امروز سه شنبه 15 آذر 1401 ساعت 15:21:48

دوربین خبر

کد مطلب : 32296 -تاریخ انتشار : جمعه 28 آذر 1399 -ساعت : 13:52

چاپ به اشتراگ گذاشتن
70 درصد فوتی های کرونایی سالمندان هستند

معاون وزیر بهداشت:

70 درصد فوتی های کرونایی سالمندان هستند

به گزارش دوربین خبر،دکتر قاسم جان بابایی، معاون درمان وزارت بهداشت در برنامه تیتر  شبکه خبر روند شیوع کرونا در کشور را تشریح کرد:

همراهی مردم در رعایت پروتکل ها و کاهش حضور در اجتماعات سبب روند رو به کاهش بار بیماری شده است.

این ویروس وابسته به رفتارهای اجتماعی دارد و هر زمان که مردم مراعات کرده و در تجمعات حضور پیدا نکردند، بار بیماری کمتر شده است اما وقتی با ساده انگار ، روند بیماری رو به افزایش می‌رود.

 بین سی تا پنجاه درصد میزان مراجه به بیمارستان ها کاهش‌یافته و در بعضی بیمارستان‌ها تخت‌ها خالی از بیماران مبتلا به کرونا شده‌است.

کاهش مراجعه به بیمارستان‌ها موجب شده تا تمرکز ما بر ارائه خدمات غیر کرونایی بیشتر شود و اگر اوضاع به همین شکل ادامه پیدا کند شاهد کاهش روند بیماری و مرگ و میر در کشور خواهیم بود.

در هر استانی که مردم پروتکل ها و فاصله گذاری اجتماعی را بیشتر رعایت کردند بار بیماری کمتر شده است.

اولین و مهم ترین عامل که بر میزان مرگ و میر کرونا تاثیر دارد سن بیماران است.

یکی از دلایلی که گفته می شود از تجمعات خانوادگی پرهیز شود، اینست که معمولا خانواده ها سالمند محور هستند و باید توجه جدی به این افراد نمود.

حدود ۱۲ درصد بیماران سن بالای ۸۰ سال و حدود ۳۶ درصد سن بین ۶۰ تا ۸۰ سال دارند و ۷۳ درصد فوتی‌های ما مربوط به افراد بالای ۶۰ سال است، از این رو با حفظ افراد مسن می‌توانیم مرگ و میر را تا ۷۰ درصد و بیشتر کاهش دهیم.

توجه ما نسبت به افراد سالمند باید بیشتر شود، زیرا آن‌ها شکننده هستند و وقتی که مبتلا می‌شوند متاسفانه احتمال فوت شان بیشتر می‌شود.

حلقه انتقال بیماری افراد زیر ۲۰ سال هستند، بچه‌ها علامت دار نیستند و به راحتی به افراد سالمند بیماری را منتقل می‌کنند،۷۳ درصد افرادی که فوت می‌کنند بالای ۶۰ سال سن داشتند لذا باید از افراد سالم محافظت کرد.

بیماری‌های زمینه‌ای مثل دیابت و بیماری‌های قلبی نیز میزان فوت مبتلایان را بالا می‌برد.

سومین عامل بار بیماری و شیوع اپیدمی است که بر مرگ و میر تاثیر دارد. تراکم استان ها و تعداد جمعیت ها در میزان ابتلا و بار بیماری تاثیر دارد. در استان های مرکزی که تراکم جمعیتی بیشتری دارند نسبت به استان های جنوب و جنوب شرقی میزان ابتلا به جمعیت افزایش می یابد و باید مراقبت بیشتری کنند.

موج سینوسی بیماری که اتفاق می‌افتد به رفتار‌های اجتماعی مردم و آداب و رسوم وابسته است، اصل رعایت شیوه نامه‌های بهداشتی، فاصله گذاری اجتماعی و پرهیز ار حضور در تجمعات و مهمانی‌ها است.

گاهی افراد در مورد دارو قضاوت‌های نادرستی می‌کنند و تبلیعات نادرستی صورت گرفت.

همه ما می‌دانیم آن چیزی که سبب کاهش مرگ و میر می‌شود، مراعات مردم است، که بار بیماری را کاهش می‌دهد، هر زمان بار بیماری اضافه شد، مرگ و میر بالا می‌رود، عامل اصلی که مرگ و میر را کاهش می‌دهد رفتار مردم است.

یکی دیگر از عوامل کاهش مرگ و میر، افزایش مهارت و تجربه کادر درمان و همچنین مراقبت‌های آنهاست.

این بیماری مراقبت می‌خواهد، موثرترین عامل، رساندن اکسیژن کافی و دارو‌های ضد التهاب به بیمار است، متاسفانه تبلیغات نادرستی بر روی دارو‌ها صورت گرفته است.

تولید واکسن دستاورد بزرگ برای ماست و گروه‌های زیادی بر روی آن کار کردند تا از دنیا عقب نمانیم در داخل کشور پروسه تولید واکسن شروع شده و از سوی دیگر دولت در تلاش برای واردات واکسن است که امیدواریم این اتفاق صورت بگیرد.

مردم، نگران واکسن نباشند، اما تنها واکسن ما را به این نتیجه نمی‌رساند که می‌توانیم از بیماری نجات پیدا کنیم، این بیماری کشنده است. واکسن، یکی از روش‌های کاهش بار بیماری است، اما تا زمانی که نتایج قطعی از اثربخشی واکسن ها منتشر نشود باید همچنان دستورالعمل‌ها را رعایت کرد.

خوشبختانه تمامی داروهای کمک کننده در روند بهبودی بیماری در داخل کشور تولید می شوند.

در پیک بیماری با کمک مقام معظم رهبری، عنایت دولت و تلاش وزیر محترم بهداشت تعداد ۲۵۰۰ تخت ICU اضافه شد.

مهارت کادر درمانی و پزشکی در طول زمان با تجربه اندوزی و از طریق آموزش افزایش یافته است.

میزان نیاز به اکسیژن در بیمارستان ها و در شرایط معمولی ۲ لیتر در دقیقه در بخش های عادیست اما در شرایط کرونا این میزان ۱۰ تا ۱۵ لیتر در این بخش ها و ۳۰ لیتر در بخش های مراقبت ویژه است که خوشبختانه با استفاده از دستگاه های اکسیژن ساز و با کمک خیرین تامین شده اند.

طرح شهید سلیمانی با همراهی مردم در حال اجراست. طرحی که با کمک مردم انجام شود همچون زمان جنگ بسیار کمک کننده خواهد بود.لینک کوتاه مطلب :


نظر شما در مورد : 70 درصد فوتی های کرونایی سالمندان هستند

*

*


(تحلیلی از قیام احمد بن موسی و برادران امام رضا(ع) ؛ نوشته جلیل عرفان منش

ویژه گروه سنی بزرگسال

@doorbinkhabar.ir

آخرین اخبارپربازدیدها

  گزارش رادیوئی و تلوزیونی


bmi.ir