امروز دوشنبه 04 مهر 1401 ساعت 04:34:42

دوربین خبر

کد مطلب : 32445 -تاریخ انتشار : یکشنبه 24 اسفند 1399 -ساعت : 20:21

چاپ به اشتراگ گذاشتن
لزوم تشکیل کارگروه ویژه بررسی موقوفات اراضی مازندران/حمایت از تولیدات داخلی ضروری است

رئیس قوه قضا در مازندران:

لزوم تشکیل کارگروه ویژه بررسی موقوفات اراضی مازندران/حمایت از تولیدات داخلی ضروری است

به گزارش دوربین خبر،آیت‌الله سیدابراهیم رئیسی عصر امروز در جلسه شورای عالی قضایی استان در جمع کارکنان و قضات مازندران اظهار کرد: باید جلوی ساخت و سازهای غیرمجاز و تجاوز به حریم طبیعت را از همان مرحله اول شروع تخلف گرفت و شرایط را برای متخلفان و قانون شکنان ناامن کرد.

وی بیان کرد: حفظ اراضی کشاورزی، باغات و اشجار از اولویت هاست و رعایت این اولویت در استان مازندران بیشتر مدنظر قرار دارد.

رئیسی گفت: سازمان منابع طبیعی و وزارت جهاد کشاورزی باید تعریفی از ساخت و ساز در منطقه بومی‌نشین روستایی و سایر مناطق داشته باشند؛ به‌سادگی مهر تخلف را به کسی نزنیم

رئیس قوه قضاییه با اشاره به اینکه باید راه قانونی را به کسی که نمی‌خواهد تخلف کند، نشان داد، ادامه داد: سازمان‌های اداری موظفند حریم دریا را حفظ کنند؛ هیچ بخشی باهیچ توجیهی مجاز نیست حریم دریا را بشکند.

این مسئول با اعلام اینکه آزادسازی ساحل باید به‌سرعت انجام شود گفت: در جای جای استان مازندران بحث وقف مطرح است؛ باید برای موضوع وقفیت کارگروهی ایجاد شود تا هم بحث حقوقی و قضایی و هم بحث اراضی و... را بررسی کند

رئیسی افزود: از کارخانه کاغذ و چوب بازدید داشتیم، یک خط تولید این کارخانه با ظرفیت 90هزار تن تولید خوابیده است؛ فقط یک اراده جدی نیازمند است تا 30درصد از کاغذ مورد نیاز کشور را به جای واردات، تولید کرد

وی بیان کرد: باید بین خط تولید و مصرف نظارت کرد تا حمایت از تولید و مصرف در عمل شکل بگیرد؛ این چگونه است که هم باغدار ناراضی است و هم مصرف کننده

رئیس قوه قضاییه گفت: تولید اگر در مسیر مصرف درست و با حذف جریان دلالی هدایت شود، هم تولیدکننده و هم مصرف کننده راضی خواهند بود.

این مسئول ادامه داد: همه دستگاههای اداری موظفند چنانچه در این منطقه و یا مناطق دیگر، دارای مراکز تفریحی یا ویلایی هستند، حریم دریا را حفظ و در صورت تعرض به حریم دریاها با فوریت به رفع این تعرض اقدام کنند.

رئیسی تصریح کرد: ما در دستگاه قضایی تاکید کرده ایم که دادگستری مازندران در مقوله حفظ حریم دریا باید پیشگام باشد باید جلوی ساخت و سازهای غیرمجاز و تجاوز به حریم طبیعت را از همان مرحله اول شروع تخلف گرفت و شرایط را برای متخلفان و قانون شکنان ناامن کرد.

وی خاطرنشان کرد: حفظ اراضی کشاورزی، باغات و اشجار از اولویت هاست و رعایت این اولویت در استان مازندران بیشتر مدنظر قرار دارد.

رئیس قوه قضاییه ادامه داد: قضات عزیزی که به دور از هرگونه نفوذپذیری، عدالت را جاری و ساری می کنند و با تاثیر نپذیرفتن از هیچ فرد، قدرت و ثروتی حکم مبتنی بر حق صادر می کنند علاوه بر اینکه در نزد خداوند متعال و مردم عزیز به شمار می روند، مورد تکریم مسئولان نیز هستند.

*نباید به سمت واردات برویم

رئیس قوه قضاییه بعد از ظهر امروز در ادامه سفر به مازندران در بازدید از کارخانه چوب وکاغذ استان وعده پیگیری و رفع مشکلات صنایع چوب وکاغذ مازندران را داد و افزود: حمایت از تولید داخل ضروری است.

آیت الله رئیسی حمایت از تولید داخل را ضروری دانست و ادامه داد: وقتی شرایط برای تولید در داخل مهیا است نباید به سمت واردات رفت.

وی بر لزوم پیگیری برای حل مشکلات صنعت چوب وکاغذ در استان تاکید کرد.

