امروز جمعه 09 آبان 1399 ساعت 08:30:13

دوربین خبر

کد مطلب : 31906 -تاریخ انتشار : دوشنبه 14 مهر 1399 -ساعت : 16:00

چاپ به اشتراگ گذاشتن
مازندران رتبه دوم سالمندی کشور را دارد

مازندران رتبه دوم سالمندی کشور را دارد

به گزارش دوربین خبر، فرزاد گوهردهی مدیرکل بهزیستی استان مازندران با بیان اینکه  تکریم از سالمند از سوی سازمان بهزیستی با شعار «کرونا، فرصتی برای تغییر نگاه به سالمندان» نام‌گذاری شده است، گفت: سازمان بهزیستی کشور در راستای تحقق بند ج ماده80 قانون برنامه ششم توسعه اقتصادی، اجتماعی، فرهنگی جمهوری اسلامی ایران مکلف به تداوم اجرای ساماندهی و توانبخشی سالمندان با پوشش حداقل 75% جمعیت هدف در پایان برنامه شده است.

وی با اشاره به سرشماری سال 1395 با بیان اینکه از جمعیت3.283.582میلیون نفری استان 374.801 نفر برابر با 11.41 درصد را سالمندان تشکیل میدادند افزود: این امار در براورد سال97 از جمعیت 3.339.000 نفری استان 402.000 نفر سالمند برابر با 12.4 درصد رسیده است که این رشد چشمگیر از جمعیت سالمندان استان که مازندران را در رتبه دوم جمعیت سالمندی کشور قرار می دهد نیازمند برنامه ریزی مدون در راستای ارائه خدمات ویژه به سالمندان جهت دستیابی به اهداف برنامه ششم می کند.

شاخص امید به زندگی بانوان در ایران را 81 سال و برای آقایان 76 سال عنوان کرد و گفت: همچنین میزان متوسط رشد جمعیت سالمندان استان در سرشمارسال 95 نسبت به سرشماری سال 90 برابر با 1.33 درصد بوده است .
مدیرکل بهزیستی مازندران اضافه کرد: پیش بینی می شود تا سال 2050 به ازای هر 3 نفر جمعیت یک نفر سالمند حضور داشته باشد ،این بدان معناست که جمعیت سالمندان ایران و استان در سال2050 از میانگین جهان و آسیا بیشتر شود.
دکتر گوهردهی با بیان اینکه حدود 81.7 درصد از سالمندان مستقل، 13.3 درصد نیازمند به کمک در انجام فعالیتهای روزمره و 5 درصد کاملا غیرمستقل و وابسته به دیگران هستند خاطرنشان کرد: در مجموع تعداد سالمندان نیازمند به خدمات توانبخشی حدود 18 درصد است که با توجه به جمعیت 402 هزار نفری در حال حاضر استان این رقم برابر با 72360 نفر می باشد.
وی با اشاره به خدمات سازمان بهزیستی در مراکز روزانه و شبانه روزی به سالمندان گفت :
برنامه های توانمند سازی سالمندان ، پرداخت مستمری، ارائه تجهیزات و وسایل کمک توانبخشی، مناسب سازی منزل و خدمات توانبخشی سرپایی از طریق کلینیک ها و خرید خدمت تنها بخشی از وظایف سازمان بهزیستی در قبال سالمندان است.
مدیرکل بهزیستی استان مازندران ضمن تشریح خدمات مراکز روزانه آموزشی و توانبخشی سالمندان افزود: این مراکز به سالمندان دارای حداقل وابستگی و توسط تیم تخصصی توانبخشی ،به صورت روزانه خدمات آموزشی، پزشکی ، اجتماعی وحرفه ای ارائه می نمایند.
شایان ذکر است در حال حاضر تعداد ۱۵ مرکز روزانه با ظرفیت پذیرش ۸۰۰ نفر سالمند در حال ارائه خدمات اموزشی و توانبخشی در سطح استان می باشند
وی با اشاره به ارائه خدمات به215 سالمند در 4 مرکز توانبخشی و نگهداری شبانه روزی در استان اذعان داشت: در این مراکز به سالمندان با حداکثر وابستگی و نیازهای خاص که به نوعی تحت حمایت خانواده قرار ندارند،در تمام ساعات شبانه روز خدمات توانبخشی و مراقبتی ارائه می شود.
دکتر گوهردهی همچنین با بیان اینکه 346 سالمند در از خدمات 8مرکز توانبخشی در منزل برخوردار هستند گفت: این مراکز به سالمندان با وابستگی شدید و سالمندان معلول تخت گرا و سالمندانی که دسترسی به مراکز بهداشت و مراکز روزانه سالمندی ندارند با هدف ارتقاء سطح سلامت و رسیدن به استقلال نسبی خدمات توانبخشی و مراقبتی ارائه می دهد.
مدیر کل بهزیستی مازندران احداث خانه های حمایتی با هدف تسلط و مدیریت سالمند بر زندگی فردی و اجتماعی خود را یکی از برنامه های مهم بهزیستی در حوزه سالمندان عنوان کرد و گفت: در سطح استان تاکنون یک خانه حمایتی سالمندان با ظرفیت ده نفر سالمند باهدف فراهم نمودن فضایی مطلوب با حفظ استقلال فردی و عملکردی سالمندان راه اندازی شده است.

گوهردهی با تاکید بر اهمیت بهبود روش زندگی و ارتقاء کیفیت آن و ایجاد رضایت و امید به زندگی در سالمندان از طریق ارایه خدمات رفاهی ،بهداشتی ،درمانی و توانبخشی افزود: با توجه به روند رو به رشد سالمندی در استان فراهم ساختن امکان تداوم حضور سالمند در جامعه، تثبیت و حفظ موقعیت و جایگاه سالمند در خانواده، تایید حداقل نیازهای اساسی سالمندان نیازمند در کشور و حفظ احترام و شان و حرمت سالمند و فراهم ساختن امکان مشارکت مردم، انجمن ها و موسسات غیر دولتی در این امر ضرورت دوچندان دارد. برای بهینه‌سازی وضعیت مشارکت اجتماعی سالمندان، فرهنگ‌سازی و آگاهی بخشی توسط رسانه‌ها، رفع موانع فیزیکی با مناسب‌سازی محیط، تأمین وسایل کمک توان‌بخشی و مهیا ساختن امکانات معیشتی و شغلی، ارتقای سطح سواد سالمندی جامعه، تحکیم پیوندهای بین نسلی و آموزش همگانی در خصوص سبک زندگی سالم که از نیازهای اولیه برای سالم زیستن و امکان حضور در اجتماع است ضروری تلقی می‌گرددلینک کوتاه مطلب :


نظر شما در مورد : مازندران رتبه دوم سالمندی کشور را دارد

*

*


(تحلیلی از قیام احمد بن موسی و برادران امام رضا(ع) ؛ نوشته جلیل عرفان منش

ویژه گروه سنی بزرگسال

@doorbinkhabar.ir

آخرین اخبارپربازدیدها

  گزارش رادیوئی و تلوزیونی


bmi.ir