امروز سه شنبه 29 مهر 1399 ساعت 04:31:15

دوربین خبر

کد مطلب : 31869 -تاریخ انتشار : پنج شنبه 10 مهر 1399 -ساعت : 09:24

چاپ به اشتراگ گذاشتن
مازندران خواستار افزایش اختیارات استانی در زمینه مقابله با کروناست

دوربین خبر گزارش می دهد...

مازندران خواستار افزایش اختیارات استانی در زمینه مقابله با کروناست

سمیه فقیه

به گزارش دوربین خبر،دیروز مازندران با حضور معاون وزیر بهداشت راهکارهای مختلف مقابله با کرونا را در نشست استانی ستاد مبارزه با کرونا بررسی کرد.

خانم لاری در جمع مسئولان گفت:عملکرد ستاد استانی در مقابله با کرونا سازنده ارزیابی شده و با وجود مسافرت ها به استان وضعیت شیوع کوید 19 کنترل شده است 

اما از سویی دیگر استاندار مازندران خواهان افزایش اختیارات استانی است . 

این سخن بدین معناست که هر هفته با سیل مسافران که به شهرهای استان روانه می شوند کرونا بیشتر از یک قدم به سلامتی مردم مازندران نزدیک می شود. 

سخنگوی وزرات بهداشت، درمان و آموزش پزشکی ضمن قدردانی از مدیریت خوب استاندار مازندران در بحران کرونا، اظهار امیدواری کرده با تداوم تلاش ها، مازندران وارد موج سوم نشود.

دکتر سیما سادات لاری در نشست ستاد مقابله با کرونای مازندران در ساری با بیان این که خوشبختانه با همدلی، تلاش و وفاق همه دست اندرکاران این ستاد در مازندران و مدیریت مطلوب استاندار، روند مبارزه در این استان قابل قبول و همراه با ایده ها و طرح های خلاق بوده است، افزود: مازندران بدلیل مسافر پذیر بودن، آسیب پذیرتر از سایر استان های کشور نسبت به کروناست؛ با این وجود، با مدیریت خوب ستاد مقابله با کرونا در استان آمار مرگ و میر در موج دوم در این استان پایین تر از کشور بود.

سخنگوی وزارت بهداشت اظهارداشت: در موج دوم میزان مرگ و میر ناشی از کووید- ۱۹ در سطح کشور به میزان ۱۰ درصد بستری بیماران قطعی کووید ۱۹ بود، ولی این آمار در مازندران به حدود هشت درصد رسید که ۲ درصد کمتر از میانگین کشوری و نشانگر موفقیت مدیریت ستاد کرونا در این استان است.

سادات لاری کمتر بودن میانگین آمار مرگ و میر ناشی از ویروس کرونا در مازندران طی موج دوم را ناشی از اجرای طرح هایی چون غربالگری دانست و از مدیران و کادر درمانی زیرمجموعه دانشگاه علوم پزشکی مازندران و بابل نیز قدردانی کرد.

سخنگوی وزرات بهداشت ، درمان و آموزش پزشکی با اشاره به این که خط قرمز بازگشایی ها باید رعایت پروتکل های بهداشتی باشد، گفت: رعایت پروتکل‌های بهداشتی خط قرمز وزارت بهداشت و ستاد ملی مقابله با کرونا است و تنها از این طریق می‌توان شیوع کرونا را کنترل کرد.

او افزود: در شرایط فعلی مصوبات ستاد ملی مقابله با کرونا برای رعایت پروتکل های بهداشتی از ضمانت اجرایی و قانونی لازم برخوردار نیست، در حالی که تجربه ثابت کرده است که با رعایت این پروتکل ها شیوع ویروس بشدت کاهش می یابد.

سادات لاری با اعلام این که میانگین رعایت پروتکل های بهداشتی در کشور روند کاهشی دارد، گفت: باید راهکارهای فرهنگی برای افزایش سطح رعایت پروتکل های بهداشتی و استفاده از ماسک اندیشیده شود.

معاون وزیر بهداشت اظهار داشت: اگر رعایت پروتکل های بهداشتی و استفاده از ماسک در سطح کشور افزایش یابد، آمار ابتلا به ویروس کرونا و آنفلوانزا نیز کاهش خواهد یافت و نیاز به واکسن هم کم خواهد شد.

سادات لاری با اشاره به درخواست ستاد مقابله با کرونای مازندران از ستاد ملی برای افزایش اختیارات استانی، گفت: وزارت بهداشت با افزایش اختیارات ستادهای استانی مقابله با کرونا موافق است و می دانیم که اختیارات فعلی که برای محدود سازی یک هفته ای از سوی ستاد ملی به استان ها داده شد، کفایت نمی کند.

او افزود: اختیار فعلی محدود سازی نیز منوط به تایید وزارتخانه های کشور و بهداشت است و این پروسه شاید خیلی قابلیت اجرایی مطابق با خواست و مطالبه استانی نداشته باشد و نیاز است که به استان ها اختیارات بیشتری در این ارتباط داده شود.

سخنگوی وزارت بهداشت گفت : با رفع محدودیت ها و بازگشایی کسب و کار نیاز به افزایش اختیارات استانی در حوزه تصمیم گیری بر اساس بافت فرهنگی متفاوت استان ها وجود دارد به نظر می رسد باید به گونه ای این اختیارات ستاد استانی افزایش یابد که مدیران استانی بتوانند متناسب با شرایط فرهنگی استان و منطقه تصمیم گیری کنند.

شروع عملیات اجرایی نخستین مرکز فرهنگی دانشجویی دانشگاه علوم پزشکی مازندران، حضور در ستاد استانی مقابله با کرونا، نشست با خبرنگاران و بازدید از تعدادی از فضاهای ورزشی و فرهنگی دانشجویی از برنامه های سفر یک روزه سادات لاری به مازندران اعلام شده است.

با پایان یافتن این سفر باید دید آیا اختیارات استانی افزایش می یابد این افزایش به معنای مقابله با ورود مسافران نیز هست. 

سمیه فقیهلینک کوتاه مطلب :


نظر شما در مورد : مازندران خواستار افزایش اختیارات استانی در زمینه مقابله با کروناست

*

*


(تحلیلی از قیام احمد بن موسی و برادران امام رضا(ع) ؛ نوشته جلیل عرفان منش

ویژه گروه سنی بزرگسال

@doorbinkhabar.ir

آخرین اخبارپربازدیدها

  گزارش رادیوئی و تلوزیونی


bmi.ir