امروز چهار شنبه 25 فروردین 1400 ساعت 17:35:54

دوربین خبر

کد مطلب : 32335 -تاریخ انتشار : یکشنبه 21 دی 1399 -ساعت : 15:32

چاپ به اشتراگ گذاشتن
 چهار مورد جدید ویروس انگلیسی در ایران شناسایی شد

وزیر بهداشت در ساری:

چهار مورد جدید ویروس انگلیسی در ایران شناسایی شد

به گزارش دوربین خبر،

وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در جلسه ستاد مقابله با کرونا مازندران  اظهار داشت: اگر در مازندران برای کنترل یک پیک تلاش هایی صورت گرفت، این زحمات با توجه به مختصات این استان در مقایسه با وضعیت مشابه در استان های دیگر قطعا بیشتر بوده است.

وی با اشاره به این که در آغاز شیوع و طوفان کرونا بدلیل تنگناهای ناجوانمردانه ای که دشمنان بوجود آوردند و تمام محموله ها را قفل کردند با هدایت های داهیانه مقام معظم رهبری، حمایت و کمک دولت و تمامی فعالات و مجاهدان این بخش، از این میدان سربلند بیرون آمدیم، ابراز داشت: ملت ایران، حماسه ای جاودانی خلق کردند، در این کشور هیچ دستگاه ونتیلاتور از بیمار مسن دریغ نشد و هر دارویی که در هرجای دنیا مصرف می شد را به کشور آوردیم، ساختیم و صادر کردیم.

نمکی اظهار داشت : در حالی که کشورهای اروپایی متاسفانه در روزهای اول بیماری کرونا مرگ روزانه یک هزار و ۲۰۰ نفر را برای ما پیش بینی می کردند که آمار روزانه ما در اوج بیماری بسیار کمتر از این میزان بود و در حال حاضر نیز به کمتر از ۱۰۰ نفر رسید.

نمکی با اشاره به این که چهار مورد جدید ویروس انگلیسی در ایران شناسایی شد، گفت: این بیماران یک خانواده ایرانی ساکن یکی از کشورهای اروپایی هستند که اواخر هفته گذشته به کشور سفر کردند.

وی گفت : با وجود این که نتیجه تست پی سی آر (PCR) این افراد که در کشور میزبان انجام شده بود ، اعلام شد ، ولی پس از ورود به ایران مورد آزمایش قرار گرفتند و بر اساس اطلاعاتی که روز جاری به وزارت بهداشت ارائه شد ، نتیجه آزمایش آنها مثبت و ویروس از نوع جهشی انگلیسی بود.

دکتر نمکی افزود : بر اساس آخرین نمونه های بررسی شده تا دیشب، هیچ نمونه مثبت ویروس جهش یافته انگلیسی در مازندران نداریم.

وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی همچنین گفت : واکسن ایرانی در بهار آینده به تولید انبوه خواهد رسید و در دسترسی همگان قرار خواهد گرفت.

دکتر نمکی افزود : تست انسانی این واکسن در مرحله اول بدون هیچ عارضه ای و با موفقیت انجام شده است و در حال حاضر مرحله دوم و سوم تست واکسن ایرانی نیز در حال انجام است.

وی خاطرنشان کرد : قطعا بزودی جمهوری اسلامی یکی از تولیدکنندگان انبوه واکسن کووید۱۹ در منطقه خواهد شد و همزمان نیز تولید دو واکسن در داخل نیز در دستور کار قرار گرفت که یکی از این واکسن ها با همکاری کشور کوبا و شرکت پاستور ایران در حال انجام است.

وزیر بهداشت اظهار داشت : با وجود درخواست ها از برخی کشورها برای آزمایش واکسن بر روی ایرانیان، این اجاره به هیچ وجه داده نشد و صرفا ما در زمینه ورود تکنولوژی و دانش فنی با برخی کشورهای سازنده واکسن همکاری داشتیم.

وی با اشاره به رهنمودهای رهبر معظم انقلاب اسلامی مبنی بر نخریدن واکسن از آمریکا و انگلیس گفت : رهنمودهای رهبر معظم انقلاب اسلامی تمام مسایل را به درستی زیر نظر دارند و قطعا این رهنمود ها نیز دلسوزانه بیان شده است و دریافت های علمی جهانی نیز عوارض واکسن های آمریکایی و انگلیسی را مورد تایید قرار داده است.

دکتر نمکی گفت : با وجود این که واکسن می تواند نقطه اطمینانی برای ما برای جلوگیری از ویروس کرونا باشد، ولی رعایت پروتکل های بهداشتی و فاصله گذاری فیزیکی بهتر از تزریق واکسن می تواند از شیوع ویروس جلوگیری کند.

وی خاطرنشان کرد : باید با اطلاع رسانی و برخی محدودیت ها از ورود روستاییان برای ورود به مناطق آلوده شهری به خصوص سالمندان جلوگیری شود و این کار با تامین نیازمندی های روستاییان قابل اجراست و در این ارتباط استان مازندران که روستاهای نزدیک به شهر زیادتری دارد، باید همانند گذشته پیگیری شود.

وی اضافه کرد: محدودیت ها برای جلوگیری از افزایش مرگ و میر به خصوص سالمندان و افراد دارای بیماری زمینه ای باید اجرایی شود.

وزیر بهداشت گفت : براساس آمار تاکنون حدود ۸۵ درصد از مرگ و میر کرونایی در کشور مربوط به افراد بالای ۶۵ سال و بیماران زمینه ای بود و مابقی مربوط به افراد فاقد بیماری زمینه ای است و باید با افزایش سطح پروتکل ها و فاصله گذاری فیزیکی از ابتلا به ویروس جلوگیری کنیم.

دکتر نمکی همچنین گفت که در سال جاری مجوز استخدام ۵۲ هزار نیروی جدید برای این وزارتخانه گرفته شد که حدود ۲۰ هزار نفر از این افراد را پرستاران تشکیل خواهند داد.

وی افزود : حدود ۱۰ هزار و ۵۰۰ تخت بیمارستانی نیز امسال در سطح کشور به بهره برداری می رسد که ۲ برابر ظرفیت تخت های ایجاد شده در اوج طرح نظام تحول سلامت بود.

وی راهکار مناسب برای کنترل ویروس کرونا را رعایت پروتکل های بهداشتی و فاصله گذاری فیزیکی دانست و از مردم خواست تا به هشدارهای درمانگران در این ارتباط توجه کنند.لینک کوتاه مطلب :


نظر شما در مورد : چهار مورد جدید ویروس انگلیسی در ایران شناسایی شد

*

*


(تحلیلی از قیام احمد بن موسی و برادران امام رضا(ع) ؛ نوشته جلیل عرفان منش

ویژه گروه سنی بزرگسال

@doorbinkhabar.ir

آخرین اخبارپربازدیدها

  گزارش رادیوئی و تلوزیونی


bmi.ir