امروز شنبه 12 آذر 1401 ساعت 00:17:57

دوربین خبر

کد مطلب : 30735 -تاریخ انتشار : جمعه 05 مهر 1398 -ساعت : 22:16

چاپ به اشتراگ گذاشتن
انقلاب نوپای ایران برای سران کشورهای خلیج فارس یک زنگ خطر بود

علی قلی تبار/یادداشت

انقلاب نوپای ایران برای سران کشورهای خلیج فارس یک زنگ خطر بود

به گزارش دوربین خبر،

انقلاب نوپای ایران برای سران کشورهای خلیج فارس یک زنگ خطر بود، زیرا ماهیت مردمی و صبغۀ اسلامی انقلاب، آنها را تهدید می کرد.
همچنین اوضاع انقلاب زده کشور، صدام را در برداشت ها و محاسباتش دچار اشتباه کرد. چه بسا اگر چنین محاسباتی نمی داشت، هوس حمله هم به سرش نمی زد و جنگ هم رخ نمی داد.

تحمیل جنگ علیه ایران، صرفاً یک منازعۀ منطقه ای یا دوجانبه تاریخی بین دو کشور همسایه نبود. آنچه سبب شد جنگی با چنین ابعادی به کشور، تحمیل شود، اتفاقی بود که در بهمن 1357 رخ داد.
ایران با ارادۀ ملّی، باور دینی، تحت رهبری بلامنازع امام خمینی (ره) در آستانۀ رهائی مطلق از استعمار بود. خروج از سلطه ای که هزینه هایی گزاف در بر داشته باشد.
جنگ تحمیلی، طولانی ترین جنگ قرن بیستم نام گرفت. قرنی که در آن دو جنگ جهانی اوّل و دوم، یکی به مدّت چهارسال و دیگری به مدّت شش سال به طول انجامید، امّا این بار، جنگی هشت ساله را به خود دید.
در این نبرد نابرابر، افزون بر 40 کشور در تدارک حمایت حقوقی و مادی عراق نقش آفرینی کردند. در دویست سال اخیر و خاصه در دورۀ قاجار با وقوع جنگ های منطقه ای، بخش قابل توجهی از سرزمین ایران از دست رفت به گونه ای که قلمرو جغرافیایی کشور از 7 میلیون کیلومتر مربع، به حدود یک میلیون و هفتصد هزار کیلومتر مربع کاهش یافت، امّا برای نخستین بار بود که در جنگی با این ابعاد و گستردگی حتّی یک سانت از سرزمین تقدیم دشمن نشد.

کمتر کشوری است که در برهه ای طولانی، جنگی فرسایشی را پشت سر گذارَد، بخش کثیری از خاک میهن اشغال شود، امّا نقاط حسّاس کشورش پایگاه نظامی دشمن و قدرت های ماجراجو قرار نگیرد.

در پایان این سناریو، با قطعنامه 598 قرارداد 1975 الجزایر مجدّداً پذیرفته شد و این صدام و رژیم بعثی اش بود که در معرض انزوا، فروپاشی و نابودی قرار گرفت. وعدۀ امام (ره) به حقیقت پیوست آنگاه که بیان داشت: «چنان سیلی به صدام بزنیم که نتواند از جای خود بلند شود». «همۀ کسانی که هشت سال تمام در بلندگوهای خود برای فریب افکار عمومی می دمیدند که ایران جنگ طلب است، قبول کردند بپذیرند و اعلام کنند عراق، شروع کننده جنگ، صدام، متجاوز و ایران، مستحقّ غرامت است».

جنگ عراق علیه ایران، علیرغم آنکه آغازش با غافلگیری شروع شد امّا ذکاوت امام (ره) مانع از آن شد تا کشور به نقطه ای برسد که نتواند خود را پیدا کند. آنگاه که هواپیماهای عراق به فرودگاههای ایران از جمله مهرآباد حمله کردند، امام (ره) در واکنش به این رخداد گفت:
«دیوانه ای سنگی در چاه انداخت حال صدها عاقل باید تلاش کنند این سنگ را از ته چاه بیرون بیاورند»

"هیچ‌گاه در طول تاریخ، یک ملت، این‌چنین مدیون تعداد کمی از فرزندانش نبوده است." این عبارت را وینستون چرچیل، نخست وزیر زمان جنگ جهانی دوم انگلیس در وصف خلبانان نیروی هوایی سلطنتی به هنگام نبرد هوایی مشهور به نبرد بریتانیا گفته بود.
بی‌راه نیست اگر همین توصیف را برای یکایک ایثارگران از تمام صنوف و صفوف و نسل ها و از جمله، خلبانان و تکنسین‌های نیروی هوایی ایران، پس از شروع جنگ لعنتی، نسبت دهیم.لینک کوتاه مطلب :


نظر شما در مورد : انقلاب نوپای ایران برای سران کشورهای خلیج فارس یک زنگ خطر بود

*

*


(تحلیلی از قیام احمد بن موسی و برادران امام رضا(ع) ؛ نوشته جلیل عرفان منش

ویژه گروه سنی بزرگسال

@doorbinkhabar.ir

  گزارش رادیوئی و تلوزیونی


bmi.ir