امروز سه شنبه 15 آذر 1401 ساعت 13:55:04

دوربین خبر

کد مطلب : 32238 -تاریخ انتشار : چهار شنبه 12 آذر 1399 -ساعت : 17:46

چاپ به اشتراگ گذاشتن
افزایش صلح و سازش هدف رسیدگی پرونده های قضایی

رئیس کل دادگستری مازندران اعلام کرد:

افزایش صلح و سازش هدف رسیدگی پرونده های قضایی

به گزارش دوربین خبر
حجت الاسلام و المسلمین اکبری در جلسه شورای برنامه ریزی دادگستری با تاکید بر اجرای دقیق و سریع بخشنامه ها و دستورالعمل های ریاست محترم قوه قضاییه اظهار داشت: نگاه تحولی قوه قضاییه در دوره اخیر باعث ایجاد رویکردهای و رویه های نو در دستگاه قضایی گردید.
به گزارش روابط عمومی دادگستری مازندران رییس کل دادگستری استان مازندران، همچنین با تاکید بر لزوم اجرای مصوبات شورای برنامه ریزی دادگستری استان گفت: برای عملیاتی کردن اجرای این مصوبات باید محدوده زمانی مشخص شود و افرادی متخصص برای نظارت بر اجرای درست و به موقع این مصوبات تعیین شوند.
حجت الاسلام والمسلمین اکبری با اشاره به نقش حیاتی شورای حل اختلاف در ترویج فرهنگ صلح و سازش تصریح کرد: فرآیند پالایش پرونده باید از همان ابتدا آغاز شود پرونده هایی که امکان صلح و سازش در آن وجود دارد به شوراهای حل اختلاف ارجاع شود تا با استفاده از ظرفیت این واحدها هم حجم ورودی پرونده ها به محاکم کمتر شود و هم فرهنگ صلح و سازش در جامعه نهادینه شود.
رییس دستگاه قضایی استان در ادامه گفت: در ارجاع این پرونده ها نیز باید دقت لازم صورت گیرد چرا که در صورت اجرای نادرست این روند و ارجاع پرونده های گوناگون و غیرمرتبط موجب تراکم پرونده ها در شوراهای حل اختلاف می شود و همین امر، زمینه ساز اطاله دادرسی می گردد.
رییس کل دادگستری استان مازندران با تاکید بر حفظ کرامت انسانی و حقوق شهروندی در روند رسیدگی به پرونده ها اظهار داشت: برای حصول سازش در پرونده ها می توان از ظرفیت های نیروی انتظامی، شورای حل اختلاف شهری و روستایی، ریش سفیدان و . . . استفاده کرد که البته در همه اینها قبل از هر چیزی باید به حقوق شهروندی طرفین و اصل کرامت انسانی توجه ویژه داشت.
وی همچنین تاکید کرد: دادستان ها ی حوزه قضایی استان می توانند شعب ویژه صلح و سازش را در کنار دادسراها دایر و تقویت نمایند و با نظارت کامل و مستمر بر روند فعالیت این شعب از نتایج آن اگاه شوند.
حجت الاسلام اکبری با اشاره به وضعیت شیوع ویروس کرونا و اثرگذاری آن بر فرآیند زیست اجتماعی مردم و تاثیر این بیماری بر اقتصاد جامعه اظهار داشت: شیوع این بیماری علاوه بر تبعات بهداشتی و جانی، حیات اقتصادی مردم را نیز تحت الشعاع قرار داده است و این تاثیرگذاری بالطبع باعث افزایش ورودی پرونده ها و انباشت پرونده های قدیمی می شود وهمکاران قضائی واداری نیز باید باتلاش مضاعف نسبت به رسیدگی به پرونده ها اقدام نمایند.
وی همچنین در خصوص چگونگی بازشماری پرونده ها توضیح داد: بازشماری پرونده ها نباید صرفا سیستمی باشد، باید اصل پرونده مورد بررسی قرارگیرد و پس از تنظیم گزارش، جهت تصمیم گیری نزد قضات شعبه ارسال گردد و همچنین نیز برای جلوگیری از انباشت پرونده ها باید بصورت مستمر و منظم نسبت به بازشماری فیزیکی پرونده اقدام شود.
رییس کل دادگستری استان با بیان اینکه دستگاه قضایی استان با حضور جهادی و تلاش مستمر کادر قضایی و اداری توانست میزان شعبات با موجودی نامتعارف را کاهش دهد، تصریح کرد: در شعبی که موجودی پرونده ها نامتعارف است می توان با جابجایی قضات، جوان سازی کادر قضایی، تشویق قضات و کارکنان فعلی به این هدف مهم نیز دست یافت. همچنین می توان با صدور ابلاغ ویژه برای قضاتی که در شعبات با مانده متعارف هستند ترتیبی اتخاذ شود که در این شعبات اقدام به تصمیم گیری در پرونده ها و صدور رای نمایند.
حجت الاسلام والمسلمین اکبری در ادامه ضمن تاکید بر نقش دادسراها در میزان تراکم پرونده در دادگاه اظهار داشت: دادسراها می توانند با ارجاع برخی پرونده ها به واحدهای صلحی حجم ورودی پرونده به دادگاه را کاهش دهند، همچنین برخی از شعبات دادسراها می توانند با افزایش نرخ رسیدگی، میزان موجودی پرونده در شعبه را کاهش دهند که این مهم تنها با کار جهادی و نظم و انضباط و حضور مستمر دست یافتنی می باشد.
رییس کل دادگستری استان مازندران با اشاره به نقش اساسی دادرسی الکترونیک در جلوگیری از اطاله دادرسی اظهار داشت: با توجه به اینکه زیرساخت های فناوری برای برگزاری دادرسی الکترونیک فراهم شده، امید است که استفاده از این ظرفیت ها، امکان افزایش کمی و کیفی رسیدگی ها را نیز فراهم نماید تا با سرعت و دقت، تمامی شعبات به مانده متعارف برسند و با این کار از حجم زیاد پرونده های دستگاه قضایی استان کاسته شود و هم امورات و خواسته های مردم زودتر انجام گردد و مردم طعم شیرین عدالت را زودتربچشند.لینک کوتاه مطلب :


نظر شما در مورد : افزایش صلح و سازش هدف رسیدگی پرونده های قضایی

*

*


(تحلیلی از قیام احمد بن موسی و برادران امام رضا(ع) ؛ نوشته جلیل عرفان منش

ویژه گروه سنی بزرگسال

@doorbinkhabar.ir

آخرین اخبارپربازدیدها

  گزارش رادیوئی و تلوزیونی


bmi.ir