امروز شنبه 17 خرداد 1399 ساعت 11:47:46

دوربین خبر

کد مطلب : 30460 -تاریخ انتشار : یکشنبه 02 تیر 1398 -ساعت : 21:59

چاپ به اشتراگ گذاشتن
دموکراسی در خانه یازدهم

قلم:باقر محسنی

دموکراسی در خانه یازدهم

به گزارش دوربین خبر،

هر چیزی دوران اوج و رونق و اصطلاحاً بهاری دارد و سیاسیون بر این باورند که «انتخابات» بهار دموکراسی است. اگر با این باور سیاسیون، هم‌داستان شویم باید بپذیریم دومین بهار 98 روز جمعه دوم اسفند و روز انتخابات مجلس، دمیدن خواهد گرفت.
قانون اساسی جمهوری اسلامی در چندین اصل،  «حاکمیت سیاسی مردم بر سرنوشت خود» را به‌رسمیت شناخت و اعمال این حاکمیت، از طریق سازوکار انتخاباتی برای کرسی‌هایی چون ریاست جمهوری، اعضای مجلس شورای اسلامی، اعضای خبرگان رهبری و اعضای شوراهای اسلامی شهر و روستا اعمال می‌گردد و دقیقاً به همین دلیل، شرکت فعالانه و مشارکت آگاهانه در انتخابات، هم حق شهروندی هر فرد مکلّفی است و هم تکلیف شرعی هر شهروندی است که حق دارد با مطالعه، فرد اصلح و برتر را بپذیرد و مطالبات خود را از طریق همین نمایندگان، پیگیری کند.
شرکت در انتخابات و رأی دادن با این رویکرد، سه بعد مهم و برجسته دارد؛ اول اینکه اولویت نخست شهروندان  و ضرورتی انکارناپذیر است که در هیچ شرایطی نباید با لعابی چون «تحریم» یا «قهر» از آن طفره رفت، دوم رأی‌دهندگان تَبَعات انتخاب خود را بپذیرند و پای مسئولیت مدنی انتخاب خود بایستند و تلاش کنند فرد یا افرادی را انتخاب کنند که مصداق «بهترین» و انتخاب اصلح باشند و سوم شخصیت‌هایی که به‌عنوان کاندیدا یا نامزد در انتخابات شرکت می‌کنند و کمپین‌های انتخاباتی و جلسات مردمی برگزار می‌کنند نسبت به وعده‌هایی که می‌دهند و شعارهایی که طرح می‌کنند تکلیف شرعی و اخلاقی دارند و هرگز نمی‌توانند و نباید شعاری بدهند که در حوزه اختیارشان نیست یا قولی بدهند و بعد از انتخاب شدن، افراد و عوامل موهومی را به‌عنوان مانع تحقق قول و وعده‌ها معرفی کنند.
مجلس دهم به آخرین ماه‌های خود نزدیک می‌شود و برابر اعلام رسمی، روز جمعه دوم اسفند سال 98، زمان انتخابات مجلس یازدهم تعیین شد به همین دلیل در ماه‌های گذشته و در تمام حوزه‌های انتخابیه استان‌های مازندران، گیلان و گلستان، تحرکات و  فعالیت کاندیداهای به‌صورت خزنده آغاز شد و برخی از کاندیداها، دفاتر و ستادهای خود را نظم و نسق دادند و درحال حاضر به ساماندهی لیدرهای ستاد خود مشغولند و «خبرشمال» با هدف افزایش آگاهی عمومی  و کمک به مردم در «انتخاب اصلح»، به‌صورت هفته‌ای شرایط حوزه‌های انتخابیه را تحلیل و ارزیابی می‌کند و مرکز مازندران نخستین ایستگاه از این سلسله‌تحلیل‌ها است.
شهروندان مرکز مازندران در این انتخابات نیز مانند سابق، دو نماینده روانه «خانه ملت» خواهد کرد. نگاهی به تاریخ انتخابات پس از انقلاب اسلامی تأیید می‌کند که انتخابات ساری و میاندورود همواره تابع شرایط خاصی بود از تمایلات سیاسی و جناحی، گرایش‌های قومی و طایفه‌ای و اثرپذیری از شرایط کلی حاکم بر کشور. 
انتخابات یازدهمین دوره مجلس شورای اسلامی نیز متأثر از متغیرهای پیدا و پنهان بسیاری خواهد بود که در ماه‌های آینده، پرده‌برداری خواهند شد، متغیرهای مهمی که بدون در نظرداشتن آنها، هرگز نمی‌توان نتیجه انتخابات ساری و میاندورود را پیش‌بینی کرد اما درحال حاضر و بدون در نظر داشتن آنچه که در آینده و در سطوح ملی، رخ می‌دهد، تعدادی از افراد شناخته شده در پشت درهای بسته، مارش انتخابات نواختند و امیدوارانه به آرایش نیروهای خود مشغولند که در ادامه گزارش به برخی از این افراد و وزن و اعتبار سیاسی آنان، اشاره می‌رود: 
•محمد دامادی و علی‌اصغر یوسف‌نژاد؛ دو نماینده فعلی ساری و میاندورود در مجلس که بی‌تردید بدنه اجتماعی خود را دارند و به انتخاب خود امیدوارند هرچند ریزش‌های بسیاری نیز دارند که در جای خود به آن می‌پردازیم.

