امروز شنبه 10 آبان 1399 ساعت 13:29:51

دوربین خبر

کد مطلب : 31644 -تاریخ انتشار : یکشنبه 12 مرداد 1399 -ساعت : 13:38

چاپ به اشتراگ گذاشتن
ساخت بسکتهاي لايه گرم اير پري هيتر واحدهاي بخار نيروگاه نکا بومی سازی شد

ساخت بسکتهاي لايه گرم اير پري هيتر واحدهاي بخار نيروگاه نکا بومی سازی شد

به گزارش دوربین خبر،  با توانمندي کارکنان نيروگاه شهيد سليمي نکا ساخت بسکتهاي لايه گرم اير پري هيتر واحدهاي بخار بومي سازي شد.

 به منظور افزايش راندمان بويلر و صرفه جويي در مصرف سوخت واحدها، عمليات ساخت و تعويض بسکتهاي لايه سرد و گرم ايرپري هيتر واحدهاي يک و دو بخاري نيروگاه شهيدسليمي نکا، همزمان با تعميرات اساسي انجام شد.

شرکت مديريت توليدبرق نکا با توجه به نياز واحدهاي بخاري نيروگاه به ساخت تجهيز ژانگستروم( گرمکن هوا ) با استفاده از بسکتهاي سرد و گرم و به منظور استفاده از امکانات، تخصص و توانمنديهاي کارکنان در راستاي ساخت تجهيزات مورد نياز، با خريد دستگاههاي برش و فرم دهي ورق ، از سالهاي گذشته بستر لازم جهت ساخت بسکتهاي گرم اير پري هيتر و نيز ساخت فريم(باکس) بسکتهاي لايه سرد از جنس کورتن استيل را فراهم نموده است.

 بسکتهاي لايه سرد بويلرها بدليل محل قرارگيري، شرايط دمايي و تشکيل شبنم در حالت مازوت سوز بودن در معرض خوردگي بيشتر قرار داشته و به همين دليل باکس آنها از جنس کورتن با ضخامت 3 ميليمتر و ورقهاي داخل آنها داراي لعاب ضد خوردگي اسيدي مي باشد. شايان ذکر است بسکتهاي لايه سرد (لعابدار) در سنوات گذشته از خارج از کشور تامين مي شد که امسال براي اولين بار در داخل کشور ساخته شد و در حين تعميرات اساسي واحد يک بخار نصب گرديد.

 عمليات ساخت و تعويض بسکت واحدهاي بخاري نيروگاه شهيدسليمي شامل: تخليه ورقهاي فرسوده، ترميم فريمها، برش، فرم دهي و نصب ورقها در فريم ها و جوشکاريهاي مورد نياز و در ادامه استقرار در ژانگستروم در مدت 90 روز انجام شد.

در هر نوبت تعويض کامل بسکتهاي لايه سرد و گرم واحدهاي بخار 440 مگاواتي نيروگاه شهيدسليمي نکا براي لايه گرم حدود 200 تن و براي لايه سرد حدود50 تن ورق مصرف ميشود. براي انجام اين کار حدود 16 نفر در بخش تعويض، 10 نفر در بخش برشکاري و ساخت ، 6 نفر در بخش جوشکاري و 2 نفر در بخش حمل و نقل به صورت مستقيم فعاليت مي نمايند.

 استفاده بهينه، بازيافت و جلوگيري از هدررفت انرژي يکي از کليدي ترين مباحث در نيروگاه هاي بخاري ميباشد، در بويلرهاي نيروگاهي به منظور افزايش راندمان و کاهش سوخت مصرفي از نوعي مبدل حرارتي به نام گرمکن هوا (ژانگستروم) استفاده ميشود تا بوسيله آن بتوان انرژي حرارتي گازهاي خروجي کوره را کنترل و در جهت افزايش دماي جريان هواي ورودي بکار گرفت.

 ژانگستروم، متشکل از استوانه اي دوار به نام روتور است که فضاي آن با محفظه هايي به نام بسکت که تعداد زيادي ورق موجدار در داخل آن قرار دارد، پر مي شود، وجود موج بر روي سطوح انتقال حرارت موجب تحريک بيشتر جريان و افزايش ميزان انتقال حرارت ميگردد. بسکتها به تناسب محل استقرار و شرايط دمايي به 3 دسته لايه سرد، مياني و گرم روي هم قرار ميگيرند.لینک کوتاه مطلب :


نظر شما در مورد : ساخت بسکتهاي لايه گرم اير پري هيتر واحدهاي بخار نيروگاه نکا بومی سازی شد

*

*


(تحلیلی از قیام احمد بن موسی و برادران امام رضا(ع) ؛ نوشته جلیل عرفان منش

ویژه گروه سنی بزرگسال

@doorbinkhabar.ir

آخرین اخبارپربازدیدها

  گزارش رادیوئی و تلوزیونی


bmi.ir