند.
ایجاد چنین ارتباطی بین کشورهای دارای تعامل تجاری و اقتصادی، بیش از هر چیز در وهله نخست نیازمند شناخت صحیح دو طرف از ظرفیت ها و توانمندی های هم است و بی شک برگزاری سه رویداد مهم نمایشگاه توانمندی های صادراتی، همایش فرصت های تجاری و سرمایه گذاری و اجلاس بین المللی همکاری های تجاری اتاق های بازرگانی ICBCیک فرصت مهم و بسیار کارآمد برای به تحقق پیوستن چنین رویایی است.
آرزو می کنم این رویدادها، بیش از پیش زمینه آشنایی و تبادلات محصولات تجاری – اقتصادی و گسترش رابطه همه کشورهای صاحب کالا و بازرگانی را فراهم آورد و پس از این رخدادها؛ شاهد دورانی شکوفا از روابط فی مابین تجاری بین کشورهای همسایه باشیم.
احمد حسین زادگان
استاندار مازندران
و رئیس کارگروه توسعه صادرات استان


مازندران میزبان بزرگترین رویداد اقتصادی

مازندران میزبان بزرگترین رویداد اقتصادیلینک کوتاه مطلب :


نظر شما در مورد : مازندران میزبان بزرگترین رویداد اقتصادی

*

*


(تحلیلی از قیام احمد بن موسی و برادران امام رضا(ع) ؛ نوشته جلیل عرفان منش

ویژه گروه سنی بزرگسال

@doorbinkhabar.ir

آخرین اخبارپربازدیدها

  گزارش رادیوئی و تلوزیونی


bmi.ir