امروز شنبه 09 مهر 1401 ساعت 15:18:04

دوربین خبر

کد مطلب : 32160 -تاریخ انتشار : یکشنبه 25 آبان 1399 -ساعت : 16:34

چاپ به اشتراگ گذاشتن
افزایش 109درصدی صلح وسازش درپرونده های شورای حل اختلاف

افزایش 109درصدی صلح وسازش درپرونده های شورای حل اختلاف

به گزارش دوربین خبر،
رئیس کل دادگستری مازندران گفت: با تلاش وهمت همکاران واجرایی کردن بخشنامه ها ودستورالعمل های ریاست محترم قوه قضائیه، موجودی پرونده های تجدید نظر استان که جزو سه استان با تراکم بالای پرونده درتجدیدنظر به شمار می رفت 60درصد کاهش یافت.
به گزارش روابط عمومی دادگستری مازندران، حجت الاسلام والمسلمین اکبری در تشریح عملکرد دستگاه قضایی استان در18 ماه گذشته اظهار داشت: در مجموع 33 حوزه قضایی سراسر استان، تعداد 586 قاضی مشغول به خدمت می باشند به عبارتی به ازای هر 5750 نفر یک قاضی وهر0 158 نفر، یک کارمند مشغول خدمت رسانی قضایی می باشند.
رییس کل دادگستری استان اظهار داشت: موجودی پرونده های استان مازندران در پایان سه ماهه اول سال گذشته، 198 هزار و 648 فقره پرونده بوده که با کاهش 32/46 درصدی در پایان مهر ماه سال جاری به تعداد 134 هزار و 168 فقره پرونده کاهش یافته است؛ همچنین موجودی شعب با مانده نامتعارف (بیشتر از 200 فقره پرونده) کاهش 38 درصدی داشته است.
حجت الاسلام والمسلمین اکبری با اشاره به اهمیت ابلاغ الکترونیک بیان کرد: درصد ابلاغ الکترونیک در خرداد ماه سال گذشته به میزان 88 درصد بوده که با تلاش مجموعه دادگستری استان، میزان ابلاغ الکترونیک به 95 درصد افزایش پیدا کرده است و امید است تا با برنامه ریزی های انجام شده و تلاش همکاران تا پایان سال جاری ابلاغ الکترونیک به 97 درصد افزایش یابد.
این مقام عالی قضایی در ادامه با بیان اینکه یکی از اهداف و رسالت های دستگاه قضایی در دوره تحول ترویج فرهنگ صلح و سازش در جامعه است، اظهار داشت: در خرداد ماه سال گذشته، پرونده های منتهی به صلح و سازش در استان 1هزارو553 فقره بوده که با تلاش مجموعه قضایی استان، علی الخصوص شوراهای حل اختلاف ، با افزایش 109 درصدی به میزان 3هزارو258فقره پرونده در مهرماه سال جاری رسیده ایم.
رییس کل دادگستری استان مازندران با تاکید بر اینکه استان مازندران یکی از 3 استان با حجم بالای پرونده در دادگاه تجدیدنظر می باشد تصریح کرد: در پایان سه ماهه نخست سال گذشته، موجودی پرونده های دادگاه تجدیدنظر 18 هزار و 200 فقره پرونده بوده که با اجرای به موقع وصحیح بخشنامه ها و دستورالعمل های مصوب ریاست محترم قوه و همچنین تلاش و پشتکار مجموعه دستگاه قضایی استان، موجودی پرونده در دادگاه تجدیدنظر با کاهش 60 درصدی به 7 هزار و 179 پرونده تقلیل یافت. البته با برنامه ریزی و تلاش مستمر، دستگاه قضایی استان بر آنست تا که این موجودی تا پایان سال 99 به 4 هزار فقره کاهش پیدا کند.
حجت الاسلام اکبری با اشاره به کاهش 12 درصدی پرونده های اجرای احکام کیفری در مقایسه با خرداد سال گذشته اظهار داشت: پرونده های در حال اجرا تا زمانی که مرحله اجرا به پایان نرسد جزء پرونده های جریانی و موجودی شعبه محسوب می شود که با توجه به مدت محکومیت و حبس در برخی پرونده ها و همچنین روند طولانی نهایی شدن و آماده شدن برای اجرا در پرونده های محکوم به قصاص و اعدام این روند کاهش در اجرای احکام نسبت به شعبات دیگر آهسته تر می باشد.
رییس کل دادگستری مازندران در پایان با تاکید مجدد بر اجرای به موقع و درست بخشنامه ها و دستورالعمل های مصوب ریاست محترم قوه قضاییه و بهبود شرایط زندان و مددجویان گفت: دستگاه قضایی استان در راستای تاکیدات ریاست محترم قوه قضائیه از تمامی ظرفیت های خود برای کاهش جمعیت کیفری و افزایش درصد مرخصی ها استفاده نموده و با امید به خدا و تلاش همکاران ؛ روندکاهش جمعیت کیفری ادامه خواهد داشت.لینک کوتاه مطلب :


نظر شما در مورد : افزایش 109درصدی صلح وسازش درپرونده های شورای حل اختلاف

*

*


(تحلیلی از قیام احمد بن موسی و برادران امام رضا(ع) ؛ نوشته جلیل عرفان منش

ویژه گروه سنی بزرگسال

@doorbinkhabar.ir

آخرین اخبارپربازدیدها

  گزارش رادیوئی و تلوزیونی


bmi.ir