امروز شنبه 09 مهر 1401 ساعت 13:59:23

دوربین خبر

کد مطلب : 32105 -تاریخ انتشار : دوشنبه 12 آبان 1399 -ساعت : 10:47

چاپ به اشتراگ گذاشتن
افزایش 52 درصدی خرید گندم امسال

افزایش 52 درصدی خرید گندم امسال

به گزارش دوربین خبر،مدیر کل غله و خدمات بازرگانی استان مازندران گفت:61 هزار و 400 تن گندم مازاد بر نیاز کشاورزان خریداری شد.

به گزارش دوربین خبر،

مدیر کل غله و خدمات بازرگانی استان مازندران به خرید تضمینی گندم در فصل زراعی جاری اشاره کرد و گفت : میزان خرید تضمینی گندم امسال نسبت به سال گذشته افزایش 52 درصدی داشته و 61 هزار و 400 تن گندم مازاد بر نیاز کشاورزان توسط 24 مرکز خرید از گندمکاران استان خریداری شد. 

عباسعلی وفائی نژاد افزود: در سال زراعی جاری بهای گندم تحویلی نسبت به سال گذشته در کوتاهترین زمان ممکن به حساب گندمکاران استان پرداخت شد. 

وفائی نژاد با بیان اینکه میزان گندم مورد نیاز استان در سال حدود 430 هزار تن است عنوان کرد : علاوه بر میزان خرید تضمینی مابقی گندم مورد نیاز استان از گندم های وارداتی داخلی از استان های همچون گلستان ، خوزستان ، کردستان ، هرمزگان ، مرکزی ، زنجان و همدان و بخش دیگر هم از گندم های وارداتی خارجی تامین می گردد. 

وی تصریح کرد : 70 درصد گندم ذخیره شده استان از لحاظ سطح کیفیت عالی می باشد .

وفائی نژاد همچنین به ذخیره استراتژیک مناسب گندم در استان اشاره کرد و گفت: با برنامه ریزی های صورت گرفته در حال حاضر 4 ماه ذخیره استراتژیک گندم در سیلوی ملکی و سیلو ها و انبار های بخش خصوصی ذخیره سازی شده است . 

مدیر کل غله و خدمات بازرگانی در بخش دیگر گزارش خود عدم همخوانی و تناسب سرانه جمعیتی در صدور پروانه کسب خبازی را چالش جدی استان در این حوزه در چند سال اخیر دانست و اظهار داشت : 

در کشور به ازای هر 1300 نفر یک واحد خبازی وجود دارد اما متاسفانه در استان مازندران به ازای هر 686 نفر یک واحد خبازی مجوز فعالیت گرفته است.

وفائی نژاد با بیان اینکه از سال 80 سه آیتم تعداد واحد های نانوائی ، سرانه مصرفی استان و متوسط سهمیه در واحد نانوائی دچار یک بی تناسبی و نا همگونی خاصی شده است عنوان کرد : این پدیده به شدت اقتصاد واحد های خبازی را با چالش مواجه کرده است و بطوریکه سهمیه پخت روزانه و خبازی در سال 1380 به مقدار 2/8 کیسه بوده که اکنون به 7/5 کیسه رسیده است 

وی همچنین افزود: سرانه مصرف آرد استان با توجه به سرانه جمعیت و همچنین جمعیت شناور آن در کشور مطلوب بوده و هیچگونه کمبودی در خصوص آرد واحد های خبازی استان وجود ندارد . 

مدیر کل غله و خدمات بازرگانی استان مازندران با بیان اینکه هیچ دغدغه و محدودیتی در خصوص آرد مورد نیاز صنف و صنعت و صنایع آرد استان وجود ندارد اظهار داشت : این واحد ها از قبیل قنادی ها ، واحد های تولید بیسکویت ، کیک و کلوچه می توانند آرد مورد نیاز خود را از محل گندم خریداری شده توسط کارخانجات از طریق بورس به قیمت 2700 تومان تامین کنند.

وفائی نژاد تصریح کرد : کارخانجات آرد سازی استان نیز هیچگونه محدودیتی در خرید گندم از محل بورس برای ارائه آرد مورد نیاز صنایع آردبر استان ندارند. 

وفائی نژاد همچنین به آماده شدن فرمت تابلوی اطلاعات واحد های خبازی نوع 1 و 2 اشاره کرد و گفت : 

با توجه به اینکه تمامی واحد های خبازی استان ملزم به نصب تابلوی ساعت کار شده اند فرمت این تابلو ها در دو رنگ زرد و سبز به ترتیب برای واحد های یارانه ای و نیمه یارانه ای بصورت متحدالشکل که در آن نام متصدی واحد خبازی ، تعداد سهمیه روزانه ، ساعت کار ، تعطیلات ماهانه وزن چانه و قیمت نان درج شده است با مصوبه کارگروه آرد نان استان اجرائی خواهد شد.

مدیر کل غله استان مازندران همچنین از توافق فیمابین شرکت مادر تخصصی بازرگانی دولتی ایران و بانک سپه خبر داد و گفت: بر اساس این توافقنامه بانک سپه به 2 هزار واحد خبازی استان وام بهسازی و نوسازی با بهره 15 درصد به میزان 50 میلیون تومان پرداخت خواهد کرد.لینک کوتاه مطلب :


نظر شما در مورد : افزایش 52 درصدی خرید گندم امسال

*

*


(تحلیلی از قیام احمد بن موسی و برادران امام رضا(ع) ؛ نوشته جلیل عرفان منش

ویژه گروه سنی بزرگسال

@doorbinkhabar.ir

آخرین اخبارپربازدیدها

  گزارش رادیوئی و تلوزیونی


bmi.ir