امروز دوشنبه 04 مهر 1401 ساعت 03:35:04

دوربین خبر

کد مطلب : 32235 -تاریخ انتشار : چهار شنبه 12 آذر 1399 -ساعت : 17:28

چاپ به اشتراگ گذاشتن
سوگ کودکان در کرونا 

دوربین خبر گزارش می دهد...

سوگ کودکان در کرونا 

به گزارش دوربین خبر،

شیوع کرونا و از دست دادن عزیزان بار روانی زیادی را بر اطرافیان و خانواده سوگوار فراهم می کند... 

شیوع کرونا و از دست دادن عزیزان بار روانی زیادی را بر اطرافیان و خانواده سوگوار فراهم می کند و آنچه بیشتر در این مدت به گوش می رسد چگونگی سپری کردن ایام سوگ می باشد چرا که اگر بدانیم چگونه سوگواری کنیم مطمئنا فشار روانی کمتری را تحمل خواهیم کرد.

کودکان در طی مراحل سوگ دشواری های بیشتری دارند، چرا که با توجه به فقدان اطلاعات و عدم توانایی در تخلیه کامل احساسات و افکار، تخلیه هیجانی کامل که از الزامات گذر سالم از سوگ می باشد در آنان میسر نمی شود و نیاز به کمک خواهند داشت تا بتوانند با این مساله کنار بیایند.

علائمی مانند احساس ناراحتی، خشم، گناه، اضطراب، خستگی، گریه و زاری، تحریک پذیری و یا درون ریزی شدید، بیقراری و آشفتگی هیجانی در کنار علایم جسمانی و شناختی در این کودکان دیده می شود.

سوگ در کودکان شامل همان مراحل سوگ در بزرگسالان می باشد. یعنی شوک، انکار، خشم، چانه زنی، افسردگی و پذیرش.

در مرحله اول وظیفه والدین و روانشناس کمک به پذیرش است و نباید انکار کودک را تایید کنند، در مرحله دوم باید با کودک همدلی کنیم تا بفهمد ناراحتی و عصبانیت پاسخ طبیعی به فقدان است.

نباید از کودکی که با مسئله سوگ درگیر است، دوری کنیم و تلاش برای ایجاد حس امنیت و پشتیبانی از او بسیار مهم و موثر است، باید کودک را به انجام فعالیت های روزمره تشویق کنیم و از او بخواهیم صحبت کند، اما اگر تمایل به صحبت نداشت، می توان فقط با بودن در کنار او حس درک شدن، همراه بودن و تنها بودن را به کودک القا کرد.

در مرحله آخر اطرافیان باید نیاز به مراودات اجتماعی و کمک های خود به کودک را برای پذیرش فقدان در مسیری درست پیش ببرند و کودک را برای شکل دادن زندگی مجدد و پذیرش فقدان تشویق و همراهی کنند.

مراقب باشیم سوگ و سوگواری باعث امتیاز گرفتن کودک نشود، امتیاز ندادن به کودک به این معنی که بعد از طی کردن سلامت همه مراحل سوگ، کودک از این فقدان برای نرفتن به مدرسه یا شرکت نکردن در تدریس آنلاین، انجام ندادن تکالیف، پرخاش کردن و غیره سوء استفاده نکند.

کودک در هر صورت به طرق گوناگون با مرگ آشنا می شود، مرگ حیوانات خانگی، مرگ بستگان نزدیک و دیدن حوادثمشابه در تلویزیون از جمله مواردی است که کودک با مرگ و سوگ آشنا می شود.

باید به کودک اجازه دهیم در مورد مرگ صحبت کند و سوالات خود را بپرسد و بهتر است با صداقت، واقعیت و متناسب با سن کودک به سوالات او پاسخ دهیم و مرگ را به یک خواب همیشگی، رفتن به سفر طولانی تشبیه نکنیم، چرا که ممکن است موجب اختلال و ترس از خوابیدن و ایجاد انتظار در کودک شود.

شرح دادن چرخه زندگی برای کودک در درمان و حل مسئله سوگ موثر است، والدین باید متناسب با درک کودک او را با مفهوم زندگی آشنا کنند و اجازه دهند کودک گیاهی بکارد یا حیوانی خانگی داشته باشد و مراحل بزرگ شدن، تغییرات و از دنیا رفتن را ببینند، وقتی حیوانی می میرد در حضور کودک آن را دفن کنند و سریعا حیوان دیگری را جایگزین نکنند.

برای حضور در مراسم سوگواری از کودک بپرسیدکه آیا تمایل دارد بیاید یا نه، اگر موافقت کرد بهتر است کمی دورتر از محل مراسم بایستد و مهم است بدانیم حضور کودک در مراسم به پذیرش بهتر و سریعتر فقدان کمک خواهد کرد.

تنظیم: ماریا حاجی آقازاده- کارشناس ارشد روانشناسی مرکز مشاوره آرامش فرماندهی انتظامی استان مازندرانلینک کوتاه مطلب :


نظر شما در مورد : سوگ کودکان در کرونا 

*

*


(تحلیلی از قیام احمد بن موسی و برادران امام رضا(ع) ؛ نوشته جلیل عرفان منش

ویژه گروه سنی بزرگسال

@doorbinkhabar.ir

آخرین اخبارپربازدیدها

  گزارش رادیوئی و تلوزیونی


bmi.ir