امروز دوشنبه 04 مهر 1401 ساعت 04:35:13

دوربین خبر

کد مطلب : 32351 -تاریخ انتشار : یکشنبه 28 دی 1399 -ساعت : 20:09

چاپ به اشتراگ گذاشتن
ستاد کاریکاتوری مقابله با کرونا/دورخیز کرونا برای جان گرفتن در مازندران

یادداشت

ستاد کاریکاتوری مقابله با کرونا/دورخیز کرونا برای جان گرفتن در مازندران

محمد علی فتح اللهی

به گزارش دوربین خبر،

امروزه شاید کمتر کسی در ایران و جهان باشد که از کرونا و بیماری کووید ۱۹ چیزی نشنیده باشد و یا راه های مقابله با آن را نداند ! در حال حاضر با اطلاع رسانی مناسب خبرنگاران، فرهنگ شستشوی دستها و استفاده از ماسک در مکانهای شلوغ جزو امور روزانه مردم شده است.

اما آنچه در استان مازندران برای کنترل این بیماری از طرف مسولان انجام می شود بیشتر شبیه یک کاریکاتور مقابله با بیماری است؛ چراکه با آغاز همه گیری این بیماری ، مازندران از اسفند پارسال تاکنون در صدر ابتلا به این بیماری قرار گرفته و در شمار تلفات ناشی از آن قرار دارد و چند سوال برای مردم مازندران بدون جواب مانده است ؛
آیا مردم مازندران دستورالعمل ها را رعایت نکرده‌اند؟
آیا مراسم شب یلدا فقط در مازندران موجب صعودی شدن بیماری شده است؟
آیا  با رعایت دستورالعملهای بهداشتی ، باید وارد مرحله سوم و پیک سوم این بیماری شویم ؟
آیا حضور مسافران  قبل از آغاز طرح منع عبور و مرور موجب افزایش بیماری شده است؟
آیا مسئولان ملی عزمی برای کنترل ورود مسافران به مازندران و کنترل بیماری را دارند؟
مرحله سوم این بیماری یا به اصطلاح پیک سوم آن نیز همزمان با سراسر کشور با محدودیت‌های شدید در استان به اجرا در آمده ولی پس از چند هفته که روند اپیدمی این بیماری در کشور کنترل شده و به رنگ آبی درآمد، در مازندران سیر صعودی و رنگ قرمز به خود گرفت، به راستی چرا مسئولان کشوری و دانشگاه‌های علوم پزشکی استان از اجرای مناسب و کنترل در استان می گویند،و باید پرسید اگر روند کنترل و مبارزه با بیماری مناسب است چرا وضعیت استان اینگونه هست ؟

با بررسی این سوالات به این نتیجه می رسیم اراده ای برای کنترل بیماری در استان وجود ندارد و اظهار نگرانی وزیر بهداشت و کشور از شلوغی جاده های منتهی به مازندران و ضرورت جلوگیری مسافرت به مازندران ره به جایی نبرده است چرا که برای یک موضوع ملی فرهنگ سازی ، دستورالعمل، و نظارت و برخورد با متخلفین شرط لازم و ضروری است و عملکرد تک بعدی تاثیری در کنترل بحران نخواهد داشت ، و هر اندازه هر مازندرانی دستورالعمل های بهداشتی را رعایت کنند باز هم با سیل انبوهی از مسافران دارای مجوز عبور و یا جریمه به شرط ادامه مسیر مواجه هستند که برای انجام کارهای اداری در روزهای پایانی هفته و تعطیلات به استان سفر می کنند .
بنابراین چشم انداز روشنی برای کنترل این بیماری در استان نیست و این دور تسلسل و باطل انتقال از مرکز به پیرامون و پیرامون به مرکز در کشور همچنان پابرجاست. و باید گفت در حال حاضر مازندران تب دارد و حضور مسافران نه برای استان بلکه برای کل کشور خطرناک است و موجب ایجاد دومینوی دیگر بیماری در کشور خواهد شد .
محمد علی فتح اللهی


ستاد کاریکاتوری مقابله با کرونا/دورخیز کرونا برای جان گرفتن در مازندرانلینک کوتاه مطلب :


نظر شما در مورد : ستاد کاریکاتوری مقابله با کرونا/دورخیز کرونا برای جان گرفتن در مازندران

*

*


(تحلیلی از قیام احمد بن موسی و برادران امام رضا(ع) ؛ نوشته جلیل عرفان منش

ویژه گروه سنی بزرگسال

@doorbinkhabar.ir

آخرین اخبارپربازدیدها

  گزارش رادیوئی و تلوزیونی


bmi.ir