امروز چهار شنبه 30 مهر 1399 ساعت 10:29:46

دوربین خبر

کد مطلب : 31938 -تاریخ انتشار : جمعه 18 مهر 1399 -ساعت : 13:06

چاپ به اشتراگ گذاشتن
شبکه دانش آموزی "شاد"فرصت ها؛تنگناها

شبکه دانش آموزی "شاد"فرصت ها؛تنگناها

به گزارش دوربین خبر، ضرورت چابک سازی شبکه شاد در شرایط کنونی

پس از گسترش کرونا در آموزش و پرورش اقدامات متعدد و پرشماری در راستای مدیریت کلاس درس و شکاف آموزشی صورت گرفته که بی تردید یکی از اقدامات شاخص راه اندازی و ایجاد شبکه آموزشی دانش آموزی (شاد) بوده است. شاد که از فروردین ۹۹ جوانه زد در همان روزهای نخست به یک گفتمان برای جامعه فرهنگیان و دانش آموزان بدل گردید.

شاد که با تلاش دست اندرکاران در ایام تابستان ۹۹ مهمترین ابزار آموزشی برای سال تحصیلی جهت کمک به معلمان و دانش آموزان عنوان می شد، امیدواری بالایی به وجود آورد که مشکلات ابتدای سال را نداشته باشد و بتواند هم با سایر رقبا مقابله کرده و هم با شکاف احتمالی آموزش در جنگ نابرابر با کرونا بجنگد و عدالت آموزشی و دسترسی برابر به آموزش را برای همه دانش آموزان فراهم کند.

اما اتفاقی که در حال حاضر پس از حدود یک ماه از آغاز سال تحصیلی ۱۴۰۰-۱۳۹۹ رخ داده برآورده شدن حداقل انتظارات از این شبکه مهم بوده است؛ چرا که شاد با مشکلات و مسائلی روبروست. اما برای اینکه این نهال نوکاشت در فضای مجازی به بار نشسته، محصول دهد و همگان از ثمرات آن برخوردار گردند لازم است در صف و ستاد نسبت به چابک سازی آن اقداماتی صورت گیرد.

پیشنهاد می شود:

در صف ، معلمان عزیز از بارگذاری فایل های حجیم و طولانی خودداری کرده، ترجیحا از تدریس های با زمان کمتر برای ارسال محتوا استفاده و یا از نرم افزارهایی که باعث کاهش حجم فایل مد نظر می شود اقدام نمایند.

در ستاد ، نیاز است اهم و مهم شود چرا که با این حجم از دانش آموز و کاربر لازم است برای دوره های تحصیلی از سرورهای جداگانه استفاده شود. باید در آینده بر روی این موضوع تمرکز صورت گیرد و یا اینکه اجازه تشکیل گروه های متعدد و رنگارنگ با عناوین مختلف به آن داده نشود.

شاید لازم باشد در شرایط کنونی که شعله آموزش های حضوری کم فروغ است در دو حوزه و دو هدف اصلی نظام تعلیم و تربیت یعنی "آموزش" و "پرورش" در این فضا تغییر رویکرد صورت گیرد. این تغییر، نیازی است که سال ها نظام تعلیم و تربیت به دنبال آن بوده و آن رویکرد تربیتی در آموزش است. یعنی وظایف تربیتی حوزه پرورشی درحد امکان و لازم در بستر و توسط معلمان حوزه آموزش صورت گیرد.

اگر سری به شاد بزنیم شاهد آن خواهیم بود که گروه هایی نظیر انجمن اولیا و ... وجود دارد که در حال حاضر بر حسب ضرورت می توانند از بستر شاد لااقل در شرایط کنونی کنار گذاشته شده و خدمات لازم به بستری از ضروریات شرایط فعلی تحقق یابد. بی تردید این موضوع دغدغه بسیاری از عوامل بوده و به هیچ وجه نگاه جزیره ای به امر تعلیم و تربیت ندارد.

رحیم حیدری گرجیلینک کوتاه مطلب :


نظر شما در مورد : شبکه دانش آموزی "شاد"فرصت ها؛تنگناها

*

*


(تحلیلی از قیام احمد بن موسی و برادران امام رضا(ع) ؛ نوشته جلیل عرفان منش

ویژه گروه سنی بزرگسال

@doorbinkhabar.ir

آخرین اخبارپربازدیدها

  گزارش رادیوئی و تلوزیونی


bmi.ir