امروز سه شنبه 29 مهر 1399 ساعت 10:01:06

دوربین خبر

کد مطلب : 31719 -تاریخ انتشار : چهار شنبه 12 شهریور 1399 -ساعت : 14:24

چاپ به اشتراگ گذاشتن
نگرانی برنج کاران از شالی های دپو شده در کارخانه های شالیکوبی/رکود بازار کشاورزان را نگران کرده است

دوربین خبر گزارش می دهد...

نگرانی برنج کاران از شالی های دپو شده در کارخانه های شالیکوبی/رکود بازار کشاورزان را نگران کرده است

به گزارش دوربین خبر،

برنج مازندران در مسلخ برنج خارجی


فصل برداشت برنج امسال؛ به دلیل رکود بازار کام کشاورزان را تلخ کرده است. عدم توازن بین دخل و خرج کشاورز و رکود بازار خرید و فروش در فصل برداشت سبب دپوی محصولات در کارخانه های شالیکوبی شده است و این امر نگرانی های زیادی را برای شالیکاران ایجاد نموده است.

رییس اتحادیه شالیکوبی داران شهرستان بابل با ابراز نگرانی از این اتفاق، گفت: متاسفانه محصول برنج در انبارهای شالیکوبی دپو شده است و خریداری ندارد و همین امر مشکلاتی برای برنج کاران در پی داشته است.

حسن قربان زاده، افزود: با توجه به اینکه امسال به خاطر خوشی آب و هوا، شاهد افزایش ۳۰ درصدی تولید برنج بودیم اما عدم وجود خریدار سبب شد تا این شادی به کام کشاورزان تلخ گردد.

وی اضافه کرد: کشت برنج در سه استان شمالی و چند استان دیگر کشور، بی شک تامین کننده نیازهای داخلی است و دیگر نیازی به واردات برنج خارجی نداریم اما متأسفانه آنقدر برنج خارجی انبار شده در کشور و حتی در استان‌های شمالی که خاستگاه برنج است، وجود دارد که جایگاه برنج ایران را متزلزل کرده است.

قربان زاده با انتقاد از اینکه آمار دقیقی از مقدار برنج خارجی موجود در کشور در دست نیست، اظهار داشت: نه تنها در بحث برنج خارجی آمار درستی در دست نیست بلکه آنچه عمق فاجعه را بیشتر می کند، این است که دولت برای نهاده های کشاورزی ارز و دلار در نظر نمی گیرد اما برای واردات برنج خارجی ارز و دلار تعیین می کند. این امر بدین معناست که ما زمینه ورود و تخلیط برنج خارجی را آماده می‌کنیم در حالی که باید این بحث را برای متخلفان ببندیم ولی متاسفانه مافیای پشت پرده واردات برنج خارجی مانع تحقق چنین کاری می شود.

رییس اتحادیه شالیکوبی داران شهرستان بابل، برندسازی برنج شمال کشور را یکی از راهکارهای مهم مقابله با برنج خارجی دانست و گفت: مسوولان باید بپذیرند ورود برنج خارجی به خصوص در استان های شمالی کشور به منزله یک سم مهلک است. زیرا استان های شمال ایران با کشت برنج ترسیم می شود و ورود برنجی غیر از تولید این منطقه نه تنها به کشاورزی بلکه به صنف های وابسته به کشاورزی هم آسیب می رساند.

وی سپس با اشاره به کیفیت بالا و افزایش میزان تولید برنج در سطح شهرستان بابل در سال جاری، ابراز داشت: در حال حاضر حدود 230 هزار تن تولید در این داشتیم و در هفته های آینده با برداشت باقیمانده برداشت برنج طارم و برنج پرمحصول این آمار به طور قطع افزایش می یابد.

این مسوول خاطرنشان کرد: قیمت نهاده‌های کشاورزی به اوج خود رسیده است و با توجه به آن، تولید هر کیلو برنج برای کشاورز ۱۶ هزار تومان هزینه در بر داشته است در مقابل قیمت برنج بین۱۹ تا ۲۰ هزار تومان است و سود 4 هزار تومانی مطمئنا با توجه به تورم موجود و وضعیت اقتصادی مقرون به صرفه نیست و کشاورزان و بازار را در یک سردرگمی قرار گرفته است. به عبارتی بهتر؛ اگر کشاورز پولی نداشته باشد که وارد اقتصاد و بازار کند، قطعا اقتصاد منطقه دچار چالش می شود و این امر متاسفانه برای شهرستان بابل به عنوان یکی از شهرستان های بزرگ قطب برنج شمال کشور و بزرگ ترین شهرستان کشاورزی مازندران مصداق پیدا کرده است.

وی با ابراز نگرانی از رکود بازار برنج و نیمه تعطیلی کارخانه های شالیکوبی در فصل برداشت، گفت: علیرغم نشست هایی که با نمایندگان برگزار کردیم متاسفانه تاکنون منتج به نتیجه نشده است. نتیجه در واقع زمانی مسجل می شود که رونق نرخ برنج را در شهرستان شاهد باشیم.

قربان زاده یادآور شد: بهترین راهکار برای رونق بازار خرید این است که دولت مانند سال های قبل برنج را بر اساس نرخ توافقی از کشاورزان خریداری نماید و وزاتخانه هایی چون صنعت، معدن و تجارت، کشاورزی و وزراتخانه های مرتبط تصمیم بر خرید توافقی بگیرند و اگر چنین حرکتی انجام شود دیگر نیازی به موازی کاری نیست و همین اتفاق تمام نگرانی های کشاورزان را رفع می کند.

وی ادامه داد: در شرایط فعلی نیاز است تا مجمع نمایندگان شمال کشور پای کار بیایند و از دولت تحقق چنین کاری را بخواهند ضمن اینکه دولت را مجاب کنند به جای واردات برنج سفید خارجی، برنج قهوه‌ای و شالی وارد کند که چرخه شالیکوبی ها بچرخد و از بیکاری نیروهای کارخانه های شالیکوبی ها جلوگیری گردد.لینک کوتاه مطلب :


نظر شما در مورد : نگرانی برنج کاران از شالی های دپو شده در کارخانه های شالیکوبی/رکود بازار کشاورزان را نگران کرده است

*

*


(تحلیلی از قیام احمد بن موسی و برادران امام رضا(ع) ؛ نوشته جلیل عرفان منش

ویژه گروه سنی بزرگسال

@doorbinkhabar.ir

آخرین اخبارپربازدیدها

  گزارش رادیوئی و تلوزیونی


bmi.ir