امروز چهار شنبه 25 فروردین 1400 ساعت 19:24:11

دوربین خبر

کد مطلب : 32191 -تاریخ انتشار : جمعه 30 آبان 1399 -ساعت : 10:28

چاپ به اشتراگ گذاشتن
پرونده آق مشهد روی میز دیوان عالی کشور

دوربین خبر گزارش می دهد...

پرونده آق مشهد روی میز دیوان عالی کشور

به گزارش دوربین خبر،

حجت الاسلام والمسلمین مرتضوی مقدم رئیس دیوان عالی کشور در جریان سفر به استان مازندران بهمراه رئیس کل دادگستری مازندران، مدیرکل منابع طبیعی ومدیرکل اوقاف استان، از منطقه آق مشهد بازدید کرد و وضعیت این منطقه را مورد ارزیابی قرار داد.

وی در حاشیه این بازدید در خصوص پرونده جنگل‌های آق مشهد و ادعای مطرح شده در این زمینه، گفت : مواردی که در پرونده‌ها و مستندات اداره منابع طبیعی و اوقاف وجود دارد مورد بررسی قرار می گیرد.


بنابر این گزارش، در پی مطرح شدن ادعایی مبنی بر وقف جنگل‌های آق مشهد، رییس کل دادگستری استان مازندران به همراه هیاتی شخصا از منطقه بازدید داشت و وضعیت را مورد ارزیابی و معاینه محلی قرار داد.

گزارش رییس کل دادگستری استان مازندران مبنی بر این بود که حکم صادره واجد اشکال و ایراد است و باید نسبت به این حکم اعمال ماده ۴۷۷ شود.

رییس قوه قضاییه نیز این تقاضا را پذیرفت و در راستای اعمال ماده ۴۷۷ پرونده به معاونت قضایی ارجاع شده تا مجددا مورد رسیدگی قرار گیرد.

????پشت پرده دوقطبی‌سازی «وقف و جنگل» در پرونده آق‌مشهد

معاون حقوقی اداره‌کل اوقاف و امور خیریه مازندران با بیان اینکه کدام یک از اقدامات متولی موقوفه آق‌مشهد موجب آسیب به جنگل و مرتع شده است؟ گفت: طبق مستندات متقن تنها بهره‌بردار جنگل و قطع کننده رسمی درختان تنومند آق‌مشهد، منابع طبیعی بوده است.

 مرتضی حبیب‌نوری معاون حقوقی اداره کل اوقافرمازندران هم  در گفت‌وگویی با اشاره به موضوعات مطرح شده پیرامون موقوفه آق‌مشهد ساری اظهار کرد: شرعاً و قانوناً وقفیت با حفظ اراضی مزروعی، مراتع و جنگل‌ها هیچ‌گونه منافات و تعارضی ندارد بلکه وقف موجب جلوگیری از هرگونه دست‌درازی می‌شود.
وی با اشاره به اظهارات خلاف واقع برخی از مسئولان در خصوص موقوفه آق‌مشهد، افزود: این دو قطبی‌سازی جنگل و موقوفه مشکوک و باعث تعجب است.
معاون اوقافی، حقوقی و ثبتی اداره‌کل اوقاف و امور خیریه مازندران بیان کرد: سوابق وقفیت و عمل به وقف موقوفه آق‌مشهد بسیار بیشتر از قانون ملی شدن جنگل است و متولیان و مستاجرین وقف همواره در حفظ منابع و اراضی موقوفه عمل کرده‌اند.
حبیب‌نوری با انتقاد از برخی اظهار و نظرها و هجمه‌های رسانه‌ای که توسط مسئولان منابع طبیعی مطرح می‌شود، گفت: کدام یک از اقدامات متولی موقوفه آق‌مشهد موجب آسیب به جنگل و مرتع شده است؟ طبق مستندات متقن تنها بهره‌بردار جنگل و قطع کننده رسمی درختان تنومند آق‌مشهد، منابع طبیعی بوده است.
وی تصریح کرد: تاکنون تنها شخصی که مانع قطع و نابودی جنگل آق‌مشهد شده، شخص متولی موقوفه بوده است که متاسفانه مورد هجمه سنگین صاحبان زر و زور قرار گرفته است.
*تلاش برای حذف متولی موقوفه و بهره‌برداری از درختان آق‌مشهد
معاون حقوقی اداره‌کل اوقاف و امور خیریه مازندران با اشاره به پشت پرده هجمه رسانه‌ای علیه متولی موقوفه آق‌مشهد، عنوان کرد: تنها هدف از انحراف و تشویش اذهان عمومی، حذف متولی موقوفه جهت بهره‌برداری و نابودی جنگل مانند سال 97 است.
حبیب‌نوری افزود: با یاری خداوند دیر یا زود پشت پرده این دو قطبی‌سازی جنگل و وقف آشکار می‌شود و دست اشخاص ذی‌نفع در ایجاد این جنجال رسانه‌ای برای مردم شریف آشکار خواهد شد.
وی در ادامه با بیان اینکه ادارات اوقاف و متولیان موقوفات هیچ اختیاری در تعیین کاربری اراضی ندارند و هرآنچه طبق قانون از طرف مراجع صالح برای موقوفات تعیین می‌شود، ملاک عمل خواهد بود، تصریح کرد: چناچنه کاربری موقوفه مزرع، مرتع و یا جنگل تعیین شود، طبق قوانین مربوط به همان کاربری اقدام خواهد شد؛ بنابراین کاربری اراضی ارتباطی با وقف بودن و ملک بودن ندارد.
معاون اوقافی، حقوقی و ثبتی اداره‌کل اوقاف و امور خیریه مازندران بیان کرد: از ریاست معزز قوه قضائیه که حضور و عملکردشان، امید به اجرای عدالت را در بین عموم مردم پیش از پیش زنده کرده استدعا دارد در پرونده آق‌مشهد ورود نمایند.
*تشویش اذهان عمومی با اعلام زودهنگام نتیجه پرونده
حبیب‌نوری با بیان اینکه رسیدگی قضایی مجدد به موضوع، ارجاع مجدد امر به کارشناسی، مفاد دستور کارشناسی و نحوه طرح سوال از هیئت محترم کارشناسان رسمی دادگستری بیانگر دیدگاه سوال کننده نسبت به موضوع است، گفت: با اعلام زود هنگام نتیجه پرونده آق‌مشهد از سوی برخی مسئولان منابع طبیعی بیم تضییع حقوق موقوفه می‌رود.
وی در پایان گفت: امیدواریم با پیگیری‌های قضائی قصد مجریان این جنجال رسانه‌ای برای بهره‌برداری بی چون و چرا از جنگل‌ها مشخص شود.
انتهای پیام/


پرونده آق مشهد روی میز دیوان عالی کشور

پرونده آق مشهد روی میز دیوان عالی کشور

پرونده آق مشهد روی میز دیوان عالی کشور

پرونده آق مشهد روی میز دیوان عالی کشور

پرونده آق مشهد روی میز دیوان عالی کشور

پرونده آق مشهد روی میز دیوان عالی کشور

پرونده آق مشهد روی میز دیوان عالی کشورلینک کوتاه مطلب :


نظر شما در مورد : پرونده آق مشهد روی میز دیوان عالی کشور

*

*


(تحلیلی از قیام احمد بن موسی و برادران امام رضا(ع) ؛ نوشته جلیل عرفان منش

ویژه گروه سنی بزرگسال

@doorbinkhabar.ir

آخرین اخبارپربازدیدها

  گزارش رادیوئی و تلوزیونی


bmi.ir