امروز سه شنبه 15 آذر 1401 ساعت 13:55:49

دوربین خبر

کد مطلب : 32369 -تاریخ انتشار : جمعه 03 بهمن 1399 -ساعت : 15:54

چاپ به اشتراگ گذاشتن
هشدار سرمازدگی باغ های مرکبات

هشدار سرمازدگی باغ های مرکبات

با کاهش دمای هوا در مازندران،مسئولان کشاورزی استان به باغداران هشدار دادند.

به گزارش دوربین خبر،

معاون بهبود تولیدات گیاهی جهاد کشاورزی مازندران با بیان اینکه باغداران در انجام عملیات برداشت مرکبات از روی درخت سریع‌تر عمل کنند، گفت: باغداران در زمان وقوع سرمازدگی در باغ‌های مرکبات از پُلارهای باغی استفاده کنند.

 مجید بهادری برای مقابله با سرما و یخبندان به باغداران توصیه کرد در انجام عملیات برداشت مرکبات از روی درخت سریع‌تر عمل کنند.

معاون بهبود تولیدات گیاهی سازمان جهاد کشاورزی مازندران گفت: باغداران در زمان وقوع سرمازدگی در باغ‌های مرکبات از پُلارهای باغی استفاده کنند.

وی با بیان اینکه از انجام عملیات هرس در باغ‌های مرکبات و درختان سردسیری و خشک خودداری شود، گفت: باغ‌های مرکباتی که تازه احداث شده است نسبت به پوشاندن تنه نهال‌ها با پوشش‌های مناسب مانند گونی چتایی و یا فوم اقدام شود.

معاون بهبود تولیدات گیاهی سازمان جهاد کشاورزی مازندران اضافه کرد: واحدهای تولیدی مانند گلخانه‌ها و قارچ‌های خوراکی نسبت به انجام جایگزینی سوخت با ذخیره سازی گازوئیل و درصورت قطعی گاز، فعال‌سازی ژنراتور برق اضطراری و  پوشش کامل گلخانه‌ها و بستن دریچه‌ها و درزها اقدام شود.

این مسؤول خاطرنشان کرد: در انبارهای ذخیره سازی مرکبات نسبت به بستن دریچه‌ها و کنترل دمای محیط انبار به منظور جلوگیری از یخ زدگی میوه اقدام لازم صورت گیرد.

بهادری افزود: باغداران استفاده از کودهای مناسب مانند کودهای حاوی فسفر بالا در مرحله شروع ساقه‌دهی و کودهای حاوی پتاسیم بالا در مرحله شروع ساقه دهی و غنچه دهی (قبل از گل دهی) را انجام دهند.

وی با تاکید به انتقال نهاده‌های کشاورزی به مکان مناسب، گفت: به دلیل عدم تاثیر مطلوب مبارزه شیمیایی با عوامل خسارت‌زای گیاهی در دمای زیر ۱۰ درجه سانتی گراد از مبارزه شیمیایی با عوامل خسارت‌زای گیاهی در روز های سرد و یخبندان خودداری شود.

معاون بهبود تولیدات گیاهی سازمان جهاد کشاورزی مازندران خاطرنشان کرد: برای کاهش استرس‌های محیطی، در مزارع آبگیر، نسبت به احداث زهکش های اصلی و فرعی برای خروج آب اضافی ناشی از بارندگی‌های فصلی در اسرع وقت اقدام شود.لینک کوتاه مطلب :


نظر شما در مورد : هشدار سرمازدگی باغ های مرکبات

*

*


(تحلیلی از قیام احمد بن موسی و برادران امام رضا(ع) ؛ نوشته جلیل عرفان منش

ویژه گروه سنی بزرگسال

@doorbinkhabar.ir

آخرین اخبارپربازدیدها

  گزارش رادیوئی و تلوزیونی


bmi.ir