امروز سه شنبه 29 مهر 1399 ساعت 10:18:12

دوربین خبر

کد مطلب : 31803 -تاریخ انتشار : یکشنبه 30 شهریور 1399 -ساعت : 14:25

چاپ به اشتراگ گذاشتن
راهکارهای مقابله با اراذل و اوباش

یادداشت

راهکارهای مقابله با اراذل و اوباش

به گزارش دوربین خبر

تحرکات اراذل و اوباش ، علل و راهکارهای مقابله با آن

احساس امنیت در بین مردم ناشى از عدم وجود هرگونه خطر و تهدید بالقوه و بالفعل است یکى از مسایل مهم اجتماعى که زمینه ساز از بین بردن احساس امنیت در بین مردم مى شود.

وجود امنیت در یک جامعه به همان اندازه مهم است که احساس امنیت و امنیت روانى درآن جامعه لازم است،بعضى کارشناسان احساس امنیت را در یک جامعه، مهم تر از وجود امنیت در آن مى دانند.

امنیت از فرد شروع شده و به خانواده و جامعه و در نهایت نظام بین المللى منتهى مى شود. با این وجود باید، گفت؛ تأمین امنیت و احساس امنیت در درجه اول به فرد بر مى گردد.

 با توجه به این مهم که اگر کاهش امنیت در جامعه رخ دهد، بى اعتمادى، رواج بدبینى و شایعه، عدم مشارکت و همکارى در برنامه هاى اقتصادى، اجتماعى، سیاسى و امنیتى کشور را به دنبال خواهد داشت.

از آنجایى که احساس امنیت در بین مردم ناشى از عدم وجود هرگونه خطر و تهدید بالقوه و بالفعل است یکى از مسایل مهم اجتماعى که زمینه ساز از بین بردن احساس امنیت در بین مردم مى شود؛ وجود افرادى است که با نقص قوانین و ایجاد رعب و وحشت سعى در قدرت نمایى در جامعه دارند که قانون آنان را تحت عنوان اراذل و اوباش می شناسد.

در پیش گیرى و مقابله با خودنمایى این گونه افراد نیاز به اهرم ها و مکانیزم هاى کنترلى در جامعه است،یکی از این مکانیزم ها؛ طرح جمع آوري اراذل و اوباش است که طى سال هاى اخیر در دستور کار ناجا قرار گرفته است.

نیروي انتظامی نیز در راستای پاسخگویی به مطالبات مردمی، مبادرت به اجراى طرحی اجتماعی- انتظامى به منظور ارتقاء امنیت اجتماعى کرده و در راستاي آن اهدافی از جمله افزایش احساس امنیت شهروندان، کاهش دامنه شیوع کجروى ها وآسیب هاى اجتماعى، افزایش رضایت شهروندان از ناجا، کاهش وقوع کنش هاى اعتراض آمیز، افزایش شأن، منزلت و اقتدار نیروى انتظامى، افزایش روحیۀ نشاط و شادابى، انجام مأموریت ذاتى خود و فراهم نمودن زمینۀ رشد و بالندگى و پیشرفت فردى و جمعى را دنبال کرده است.

استان مازندران از جمله استان هایی است که جولان دادن اراذل و اوباش در آن بسیار کمرنگ تر از استان های دیگر است و هر کدام از اراذل  و اوباش با بر خوردهای قاطع عوامل انتظامی چه در سنوات گذشته و چه در زمان حال در سریعترین زمان ممکن دستگیر و تحویل مقامات قضائی می شوند که به تناوب نوع جرم مرتکبه با آنان برخورد لازم صورت می پذیرد.

لیکن در زمان فعلی با توجه به بالا بودن ضریب نفوذ شبکه های اجتماعی بر افکار عمومی و میزان بالای کاربر فضای مجازی؛ کوچکترین تحرکات اینگونه افراد در فضای مجازی؛ تبعات بسیار وسیع و گسترده ای بر افکار عمومی دارد.

 برهمین اساس فعالیت اینگونه افراد تحت کنترل نیروی انتظامی قرار گرفته و در کمترین زمان با برخورد قاطع پلیس مواجه خواهند شد و در این زمینه نقش پلیس فتا و معاونت اجتماعی هم در کنار اقدامات بازدارنده پلیس های تخصصی؛ بسیار کارساز است.

