امروز دوشنبه 04 مهر 1401 ساعت 03:37:44

دوربین خبر

کد مطلب : 32474 -تاریخ انتشار : دوشنبه 23 فروردین 1400 -ساعت : 13:57

چاپ به اشتراگ گذاشتن
جراحی پارکینسون ابداعی نو در مازندران که امید به زندگی را افزون کرد

جراحی پارکینسون ابداعی نو در مازندران که امید به زندگی را افزون کرد

به گزارش دوربین خبر،

اولین جراحی پارکینسون در مازندران به دستان توانمند پزشک ساروی رقم خورد: اولین جراحی کاشت الکترود در درمان بیماری پارکینسون توسط تنها جراح فانکشنال مغز در شمال کشور(دکتر سجاد شفیعی) در بیمارستان فوق تخصصی شهید فکوری جویبار

به همت خیر بزرگ و موسس مجتمع بزرگ بیمارستان شهید فکوری جویبار و با دستان توانمند دکتر شفیعی، اولین عمل جراحی کاشت الکترود برای درمان بیماری پارکینسون روز ۲۹ اسفند ماه ۹۹در بیمارستان فکوری با موفقیت به پایان رسید.

دکتر سجاد شفیعی فوق‌تخصص جراحی مغز و اعصاب با بیان این موضوع بیماری که مورد عمل جراحی قرار گرفت به نوعی پارکینسون مبتلاست و در این عمل با کاشت الکترود داخل هسته‌های عمقی مغز و تحریک قسمت‌هایی از مغز با وصل کردن الکترود به باتری که زیر پوست کاشته می شود، لرزش ها و علائم بیماری برطرف می‌شود.

دوران نقاهت و بستری پس از جراحی در بیمارستان برای بیمار ۲۴ ساعت است و پس از ۲۴ ساعت بیمار می تواند بیمارستان را ترک کند.

دکتر سجاد شفیعی در ادامه گفت: این عمل در استان مازندران برای اولین بار انجام می‌شود. البته در سطح کشور در مراکزی مثل تهران و شیراز این عمل انجام شده بود.در مجموع این جراحی بسیار نو و جدید است که به طور کلی در دنیا هم، یک عمل معمول و رایج نیست و در واقع یک جراحی پیشرفته و تکنولوژیِ بروز است که به نوعی لبه علم محسوب می‌شود.در طیف جراحی مغز و اعصاب، عملی پیشرفته تر از این عمل نداریم که بتوانیم با تغییر کارکرد قسمت‌هایی از مغز یکسری از علائم و رفتارها را عوض کنیم.

همچنین وی افزود: این جراحی برای برخی از بیماری‌های روانی هم کاربرد دارد و برای کسانی که مبتلا به افسردگی، وسواس، بی اشتهایی عصبی، پرخوری عصبی و تیک عصبی هستند هم مفید محسوب می شود.

درصد موفقیت این عمل نیز بسیار بالاست به طوری که اگر بیمار به درستی انتخاب شود و عمل هم به خوبی روی این بیمار صورت بگیرد امکان موفقیت عمل زیاد است. از آنجا که این عمل به لحاظ تکنیکی بسیار ظریف و حساس محسوب می شود هر بیماری نمی تواند گزینه مناسبی برای این جراحی پیشرفته باشد. بیمار توسط یک تیم تخصصی، شامل چند متخصص مورد بررسی و معاینه قرار می‌گیرد و با تصمیم‌گیری شورای پزشکی بیمار انتخاب می‌شود.

درخاتمه، دکتر شفیعی ضمن ابراز خشنودی از موفقیت این جراحی دشوار و حساس از اساتید: دکتر زالی، دکتر شهزادی، دکتر امیر حسن حبیبی و دکتر شهیدی برای راهنمایی‌های ارزنده آنها در طول این مسیر و همچنین از دکتر تفاخری که در حین عمل همراه و در کنار تیم جراحی بودند، تشکر کرد.

????#تیتر_جویبار✅????

@titr_jouybarلینک کوتاه مطلب :


نظر شما در مورد : جراحی پارکینسون ابداعی نو در مازندران که امید به زندگی را افزون کرد

*

*


(تحلیلی از قیام احمد بن موسی و برادران امام رضا(ع) ؛ نوشته جلیل عرفان منش

ویژه گروه سنی بزرگسال

@doorbinkhabar.ir

آخرین اخبارپربازدیدها

  گزارش رادیوئی و تلوزیونی


bmi.ir