امروز شنبه 10 آبان 1399 ساعت 11:53:35

دوربین خبر

کد مطلب : 30786 -تاریخ انتشار : یکشنبه 14 مهر 1398 -ساعت : 10:41

چاپ به اشتراگ گذاشتن
وعده امید به مردم چهاردانگه_گویچاله/نیروگاه زباله سوز اردیبهشت 99 تکمیل می شود

ندا کلایی گزارش می دهد...

وعده امید به مردم چهاردانگه_گویچاله/نیروگاه زباله سوز اردیبهشت 99 تکمیل می شود

تور رسانه ای شورای اطلاع رسانی مازندران در بازدید از نیروگاه زباله سوز در حالی برگزار شد که مردم چهاردانگه مطالبه توقف دپوی زباله در محل سکونت خود را دارند،مطالبه ای که مسئولان برای رفع ابرمشکل مازندران در مدیریت پسماند تکاپو دارند...دوربین خبر گزار ش می دهد...

به گزارش دوربین خبر،چند روز پیش فرصتی فراهم شد تا به همراه اعضای شورای اطلاع رسانی استان بازدیدی از نیروگاه زباله‌سوز ساری داشته باشیم؛ در مسیر جاده فرح‌آباد ساری به سمت بابلسر تابلو چند روستا دیده می‌شود تا اینکه به شهرک صنعتی شماره ۲ساری می‌رسیم.

در درب ورودی شهرک، بنر تبریک خطاب به شهردار جدید و تبلیغات شرکت‌های مختلف مستقر به چشم می‌آید، در کنار جاده آب کثیفی که در کانال به سمت اراضی کشاورزی می‌رود به همراه نهال‌های کوچک تازه کاشته شده در سمت دیگر کانال دیده می‌شود.
وقتی به داخل محوطه نیروگاه زباله سوز وارد می‌شویم خاطرات چند سال پیش در محل مسجد روستای سید محله ساری و جلسه‌ای که مردم با نماینده مجلس وقت «شجاعی» و بازدیدی که دامادی از محل ساخت نیروگاه داشت، به ذهنم می‌آید؛به خاطر دارم در آن زمان هر دو نماینده نظر مثبتی به احداث آن نداشتند.
آن زمان مردم روستاهای منطقه مخالف ساخت کارخانه بودند ودلایل زیست محیطی، تنگ بودن جاده برای گذر کامیون‌های حمل زباله و خطراتی که همین شلوغی برای خانواده‌ها ممکن است در پیش داشته باشد، را مطرح کرده بودند.
وقتی غم و ناراحتی مردم پشتکوه به ذهنم می‌آید، ساخت این کارخانه همان‌طور که مسؤولان می‌گویند راه‌حل مفید و سازنده‌ای است اما همان طور که آن زمان کارشناسان محیط زیست اعلام کردند باید استانداردهای لازم لحاظ شود تا پس از آغاز فعالیت نیروگاه، فرح آبادی‌ها هم سرنوشت مردم پشتکوه را پیدا نکنند.

