امروز یکشنبه 10 مهر 1401 ساعت 03:42:31

دوربین خبر

کد مطلب : 31288 -تاریخ انتشار : سه شنبه 06 اسفند 1398 -ساعت : 19:41

چاپ به اشتراگ گذاشتن
انجام طرح تب سنجی برای بیماریابی سریع در بین مسافران در مبادی ورودی استان

انجام طرح تب سنجی برای بیماریابی سریع در بین مسافران در مبادی ورودی استان

به گزارش دوربین خبر،

 رئیس دانشگاه علوم پزشکی مازندران ظهر امروز در گفت و گو با خبرنگاران با بیان اینکه پس از شیوع ویروس در چین مبادی ورودی با تب سنج مورد غربالگری قرار گرفتند، گفت: پس از شناسایی افراد در قم برنامه ریزی هایی برای شیوع آن انجام شده است.
دکتر سید عباس موسوی، با بیان اینکه دوره نهفتگی این بیماری ۲ تا ۱۴ روز است، افزود: پیش بینی می شود به علت دوره نهفتگی ویروس سه چهارم افراد دارای بیماری کرونا که از چین سفر کردند شناسایی نشده است.
وی تب ویروسی را زیر ۴۰ درجه دانست و ادامه داد: علائم شایع بیماری کرونا تب، سرفه، گلودرد، کوتاهی تنفس و علائم گوارشی واسهال می باشد و درموارد شدید عفونت ریه(پنومونی) سندرم حاد تنفس و نارسایی کلیه بروز می کند.
دکتر موسوی کلید اساسی پیشگیری و مقابله با ویروس کرونا را حوزه فرهنگ اجتماعی دانست و گفت: فرهنگ سازی می تواند ما را در برابر ویروس کرونا نجات دهد که با توجه به همکاری رسانه ها و انتشار اخبار شاهد کاهش دست دادن و روبوسی هستیم که بسیار مهم است.
رئیس دانشگاه علوم پزشکی مازندران بر خود مراقبتی تاکید کرد و افزود: براساس آمار تنها ۲ درصد از افراد مبتلا به بیماری فوت می کنند ولی اگر تعداد مبتلایان به بیماری افزایش پیدا کند یک درصد نیز بسیار زیاد است بنابراین نگرانی بین المللی افزایش تعداد مبتلایان است.
وی با اشاره به اینکه ۲۰ درصد بیماران علامت دارند، ادامه داد: ۸۰ درصد افراد مبتلا بدون علامت هستند و خود و دیگران متوجه بیماری نمی شوند و از افراد مبتلا نیز حدود ۲.۵ درصد نیاز به مراقبت ویژه دارند.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی مازندران به کنترل مسافران در مبادی ورودی اشاره کرد و افزود: طرح کنترل یک طرح داوطلبانه است و صفر تا ۱۰۰ این دستورالعمل استانی است که به زودی اجرا می شود و در آن تب سنجی برای بیماریابی سریع انجام می شود. وی با بیان اینکه ضرورتی بر استفاده از ماسک وجود ندارد، گفت: در برخی موارد استفاده از ماسک سبب انتقال بیماری می شود بنابراین افرادی که در معرض ترشحات بیمار هستند باید از ماسک استفاده کنند.
دکتر موسوی به احتکار ماسک و مواد ضد عفونی کننده اشاره کرد و افزود: همه تولیدات کارخانه ها توسط هیات امنا خریداری شده است و براساس نیازمندی استان ها توزیع شود که یکی از حیاتی ترین مراکز درمانی است.
دکتر حامد روحانی زاده، معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی مازندران با بیان اینکه استفاده از ماسک آلودگی به بیماری را در افراد سالم بیشتر می کند، گفت: دست یکی از راههای انتقال است بنابراین مردم از دست دادن و روبوسی خودداری و دست ها را مرتب بشویند.
وی به تعطیلی مدارس اشاره کرد و افزود: دانش آموزان سطح آموزش پذیری کمتری دارند و می توانند ناقل بیماری باشند بنابراین مدارس تعطیل شدند ولی ادارات و فروشگاه ها تعطیل نمی شوند.
دکتر روحانی زاده ادامه داد: در مراکز و مکان هایی که افراد تماس نزدیک دارند مثل باشگاه ها تعطیل است.
معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی مازندران در افراد سنین بالای ۶۵ سال، بیماران دیابتی، قلبی و بیماران مزمن تنفسی و سرطانی، مصرف کنندگان کورتن شدت بیماری بیشتر است.


انجام طرح تب سنجی برای بیماریابی سریع در بین مسافران در مبادی ورودی استانلینک کوتاه مطلب :


نظر شما در مورد : انجام طرح تب سنجی برای بیماریابی سریع در بین مسافران در مبادی ورودی استان

*

*


(تحلیلی از قیام احمد بن موسی و برادران امام رضا(ع) ؛ نوشته جلیل عرفان منش

ویژه گروه سنی بزرگسال

@doorbinkhabar.ir

آخرین اخبارپربازدیدها

  گزارش رادیوئی و تلوزیونی


bmi.ir