*مالکیت واقف و موقوفه بودن جنگل‌ها آق‌مشهد هنوز اثبات نشد

آیت‌الله رئیسی عصر امروز در دیدار با قضات و کارکنان دستگاه قضای مازندران در سالن غدیر سپاه کربلا اظهار کرد: اصل مالکیت واقف جنگل‌های آق مشهد مورد تردید جدی است و در بررسی‌های متعدد کارشناسی، تاکنون مالکیت واقف و بالتبع موقوفه بودن این جنگل‌ها برای ما اثبات نشده است.

رئیس قوه قضاییه گفت: رای نهایی توسط دیوان عالی کشور صادر خواهد شد.

رئیسی اظهار کرد: تلاش مضاعف 22 حوزه دستگاه قضایی استان مازندران در رسیدگی 93 درصدی به پرونده‌های معوقه و کاهش زمان دادرسی به 90 روز جای تقدیر دارد و امیدواریم در ادامه شاهد کاهش دو سومی پرونده‌ها در دادگاه‌ها باشیم.

وی افزود: دلسوزان و دغدغه‌مندان حفظ حقوق بیت‌المال و حقوق عامه تلاش کنند حریم دریا حفظ شود. سازمان‌هایی که دارا‌ی شهرک و ویلا هستند رعایت کنند حریم دریا حق عمومی است و دستگاه‌ها و افرادی  که دریا را مورد تعرض قرار دادند به نقطه قانونی برگردند.

رئیسی با بیان اینکه استفاده از ظرفیت نعمات خداوند در حقیقت استفاده قانونمند و ضابطه‌مند است، گفت: ‌مازندران قطب زراعت و کشاورزی است. راه را به صورت قانومند مشخص کنیم تا تخلف متخلقان مشخص شود که این امر برعهده دستگاه اجرایی است. باغات، رودخانه‌ها، اراضی کشاورزی سرمایه ملی است باید حفظ شوند و شرایط برای متخلفان ناامن باشد.

*استقبال از تشکیل مجتمع قضایی ویژه برای سیدگی به پرونده‌های زمین‌خواری

وی افزود: از پیشنهاد رئیس کل دادگستری مازندران‌مبنی بر تشکیل یک مجتمع قضایی خاص جهت سیدگی به پرونده‌های زمین‌خواری، جنگل‌خواری و تجاوز به منابع طبیعی استقبال می‌کنیم.

رئیس قوه قضائیه با تقدیر از اقدام  دادگستری مازندران در مقابله و مبارزه با فساد گفت: دادگستری نشان داد دستگاه قضا خط قرمز ندارد  و برای قضات مستند صحبت کردن و مستند عمل کردن است. هیچ مدیری نباید مقدمه فساد را در دستگاه خود مشخص کند زیرا  روح شهدا حاضر و ناظر اعمال ماست. بزرگمردانی که از بهترین دوران پرفروغ خود برای دفاع از ارزش‌های الهی گذشتند و اکنون وظیفه ما صیانت ازاین‌نظام ارزشمند است.

وی گفت: مشکلات و مسائل  دادگستری‌های استان رفع می‌شود و در زمینه جابه‌جایی قضات از مازندران به تهران استقبال می‌کنیم زیرا قضات ‌مجرب و موفق مازندرانی می‌توانند تجربیات خود را به همکاران جوان انتقال دهند. آموزش قضات بهنگام‌ باشد در این جهت تلاش شود.

رئیس قوه قضائیه با تکریم‌ از همکاران قضایی افزود: اجرای عدالت و حق‌خواهی امری فطری است. قاضی که با قضاوت درست  خود را در محضر‌الله دید نزد خداوند و مسئولان از جایگاه عزتمندانه برخوردار خواهد بود و در زمینه تشخیص تصمیم موضوعات   و اجرای حکم دقت کرد.

وی در زمینه جنگل آق‌مشهد گفت:  اول باید فرد مالک باشد بعد وقف کند که این فضای جنگل از انفال و در اختیار دولت است. چگونه باید مالکیت استقرار پیدا کند. در نتیجه شناخت موضوع کامل شود همچنین هر فردی که در امنیت مردم اخلال وارد کند دستگاه قضا با شدت برخورد می‌کند. به میزان شارع و قانون برای مجرم زندانی در نظر گرفته شود حتی یک ساعت هم نباید با آبروی افراد بازی شود.لینک کوتاه مطلب :


نظر شما در مورد : لزوم تشکیل کارگروه ویژه بررسی موقوفات اراضی مازندران/حمایت از تولیدات داخلی ضروری است

*

*


(تحلیلی از قیام احمد بن موسی و برادران امام رضا(ع) ؛ نوشته جلیل عرفان منش

ویژه گروه سنی بزرگسال

@doorbinkhabar.ir

آخرین اخبارپربازدیدها

  گزارش رادیوئی و تلوزیونی


bmi.ir