امروز جمعه 18 آذر 1401 ساعت 18:57:18

دوربین خبر

کد مطلب : 3306 -تاریخ انتشار : یکشنبه 05 شهریور 1396 -ساعت : 07:43

چاپ به اشتراگ گذاشتن
تحلیل صادرات غیر نفتی ایران

نویسنده و تحلیل :سلطانی-اقتصاددان

تحلیل صادرات غیر نفتی ایران

به گزارش دوربین خبر،در چهارماهه اول سال جاری همه ۱۵ قلم اصلی صادرات (به اصطلاح غیرنفتی) شامل فرآورده های نفتی و گازی و مواد خام و مواد اولیه صنعتی متکی به رانت منابع کشور است.
???? شمول فرآورده های نفتی و گازی در زمره صادرات غیرنفتی که در دولت دهم باب شد، هر چند که در زمان خود با انتقاد شدید روبرو شد، اما متاسفانه در دولت یازدهم نیز استمرار یافت.
???? در نیم قرن پیش صادرات فولاد خام و مواد اولیه پتروشیمی (باارزش افزوده پایین) مانند متانول و پلی اتیلن شاید به عنوان صادرات صنعتی جای مباهات داشت، اما هم اکنون نوعی خام فروشی محسوب می شود.
???? سیاستگذاری ها و مدیریت کارآمد دولتهای کشورهای صنعتی و حتی در حال توسعه در جهت صادرات هر چه بیشتر کالاهای صنعتی نهایی و مصرفی با ارزش افزوده بالا و ایجاد اشتغال و کسب سهم بیشتری از ارزش افزوده جهانی GVA است.
???? مواد اولیه صنعتی (فولاد و پتروشیمی) به بهایی بیش از آن چه صادر می شود، به تولیدکننده نهایی عرضه می شود.  به عبارتی به تولیدکننده خارجی (از محل معمولا گرانفروشی به تولیدکننده داخلی) یارانه اعطا می شود.
???? هم اکنون به نظر می رسد تامین خوراک و مواد اولیه و انرژی به بهای یک-دوم تا یک-سوم جهانی و انبوهی از رانتها و حمایتهای دولتی جوابگوی هزینه ها و عواید منفعت برندگان نیست که مدتی است، زمینه سازی برای افزایش نرخ ارز در جهت حمایت از صادرات ساز شده است.
آن چه صادر می شود در اصل منابع و ثروتهای ملی است که نه اشتغال در خور و قابل توجهی ایجاد می کند، نه درآمد اقتصادی مفید و قابل ملاحظه و نه مردم نفعی از فعالیت این صادرکنندگان می برند.
 ???? تنها برنده واقعی افزایش نرخ ارز، صادرکنندگان منابع و ثروتهای ملی خواهند بود که علاوه بر رانتهای فعلی، به رانت افزایش نرخ ارز دسترسی پیدا خواهند کرد.
بخش غالب صنایع داخلی به مواد اولیه و نیمه ساخته وارداتی متکی هستند که افزایش نرخ ارز گرانی تولیدات آنها را در پی خواهد داشت (به عنوان مثال ایران فقط بیش از ۳ میلیارد دلار خوراک دام وارد می کند).  امواج گرانی عامه مردم را فقیرتر خواهد کرد و کاهش مصرف  مردم، رکود را در بخش خصوصی واقعی و فعالیت های اقتصادی عامه جامعه تشدید می کند.لینک کوتاه مطلب :


نظر شما در مورد : تحلیل صادرات غیر نفتی ایران

*

*


(تحلیلی از قیام احمد بن موسی و برادران امام رضا(ع) ؛ نوشته جلیل عرفان منش

ویژه گروه سنی بزرگسال

@doorbinkhabar.ir

آخرین اخبارپربازدیدها

  گزارش رادیوئی و تلوزیونی


bmi.ir