در گیرو دار همین تفکرات هستم که مازیار شریفی، معاون اجرایی شرکت تی تی اس درباره مراحل ساخت کارخانه توضیح می دهد؛
نیروگاه زباله سوز دارای ظرفیت ۴۵۰تن امحای زباله است، ابتدا زباله وارد مرحله تفکیک زباله‌هایی که قابلیت سوزاندن دارد، می‌شود و در ادامه به بخش هوادهی و دمای حرارت اولیه برای تولید برق می شود که بر اثر حرارت تولید به قسمت بویلرها منتقل شده و از آن برای راه‌اندازی توربین بخار استفاده می‌شود.
پس از آن به مرحله پردازش‌ها و بک فیلترها که سبب کاهش آلودگی است، وارد می شودکه در نهایت سیستم آی بی فن به دودکش خروجی منتقل می شود.
سیستم‌های کنترلی از بابت آنالیزرها که کنترل سموم تحت کنترل باشد، چک می شود و اگر مشکلی باشد سریع برطرف می‌شود؛ در ادامه سیکل، آب بخارشده داخل توربین‌ها از داخل بویلرها به سمت توربین‌ها منتقل و در حدود ۶مگاوات برق در ساعت تولید می شود وبرق از شبکه سراسری جهت مصرف منتقل می شود.
در واقع با راه اندازی نیروگاه زباله سوز ضمن بهبود مسایل زیست محیطی سبب اشتغال زایی هم
می شود؛نیروگاه دارای ۳خط موازی که با هم کارمی‌کنند و در حال حاضر پیشرفت کل ساختمان‌ها و ابنیه ۴۶درصد و تأمین تجهیزات ۶۶درصد و نصب داخل سالن ۲۸درصد است.
تکمیل این پروژه به مسایل مختلف ارتباط دارد ، با توجه به اینکه بخش عمده تأمین مالی از سوی دولت در حال انجام است که براساس برنامه‌ریزی و پیگیری فرماندار و مدیرکل دفتر امور شهری و شوراهای استانداری مازندران سعی براین است که برطبق برنامه زمان بندی تا اویل سال آینده به بهره‌برداری برسد.
از طرفی بحث آب‌رسانی و برق‌رسانی و زیرساخت‌ها اگر در کنار هم فراهم شود، می‌توان به موقع تمام کرد؛کل اعتبارات در نظر گرفته شده برای این پروژه تقریبا ۳۰میلیون و ۸۲۹هزار و ۹۷۳دلار هست که از این مبلغ ۶۰درصد سهم شهرداری و ۴۰درصد به صورت اقساط سهم شرکت تی تی اس بود.
از ۶۰درصد سهم شهرداری ۴۶الی ۷درصد تکمیل و مابقی طبق پروسه قرارداد به شرکت تی تی اس پرداخت می شودودرصدی از تجهیزات را شرکت تی تی اس سرمایه‌گذاری و تهیه کرده است؛
شرکت تی تی اس بابت بخش ۴۶درصدی که سهمش بود، در بخش ابنیه هم براساس قرارداد ۳۰میلیاردتومان ذکر شده بود که ۱۸میلیارد پرداخت شد .
دراسفندماه سال ۸۹ طی سفر هیأت دولت به استان گیلان مصوب شد که ۵۰میلیاردتومان به هر کدام از استان‌های شمالی برای ساخت نیروگاه زباله سوز اختصاص یابد.
در تیرماه سال ۹۴قرارداد همکاری برای ساخت نیروگاه زباله سوز امضا شد اما با توجه به اینکه باید تأمین مالی از سوی دولت صورت می گرفت که با توجه به تغییر دولت، زمانی برای اختصاص بودجه طول کشید .
تکمیل پروژه نیروگاه زباله سوز تا بهار ۹۹
مدیرکل دفتر امور شهری و شوراهای استانداری مازندران هم بیان کرد: شهرداری ساری مبلغ ۳میلیارد و ۶۰۰میلیون تومان برای تحکیم بستر هزینه کرد.
سید محمد محمدی تاکامی با اشاره به اینکه در حال حاضرهیچ بدهی به پیمانکار نداریم، افزود:دولت تاکنون ۸۱ میلیارد تومان اعتبار برای این پروژه هزینه کرده است که حدود ۵۰ میلیارد تومان آن در سال جاری تامین شد.
در حال حاضر استاندار مازندران از طریق سازمان مدیریت و برنامه ریزی پیگیر تامین اعتبار تکمیلی این پروژه است ،مطالبات پیمانکار نیز با ارایه صورت وضعیت به طور کامل پرداخت می شودو با توجه به روندمناسب کار می توان گفت که در بهار سال ۹۹ نیروگاه به بهره‌برداری برسد.

گزارش:نداکلائی


وعده امید به مردم چهاردانگه_گویچاله/نیروگاه زباله سوز اردیبهشت 99 تکمیل می شودلینک کوتاه مطلب :


نظر شما در مورد : وعده امید به مردم چهاردانگه_گویچاله/نیروگاه زباله سوز اردیبهشت 99 تکمیل می شود

*

*


(تحلیلی از قیام احمد بن موسی و برادران امام رضا(ع) ؛ نوشته جلیل عرفان منش

ویژه گروه سنی بزرگسال

@doorbinkhabar.ir

آخرین اخبارپربازدیدها

  گزارش رادیوئی و تلوزیونی


bmi.ir