امروز جمعه 18 آذر 1401 ساعت 19:51:54

دوربین خبر

کد مطلب : 32398 -تاریخ انتشار : سه شنبه 21 بهمن 1399 -ساعت : 17:28

چاپ به اشتراگ گذاشتن
راه اندازی آموزشگاه فنی حرفه ای پرورش ماهیان خاویاری

راه اندازی آموزشگاه فنی حرفه ای پرورش ماهیان خاویاری

آموزشگاه آزاد فنی و حرفه ای قره برون در بزرگترین مرکز پرورش ماهیان خاویاری جهان در شهرستان جویبار افتتاح شد.

به گزارش دوربین خبر،به نقل ازروابط عمومی و مرکز اطلاع رسانی روابط عمومی اداره کل آموزش فنی و حرفه ای مازندران این مراسم با حضور حسن خیریانپور معاون هماهنگی امور اقتصادی استانداری مازندران، مهدی گلچوب مدیرکل دفتر هماهنگی امور اقتصادی استانداری، حجت السلام نادعلی زاده امام جمعه جویبار، علی اسد فرماندار شهرستان جویبار، سید حسین درویشی، کامران اصغری و حسن اسحاقی مدیران کل آموزش فنی و حرفه ای، تعاون، کار و رفاه اجتماعی و شیلات مازندران و جمعی دیگر از مدیران شهرستانی در بزرگترین مرکز پرورش ماهیان خاویاری جهان در شهرستان جویبار مازندران افتتاح شد.

خیریانپور معاون هماهنگی امور اقتصادی استانداری مازندران گفت: با توجه به تاکیدات احمد حسین زادگان استاندار مازندران مبنی بر راه اندازی آموزشگاه آزاد فنی و حرفه ای در مجموعه تعاونی قره برون با همت اسحق اسلامی مدیر و سرمایه گذار این مجموعه و اهتمام مدیرکل اداره کل آموزش فنی و حرفه ای مازندران این مجموعه راه اندازی شد.

وی ادامه داد: در ایران آموزش به دو صورت رسمی و غیر رسمی صورت می گیرد که آموزش های غیر رسمی بر عهده سازمان آموزش فنی و حرفه ای می باشد. در حال حاضر برنامه ای تحت عنوان مهارت آموزی در محیط کار واقعی وجود دارد که با همکاری فرمانداران، دستگاه های اجرایی استان و اقدامات بسیار خوب و موثر آموزش فنی و حرفه ای استان در حال انجام می باشد.

معاون هماهنگی امور اقتصادی استانداری مازندران اظهار داشت: از اقدامات بسیار خوب اداره کل آموزش فنی و حرفه ای مازندران تشکیل شورای مهارت در سطح استان و شهرستان می باشد که آموزش های مهارتی بر اساس نیاز هر شهرستان سنجیده و با تصویب شورای مهارت شهرستان جهت تصویب نهایی به شورای مهارت استان ارسال می شود. 

خیریان پور تصریح نمود: علاوه بر علم ، تجارب عملی و عملیاتی مورد نیاز می باشد که هر دو به نوعی مکمل یکدیگر هستند و در این راستا مجموعه آموزش فنی و حرفه ای مازندران با دارا بودن 950 آموزشگاه آزاد فنی و حرفه ای دارای ظرفیت بسیار بالایی جهت تربیت علاقمندان به مهارت آموزی می باشد. معمولاً افرادی که دوره آموزش مهارتی را می گذرانند نیروهای توانمند و کارآمدی هستند که می توان در بازار کار از ظرفیت و توان آنها استفاده بهینه نمود. دوره های مهارت آموزی که در مجموعه های آموزش فنی و حرفه ای مازندران انجام می شود بسیار کاربردی و عملیاتی است. 