•منصور علی زارعی کیاپی؛ فرماندار اسبق مرکز استان مازندران و مدیری که تا پیش از آغاز  به‌کار دولت احمدی‌نژاد، پیشینه نظامی داشت و از سرداران سپاه بود و فرزند یک روحانی فاضل اهل روستای کیاپی است. زارعی دوبار در دوران فعالیت سیاسی خود، کاندیدای مجلس شد و هردوبار نفر سوم شد اما برای مجلس یازدهم، تلاش کرد حفره‌ها را پر کند و کاستی‌های کار خود  را جبران کند تا در دوم اسفندماه، موفق به یک رتبه پیشرفت و درنهایت یکی از دو نماینده ساری و میاندورود شود.

•علی بابائی کارنامی؛ کاندیدایی که تلاش دارد خود را حامی کارگر نشان دهد و دلیل این امر هم به سوابق مدیریتی وی بر می‌گردد. علی بابایی کارنامی خواه حامی حقوق کارگر باشد یا کارفرما، اما کاندیدای جلوداری است و در انتخابات دور دهم مجلس ساری و میاندورود نیز  این را ثابت کرد و در حالی که بسیاری وی را جدی نگرفتند، موفق شد با کسب رأی قابل توجه، به رتبه پنجم دست یابد علی بابایی کارنامی برای انتخابات دور یازدهم مجلس نیز با آمادگی و هوشیاری کامل آمد و حضور بیش از 3 هزار نفر که غالبا از قشر کارگر، ضعیف و زحمتکش بودند در مراسم اولین سالگرد درگذشت پدر وی که چند ماه پیش در حسینیه چهاردانگه‌ای‌های مقیم ساری برگزار شده بود دو نکته را به همه نشان داد، اول اینکه وی رقیبی به مراتب سرسخت‌تر از دور قبل است و به پیروزی نهایی نزدیک و دوم اینکه بخش قابل توجهی از مردم و رأی‌دهندگان نیز صداقت وی را باور کردند.

•سیدمحمد آقامیری؛ فردی از خانواده بزرگ «آقامیری» که در ساری و میاندورود شناخته شده هستند و ارتباطات سیاسی گسترده‌ای دارند. هرچند سید محمد آقامیری و برادرانش، غالباً به‌عنوان چپ سیاسی شناخته می‌شوند اما در جریان راست سنتی نیز طرفداران قدرتمندی دارند ضمن اینکه در انتخابات‌های گذشته نیز ثابت کردند توان بالایی در بسیج نیروهای مردمی به نفع خود دارند.
•سیدرمضان شجاعی کیاسری؛ فردی که چند سال حضور در مدیریت صدا و سیمای مرکز مازندران و همچنین مجلس شورای اسلامی، خواه ناخواه رقیبی کارآزموده شناخته می‌شود. شاید بتوان گفت نقطه قوت و برگ برنده سید رمضان شجاعی، شناخت و ارتباط با رجال بسیاری در مرکز استان است اما اتفاقاتی که دور دهم انتخابات مجلس افتاد و همچنین دوری شجاعی از استان، موجب شد بسیاری از لیدرهای انتخاباتی وی با رقبا هم‌عهد شوند و این موضوع کار شجاعی را دشوار کرد. 
•عالیه زمانی کیاسری؛ کاندیدایی که سابقه پزشکی او بر سوابق سیاسی‌اش می‌چربد. دکتر عالیه زمانی کیاسری که در انتخابات دور دهم مجلس ساری و میاندورود نیز شرکت کرد و رتبه هفتم را به دست آورد، به خانواده‌ای مذهبی و نامدار در مرکز استان منتسب است و شخصاً نیز فردی خوشنام و خودساخته است اما گرانی‌گاه یا مرکز ثقل رأی‌آوری دکتر عالیه زمانی کیاسری، «زن بودن» است. همان‌گونه که خواننده گرامی آگاهی دارد، در جامعه‌ای زندگی می‌کنیم که زنان نیز چون مردان، حق رأی دارند و از آن مهم‌تر اینکه جمعیت زنان رأی‌دهنده با مردان، تقریباً  برابر است. معنای این نسبت این است که اگر زنی برنامه‌ای بریزد و  و تدبیری کند تا زنان را متقاعد کند که از مرکز استان مازندران نیز در مجلس، نماینده‌ای داشته باشند، به‌آسانی پیروز خواهد شد حتی اگر موقعیت خانوادگی و شغلی و همچنین موفقیت‌ها و دستاوردهای «دکتر عالیه زمانی کیاسری» را
 نداشته باشد.  
......................................ادامه دارد. 


دموکراسی در خانه یازدهم


منبع : عکس:خبرشمال


لینک کوتاه مطلب :


نظر شما در مورد : دموکراسی در خانه یازدهم

*

*


(تحلیلی از قیام احمد بن موسی و برادران امام رضا(ع) ؛ نوشته جلیل عرفان منش

ویژه گروه سنی بزرگسال

@doorbinkhabar.ir

آخرین اخبارپربازدیدها

  گزارش رادیوئی و تلوزیونی


bmi.ir