امروز شنبه 09 مهر 1401 ساعت 20:57:44

دوربین خبر

کد مطلب : 32581 -تاریخ انتشار : پنج شنبه 11 فروردین 1401 -ساعت : 14:39

چاپ به اشتراگ گذاشتن
هرگونه معاملات املاک مستلزم استعلام از اوقاف

هرگونه معاملات املاک مستلزم استعلام از اوقاف

به گزارش دوربین خبر،

سید محمود حسینی پور در دیدار با مدیران اوقاف استان با اشاره به عزت ماه مبارک رمضان در نزد مردم مومن ایران اسلامی، خاطر نشان کرد: رعایت همه ارزش ها و شئونات اسلامی در ماه مبارک رمضان مورد تاکید است. رعایت شئونات ماه مبارک رمضان از سوی مسافران و دستگاه های اجرایی اعم از دولتی و غیردولتی مورد انتظار جدی است.

استاندار ادامه داد: ترویج فرهنگ قرآنی در ایام ماه مبارک رمضان که ماه نزول آیات الهی است یک فرصت و ضرورت برای دستگاه ها و نهادهای فرهنگی تبلیغی و مبلغان دینی و قرآنی است.

وی با بیان این که علیرغم مشکلات اقتصادی، گرایش مردم به امور وقف بسیار ارزشمند است، گفت: دلبستگی مردم ولایتمدار مازندران به اهل بیت عصمت و طهارت ( علیهم السلام ) از دیرباز، زینت بخش تاریخ و فرهنگ علوی مردم این سامان است.

نماینده عالی دولت در استان در بخش دیگری از سخنان خود با عنوان اینکه اطلاع رسانی دقیق دستگاه ها مبنی بر وقفی بودن مکان هایی که بخشی از مردم قصد ساخت و ساز دارند باید به عنوان یک اولویت در دستور کار قرار گیرد، یادآور شد: کسانی که می خواهند ملکی را خریداری کنند از اوقاف استعلام بگیرند تا مشخص شود ملک مربوطه وقفی است یا خیر و دستگاه هایی که از استعلام اداره اوقاف مبنی بر وقفی بودن یا نبودن آن ملک یا ساختمان مورد نظر تمکین نکنند، مسئولیت حقوقی این موضوع با دستگاه مزبور است و باید پاسخگو باشد. طبق توافق صورت گرفته تمام املاک اداره اوقاف در طرح کاداستر سازمان ثبت و اسناد می بایست ثبت گردد و مسئولین دستگاه های اجرایی موظف هستند از اداره اوقاف استعلام بگیرند.

حسینی پور، تصریح کرد: به لحاظ کیفی و به لحاظ کمی کار اوقاف بسیار ارزشمند است؛ بدلیل اینکه اوقاف امانت دار اهل بیت و مردم و ریشه اش متعلق به اهل بیت است.

وی افزود :در امور وقف در تاریخ همیشه معتمدین و افراد دارای جایگاه خاص اجتماعی که مورد اعتماد عمومی مردم بودند حضور و فعالیت داشتند و مردم به واقفین به عنوان معتمدین این حوزه توجه و اعتماد دارند. باید بگونه ای عمل کنیم که این کار نیک و ارزشمند در جامعه ما رواج بیشتری پیدا کند .

سید محمود حسینی پور یادآور شد : از وظایف اصلی همه ما ترویج امر وقف است و مهم ترین رسالت سازمانی کارکنان و مدیران اوقاف، صیانت از منافع واقف و عمل به نیت واقف است تا مردم مطمئن شوند، مقوله وقف برایشان موضوعیت پیدا می کند. ماموریت اوقاف باید تبدیل شدن بقاع متبرکه به قطب فرهنگی باید باشد و از این ظرفیت والای معنوی که در کشور و مازندران به عنوان رتبه نخست در این حوزه قرار دارد، بهره گیری مطلوب شود.

وی در ادامه ضمن بیان این نکته که امروز مزار شهدای ما مورد توجه گردشگران هستند و باید از این اماکن بعنوان مقصد گردشگری در استان استفاده کنیم، افزود: در مسیرهای مواصلاتی استان بقاع متبرکه زیادی قرار دارند و باید با بهره گیری از این اماکن متبرک در حوزه فرهنگ برنامه ریزی کنیم.

استاندار با بیان این که تبدیل بقاع متبرکه به مقصد گردشگری نیازمند نوسازی این مراکز متناسب با نیازهای جامعه و انجام کارهای جدید تبلیغی - فرهنگی و بهره گیری از امکانات روز است، اظهار داشت: سازمان اوقاف می تواند نقش سازمان اقتصادی اسلامی را در جامعه ما ایفا کند. با همه امکاناتی که داریم باید ببینیم چقدر از ظرفیت های موجود را متناسب با مدیریت حرفه ای توانستیم بهره گیری کنیم .لینک کوتاه مطلب :


نظر شما در مورد : هرگونه معاملات املاک مستلزم استعلام از اوقاف

*

*


(تحلیلی از قیام احمد بن موسی و برادران امام رضا(ع) ؛ نوشته جلیل عرفان منش

ویژه گروه سنی بزرگسال

@doorbinkhabar.ir

آخرین اخبارپربازدیدها

  گزارش رادیوئی و تلوزیونی


bmi.ir