بارصد به موقع شبکه های اجتماعی هر گونه تحرکات رسانه ای شده اراذل و اوباش را با اقدامات مناسب عوامل اجرایی؛ پاسخ رسانه ای لازم ارائه می دهد تا بر احساس امنیت و اعتماد عمومی به پلیس خدشه ای وارد نشود.

حال برخورد تند، سریع و قاطع پلیس با اراذل و اوباش و جلوگیری از تحرکات آنان به خصوص مواردی که در شبکه های اجتماعی منتشر و باعث تشویش اذهان عمومی می شوند؛ حساسیت ناجا را دو چندان کرده و سعی و تلاش دارد با همت کارکنان جمعی و جلب مشارکت دستگاه های متولی و همچنین اقشار اجتماعی ضمن اقدامات پیشگیرانه؛پیش دستانه واقدامات بازدارنده تحرکات اراذل و اوباش را در کمترین زمان ممکن پاسخ قاطع داده تا درس عبرتی برای سایرینی که قصد بر هم زدن امنیت عمومی جامعه دارند؛ باشد.

انگیزه ها و علل بروز شکل گیری اراذل و اوباش را در شیوع فقر و بیکاری در جامعه، تمایل نسل جوان به نمادسازی و تقویت افکار انحرافی فردی خاص که از لحاظ فیزیک بدنی به نوعی غرور در وی تقویت شده و آمادگی انجام رفتارهای انحرافی را دارد.

در دسترس بودن سلاح سرد و گاهاً گرم،کم رنگ شدن اعتقادات دینی و مذهبی، تأخیر یا عدم ازدواج موفق، نفوذ فرهنگ بی بندوباری غربی در نسل جوان، بالا بودن ضریب نفوذ شبکه های اجتماعی بر افکار عمومی وتحریک اینگونه افراد برای ادامه رفتار هنجار شکنانه و... ؛ باید دانست. 

در نهایت موارد ذبل برای پیشگیری و مقابله با تحرکات اراذل واوباش؛ پیشنهاد می شود.

-شناسنامه دار کردن اراذل و اوباش و اقدامات کنترلی دستگاه های امنیتی و انتظامی بر تحرکات، رفتار و کردار آنان.

- برخورد سریع، رعد آسا و قاطع پلیس در مکان تحرکات اراذل و اوباش ودستگیری در محل جرم با هدف عبرت آموزی سایرین.

-صدوراحکام قضائی قاطع قضات؛ برای عبرت سایر افرادی که انگیزه رفتارهای انحرافی دارند.

-رصد مستمر فضای مجازی پلیس فتا در زمینه تحرکات اراذل و اوباش و اقدامات رسانه ای مناسب معاونت اجتماعی ناجا برای مدیریت افکار عمومی.

-همکاری، هماهنگی و تعامل دستگاه های اطلاعاتی، امنیتی و قضائی برای اقدامات بازدارنده و مقابله ای مناسب برای کنترل و مدیریت بر تحرکات اراذل و اوباش شناسنامه دار و افرادی که در صدد برهم زدن امنیت عمومی را دارند

-تهیه مستندات اجتماعی توسط رسانه ملی و محلی در زمینه تحرکات اراذل و اوباش و اقدامات بازدارنده پلیس و دستگاه های اطلاعاتی وامنیتی.

-اجرای نشست های علمی و تخصصی با حضور پژوهشگران دانشگاه ها در حوزه مسایل اجتماعی برای واکاوی مناسب علل و انگیزه شکل گیری اراذل و اوباش در رسانه ملی و محلی.

- مطالبه گری از دستگاه های متولی در پیشگیری اجتماعی از شکل گیری اراذل و اوباش.

نگارنده : سردار مرتضی میرزایی فرمانده انتظامی استان مازندران لینک کوتاه مطلب :


نظر شما در مورد : راهکارهای مقابله با اراذل و اوباش

*

*


(تحلیلی از قیام احمد بن موسی و برادران امام رضا(ع) ؛ نوشته جلیل عرفان منش

ویژه گروه سنی بزرگسال

@doorbinkhabar.ir

آخرین اخبارپربازدیدها

  گزارش رادیوئی و تلوزیونی


bmi.ir