امروز پنج شنبه 21 فروردین 1399 ساعت 07:50:23

دوربین خبر

کد مطلب : 31211 -تاریخ انتشار : شنبه 19 بهمن 1398 -ساعت : 07:17

چاپ به اشتراگ گذاشتن
جذب 800 میلیارد تومان اعتبار در حوزه خرید ماشین آلات کشاورزی

جذب 800 میلیارد تومان اعتبار در حوزه خرید ماشین آلات کشاورزی

به گزارش دوربین خبر،

عزیزاله شهیدی‌فر گفت: کشاورزی مازندران امسال رتبه چهارم را در تعداد معرفی تولیدکنندگان نمونه در کشور به خود اختصاص داد، هرچند با توجه به ظرفیت‌های فراوانی که در بخش تولید استان وجود دارد می‌تواند در سال‌های آینده به رتبه نخست دست پیدا کند.

 رئیس سازمان جهاد کشاورزی مازندران با بیان اینکه کشاورزی مازندران پویا و فعال است، ادامه داد: بر اساس آمار وزارت جهاد کشاورزی، استان مازندران در سال گذشته رتبه نخست را در ارزش اقتصادی محصولات کشاورزی کشور به خود اختصاص داد.

وی افزود: ارزش اقتصادی محصولات کشاورزی مازندران چهار برابر میانگین کشوری است که به همین منظور لازم است اراضی کشاورزی موجود حفظ شود.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی مازندران دستیابی به کشاورزی مدرن را برای ارتقاء کمی و کیفی محصولات کشاورزی بسیار مهم دانست و افزود: در حال حاضر سالانه هفت میلیون و ۲۰۰ هزار تن محصولات کشاورزی در مازندران تولید می‌شود که در سالیان نه چندان دور به ۱۰ میلیون تن خواهد رسید.

شهیدی‌فر اظهار کرد: ضایعات مرکبات استان از ۲۵ درصد به کمتر از پنج درصد و ضایعات برنج هم از ۳۰ درصد به هفت درصد کاهش یافته است.

وی گفت: حجم وسیعی از مرکبات استان در سال‌های گذشته در حاشیه رودخانه‌ها رها می‌شد و یا در باغ‌های استان بر اثر پوسیدگی به عنوان ضایعات دور ریخته می‌شد اما امروزه با مدیریت صحیح باغداری و صنایع بسته بندی وارد بازار مصرف می شود.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی مازندران بر نقش پررنگ مکانیزاسیون در کاهش ضایعات برنج اشاره کرد و گفت: در سه سال اخیر ۸۰۰ میلیارد تومان تسهیلات از محل ردیف اعتباری مکانیزاسیون تجهیزات و ماشین آلات کشاورزی در استان جذب شد که یکی از نتایج آن کاهش ضایعات برنج از یک سوم میزان تولید به هفت درصد بوده است.

شهیدی‌فر ادامه داد: تولیدات محصولات سالم، افزایش عملکرد در واحد سطح، تولید محصولات هایتک و دانش محور از برنامه های جهاد کشاورزی مازندران است.

وی با بیان این که امسال ۱۰ فروند پهپاد وارد کشاورزی استان شده است، گفت: مدیریت مزارع و باغات را با پهپاد ها گسترش می دهیم.

شهیدی فر با بیان اینکه امسال چهار هزار هکتار زمین زراعی و باغی از طریق پهپادها  مدیریت شده و سال آینده این سطح با ورود پهپاد های جدید به ۲۰ هزار هکتار افزایش می‌یابد، افزود: ساخت و مدیریت پهپادها را نیز افراد نخبه و عضو شرکت های دانش بنیان انجام می دهند.

وی از واردات برنج با نرخ ارز یارانه‌ای انتقاد کرد و گفت: کشاورزان برنجکار بابت یارانه دادن به برنج وارداتی مغموم  هستند چرا که واردات برنج با ارز یارانه‌ای چهار هزار و ۲۰۰ تومانی ضربه سنگینی به تولید می زند.

❇️وی افزود : البته نمی گوییم برنج وارد نشود چراکه برنج خارجی قابل رقابت با برنج شمال به لحاظ کیفی نیست، اما انتظار داریم برنج خارجی با ارز نیمایی وارد شود.

❇️او ادامه داد: اینکه برنج کیفی ارقام پر محصول فجر و شیرودی همچنان حدود ۱۰ تا ۱۱ هزار تومان و برنج طارم ۱۶ تا ۱۷ هزار تومان قیمت داشته باشد حق کشاورزان برنج کار شمال نیست.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی مازندران گفت:ضایعات مرکبات استان از ۲۵ درصد به کمتر از پنج درصد و ضایعات برنج هم از ۳۰ درصد به هفت درصد کاهش یافته است.لینک کوتاه مطلب :


نظر شما در مورد : جذب 800 میلیارد تومان اعتبار در حوزه خرید ماشین آلات کشاورزی

*

*


(تحلیلی از قیام احمد بن موسی و برادران امام رضا(ع) ؛ نوشته جلیل عرفان منش

ویژه گروه سنی بزرگسال

@doorbinkhabar.ir

آخرین اخبارپربازدیدها

  گزارش رادیوئی و تلوزیونی


bmi.ir