او گفت: یکی از ظرفیت های مهم استان مازندران آبزی پروری است. پرورش ماهیان خاویاری و ماهیان سردآبی و گرم آبی و پرورش میگو؛ ظرفیت اشتغال و اقتصادی بسیار بالایی برای استان است. امسال میزان تولید محصولات شیلاتی در استان مازندران از 95 هزار تن به 106 هزار تن ارتقاء یافته و بر اساس هدف گذاری صورت گرفته باید به 116 هزار تن در سال 99 برسد. این امر دور از ذهن نیست زیرا علاوه بر ذخایر دریای خزر ،رودخانه ها، نهرها، استخرهای پرورش ماهی و وجود 830 آب بندان با مساحت 17 هزار هکتار که در استان وجود داشته ، علاوه بر تامین آب مورد نیاز بخش کشاورزی، حفظ محیط زیست و گردشگری، می توان به  پرورش ماهی در این مکان ها اقدام نمود.

این مقام مسئول بیان کرد: مجموعه پرورش ماهیان خاویاری قره برون در جهان بی نظیر است و به عنوان یک ظرفیت بسیار بالا برای استان به شمار می رود که آموزش های فنی و حرفه ای می تواند آموزش های مهارتی خود را در زمینه پرورش، بسته بندی، تکثیر و نگهداری گسترش دهد و به کسانی که می خواهند در مسیر مجموعه شرکت تعاونی پرورش ماهیان خاویاری فعالیت نمایند کمک شایانی داشته باشد. 

مدیر مجموعه پرورش ماهیان خاویاری قره برون گفت: با توجه به پتانسیل بسیار بالای استان مازندران، تصمیم گرفته شد تا مجموعه قره برون در این شهرستان شکل بگیرد. اکنون در حال احداث بازار برای فروش ماهیان خاویاری می باشیم که قصد داریم این ظرفیت را ملی نموده و با پرداختن به آموزش جوانانی که وارد بازار کار می شوند این فرآیند را علمی تر و بروزتر نماییم. بر همین اساس با کمک مدیران آموزش فنی و حرفه ای مازندران مبادرت به احداث آموزشگاه مذکور شد تا با پتانسیل موجود در این واحد به جوانان جویای کار و همکارانی که در مکان های دیگر در همین زمینه مشغول کار می باشند آموزش داده شود.

اسلامی اظهار داشت: با کمک کارشناسان این مجموعه در حال تولید واکسن ماهیان خاویاری می باشیم که به زودی این تلاش و همت نتیجه خواهد داد تا با واکسینه نمودن ، این آبزیان در طول مدت 14 سال مشکلی نداشته باشند. این مجموعه پتانسیل بسیار بالایی در برگشت آب داشته که این امر می تواند آموزش خوبی برای افراد و مهارت جویان باشد. 

در ادامه درویشی مدیرکل آموزش فنی و حرفه ای مازندران گفت: اداره کل آموزش فنی و حرفه ای مازندران آمادگی دارد تا در زمینه شیلات، آبزی پروری و ماهیان هر گونه همکاری که در این حوزه مورد نیاز است را با تعامل انجام داده و تفاهم نامه ای در این زمینه منعقد شود. استان مازندران با توجه به مزیت و ظرفیت بالقوه ای که دارد و از آنجایی که استان ساحلی تلقی می شود این آموزشگاه آزاد فنی و حرفه ای که به عنوان یک مدل مرکز مهارتی برای 7 استان ساحلی بوده مورد بهره برداری قرار گرفت. اگر به معنای واقعی در مازندران در حوزه های تولید، اقتصاد و اشتغال ،آموزش های فنی و حرفه ای تحقق یابد می تواند نقش بسزایی در تحقق شعار جهش تولید که از سوی مقام معظم رهبری برای سالجاری نامگذاری شده است ، داشته باشد. لینک کوتاه مطلب :


نظر شما در مورد : راه اندازی آموزشگاه فنی حرفه ای پرورش ماهیان خاویاری

*

*


(تحلیلی از قیام احمد بن موسی و برادران امام رضا(ع) ؛ نوشته جلیل عرفان منش

ویژه گروه سنی بزرگسال

@doorbinkhabar.ir

آخرین اخبارپربازدیدها

  گزارش رادیوئی و تلوزیونی


bmi.ir