امروز سه شنبه 29 مهر 1399 ساعت 03:18:26

دوربین خبر

کد مطلب : 31960 -تاریخ انتشار : دوشنبه 21 مهر 1399 -ساعت : 20:41

چاپ به اشتراگ گذاشتن
43 قطعه آبندان در مازندران بهسازی شد

مدیر آب و خاک جهاد کشاورزی مازندران خبر داد:

43 قطعه آبندان در مازندران بهسازی شد

به گزارش دوربین خبر،فرزین فرهادی درباره وضعیت آببندان‌های مازندران گفت: آببندان سازه‌ای است که به طور بومی متعلق به استان مازندران است که در سال‌های بسیار قدیم و از سوی مردم احداث شد.

وی حجم آبگیری آببندان‌‌های استان را در گذشته 370 میلیون مترمکعب اعلام کرد و افزود: استان مازندران 931 قطعه آببندان به مساحت 18 هزار و 519 هکتار دارد که دارای اهمیت بسیار بالایی برای بخش کشاورزی است چراکه منابع آب مطمئن را برای کشاورزان فراهم‌ می‌کند.
 
فرهادی با بیان اینکه آببندان‌ها زه‌آب اراضی بالادست را جمع آوری می‌کند و به عنوان یک پایانه زهکشی عمل می‌کند و در فصل پرباران زه آب اراضی بالادست در آببندان‌ها ذخیره سازی می‌شود، ادامه داد: با تفاهم نامه ‌ای که از سوی وزیر جهاد کشاورزی وقت و رئیس سازمان برنامه و بودجه کشور برای سه استان شمالی کشور منعقد شد، مقرر شد در برنامه سه ساله مرمت و بهسازی آببندان‌ها انجام شود.

مدیر آب و خاک و امور فنی مهندسی سازمان جهاد کشاورزی مازندران اظهار کرد: عملیات اجرایی این پروژه از سال گذشته در مازندران آغاز شد و 43 قطعه آببندان با اعتبار 35 میلیارد تومان در سطح استان مرمت و بهسازی شد و با اجرای این عملیات بالغ بر 20 میلیون مترمکعب به حجم آبگیری آببندان‌ها اضافه شد.

این مسؤول بیان کرد: امسال مطالعات آببندان در پنج حوزه آبریز استان شامل هراز، بابل‌رود، البرز، تجن و گلورد انجام شد و در حال حاضر مطالعات 6 هزار هکتار از آببندان‌های استان آماده است.

فرهادی خاطرنشان کرد: با توجه به اینکه جهاد کشاورزی متولی تولید بخش کشاورزی است آمادگی وجود دارد در صورت تامین اعتبار لازم برای لایروبی و مرمت و بهسازی آببندان‌ها، اقدامات بیشتری در این زمینه صورت گیرد.

مدیر آب و خاک و امور فنی مهندسی سازمان جهاد کشاورزی مازندران اظهار کرد: از ابتدای امسال تاکنون 40 میلیارد تومان اعتبار برای لایروبی، مرمت و بهسازی آببندان‌ها اختصاص پیدا کرده است و 700 هکتار از آببندان‌های استان مرمت و بهسازی خواهد شد.

این مسؤول با بیان اینکه آببندان‌ها سازه درون مزرعه‌ای است که هزینه انتقال ندارد و مطابق با محیط زیست است و مشکل زیست محیطی ایجاد نمی‌کند، گفت: آببندان ها بدون نیاز به خط انتقال در دسترس کشاورزان قرار می‌گیرد و ذخیره آبی برای فصل مورد نیاز کشاورزان است.

فرهادی گردشگری، زراعت چوب، پرورش مرغابی و ماهی را از مزیت‌های احداث آببندان‌ها دانست و افزود: فعالیت در این زمینه‌ها می‌تواند اقتصاد خانوار کشاورز را بهبود بخشد.

وی ادامه داد: احداث آببندان‌ها سبب می‌شود مردم به دنبال حفر چاه و برداشت منابع آب زیرزمینی نروند چراکه این امر سبب از بین رفتن خاک می‌شود.لینک کوتاه مطلب :


نظر شما در مورد : 43 قطعه آبندان در مازندران بهسازی شد

*

*


(تحلیلی از قیام احمد بن موسی و برادران امام رضا(ع) ؛ نوشته جلیل عرفان منش

ویژه گروه سنی بزرگسال

@doorbinkhabar.ir

آخرین اخبارپربازدیدها

  گزارش رادیوئی و تلوزیونی


bmi.ir