امروز شنبه 05 مهر 1399 ساعت 06:36:46

دوربین خبر

کد مطلب : 31653 -تاریخ انتشار : سه شنبه 14 مرداد 1399 -ساعت : 23:55

چاپ به اشتراگ گذاشتن
عزل پانسمانی راهکار مدیریت منابع طبیعی مازندران نیست

دوربین خبر گزارش می دهد...

عزل پانسمانی راهکار مدیریت منابع طبیعی مازندران نیست

به گزارش دوربین خبر؛مازندران در دو هفته گذشته با دو معضل سنگین روبرو شد،وقف بیش از 5هزارهکتار از اراضی روستای آقمشهد و وقف یک یال از دماوند کوه!سمیه فقیه گزارش می دهد...

به گزارش دوربین خبر،

پاک کردن صورت مسئله راهکار مدیریتی بر پوشاندن ضعف ها/عزل پانسمانی راهکار مدیریت منابع طبیعی مازندران نیست
مازندران در دو هفته گذشته با دو معضل سنگین روبرو شد،وقف بیش از 5هزارهکتار از اراضی روستای آقمشهد و وقف یک یال از 11 قطعه یال دماوند کوه!
پس از کشمکش های متفاوت و نقل قول های متنوع که متولی امامزاده در آقمشهد ساری اعلام می کند و اسناد از سال 92 اسناد ثبتی اراضی را نشان می دهد؛ با یک تاکتیک تکنیکی که در ادبیات مدیریتی کشورمان از گذشته تا به حال مرسوم بوده ،مسئولان بالادستی پاک کردن صورت مسئله را به جای حل معماهای یک شبه برآمده در اراضی ملی و انفال راه چاره می دانند!
قیچی تیز در دو لبه مدیریتی مازندران! اداره کل اوقاف مازندران و اداره کل منابع طبیعی!
خبرها امروز حاکی از یک خبر مهم هم بود!
اوقاف ملی بودن جنگل های آقمشهد ساری را پذیرفت

رئیس سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری کشور بعد از جلسه با رئیس سازمان اوقاف ضمن اعلام این خبر گفت: «کوه و قله دماوند و جنگل‌های هیرکانی و آنچه جزو انفال است ، ازجمله سرمایه ملی ‏محسوب می‌شود، بنابراین قابلیت وقف شدن را نداشته و اخذ سند به نمایندگی دولت و حفاظت و صیانت از آن با ‏سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری کشور بوده است. »
حال با این خبر بیشتر باید مشکوک بود که اصولا با توجه به اینکه معضلات اراضی مرغوب اما تعیین تکلیف نشده در مازندران بسیار است و این اراضی در حوزه استحفاظی جنگل های هیرکانی ثبت شده جهانی است؛آیا طرح یکباره این موضوعات،و خیزش سازمان های مردم نهادی که هرازگاهی به بهانه های مختلف داد از طبیعت بر می آورند،هدف نهایی ایجاد کمربند سبز ایمنی در دورتادور مازندران بوده؟
یا صرفا مازندران! همچنان بهانه خبری خوبی برای غوغاسالاران است؟!
از سوی دیگر طرح دو موضوع اوقافی بیش از پیش انگشت حیرت بر دهان کارشناسان فرو می برد که بررسی نهایی پرونده هایی اینچنین که در حوزه وقف،منابع طبیعی و دادگستری بسیار است باید چگونه رفع شود؟؟

مراسم تودیع و معارفه مدیرکل منابع طبیعی شرق مازندران_منطقه ساری که به دلیل ناکارآمدی در خصوص پرونده جنگل آقمشهد و همینطور قله دماوند برگزار شد نشان داد که همه چیز در بالادست بصورت اهم فی المهم قابل حل بوده و این عزل از سوی مسئولان بالادستی اجرا شد،تا بیشتر بر حل پانسمانی_اورژانسی موضوع اراضی مرغوب شمال پی بریم.
مازندران که استان نخست گردشگری است با رویکرد طبیعت محوری مورد هجوم کاربرانی است که اراضی استان را در شرق و غرب مازندران تغییر کاربری داده و تنش های منطقه ای بومیان هم در غارت سرزمین های جنگلی اجدادی شان تیتر اول رسانه های استانی و ملی است !؛حال منابع طبیعی،دادگستری و اوقاف اگر قرار باشد تصمیمی برای مازندران بگیرند که از زنجیر اسارت نفوذی ها به در آیند ،باید اتخاذ نمایند که چگونه گره گشایی کنند!
چرا که مسئله قله دماوند نشان داد که اجرای قانون تا فراز قله ها قابلیت اجرا دارد.
اکنون اسحاق عطائی مدیریت اداره کل منابع طبیعی را بر عهده گرفته است ؛
برخی فعالان منابع طبیعی اذعان می کنند پیگیری تغییر مدیریت اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری مازندران در (ساری)، از سه ماه پیش توسط جنگلبانان به صورت جدی کلید خورد.
تغییر مدیریت، دردی از مدیریت منابع طبیعی مازندران که قاچاق چوب و یا استحصال گونه های نادر در آن رشد دارد و تنها در نیم قرن گذشته سطح هیرکانی را به طرز شگفت انگیزی کاهش داده، تومور منابع طبیعی را دوا نمی کند!
ترسیم شیوه مدیریت که به یک شعار دستمالی شده درآمده در مازندران نیاز اصلی است.
سیاستگزاری رئیس سازمان جنگلها، مراتع و آبخیزداری کشور_ که چندی پیش در خصوص اجرای طرح تنفس در جنگل های شمال کشور با معاونین این سازمان مصاحبه ای رادیویی_ تلویزیونی داشته ام در حاشیه بر پایی نشست صاحب نظران این حوزه در دانشگاه علوم کشاورزی و منابع طبیعی ساری_ نیاز است، تا تنفس عمیق در ازای اجرای واقعی #طرح_تنفس شریان های حیات را در جنگل های مازندران و منابع طبیعی غارت شده این سامان به چرخش درآورد.
همین دیروز جمعی از دوستداران #دماوند_کوه بیانیه ای قرائت کردند؛ که اجازه نخواهند داد !میراث افراشته ایران یعنی دماوند ،تحت اسناد اوقاف و یا سازمانی دیگر درآید.!
سر برآوردن اراضی موقوفه و یا خبرهایی که بیشتر تیترهای جنجالی دارد، می تواند یکبار دیگر نگاه رسانه ها را به جنگل های هیرکانی معطوف کند؛
خبرها حکایت از این داشته است که اداره ثبت اسناد رینه بامداد هشتم مرداد شبانه سند دماوند را به نام سازمان جنگلها صادر کرد.
این در کنار موضع گیری مقامات و دست اندرکاران درجه اول کشور سبب خواهد شد افکار عمومی مطالبه گری شفاف در خصوص انتشار تصرفات اینچنینی داشته باشند.
#سمیه_فقیه/فعال اجتماعی و رسانه ای


عزل پانسمانی راهکار مدیریت منابع طبیعی مازندران نیستلینک کوتاه مطلب :


نظر شما در مورد : عزل پانسمانی راهکار مدیریت منابع طبیعی مازندران نیست

*

*


(تحلیلی از قیام احمد بن موسی و برادران امام رضا(ع) ؛ نوشته جلیل عرفان منش

ویژه گروه سنی بزرگسال

@doorbinkhabar.ir

آخرین اخبارپربازدیدها

  گزارش رادیوئی و تلوزیونی


bmi.ir