امروز جمعه 11 آذر 1401 ساعت 22:20:48

دوربین خبر

کد مطلب : 4256 -تاریخ انتشار : سه شنبه 04 مهر 1396 -ساعت : 07:11

چاپ به اشتراگ گذاشتن
سقانفار و آداب مازنی ها در احیا ماه محرم و عرض ارادت به ساحت نورانی اباعبدالله الحسین علیه السلام/کبریا مقدس

دوربین خبر گزارش می دهد...

سقانفار و آداب مازنی ها در احیا ماه محرم و عرض ارادت به ساحت نورانی اباعبدالله الحسین علیه السلام/کبریا مقدس

به گزارش دوربین خبر،


سقانفار هندوکلا آمل

از قدیمی ترین مکان های محلی خاص است،سقانفاری در روستاى هندوکلا در شرق شهرستان آمل و در مسیر جادهٔ بابل به آمل قرار دارد. در گوشه‌اى از میدان کوچک روستا، دو سقانفار به چشم مى‌خورد که یکى از آنها ساده و فاقد نقش و دیگرى داراى نقوش بى‌شمار است.

گستردگى خط و نوشته، موجب تمایز این سقانفار با نمونه‌هاى همسان خود شده است. به گونه‌اى که از تمام اشعار مرثیه دوازده بند محتشم کاشانى به صورت گزیده استفاده شده است.

در پایان نام خادم، نقاش، کاتب و تاریخ و حدیث بدین شرح آمده است: خادم درگه شاه‌مردان حاجى قربان بن کربلایى رمضان که معروف به حاج قربان مشاور حقوقی سپه سالار بوده است، از نظر نقوش نیز این سقانفار متمایز است و شاخص‌ترین نقش‌ها و تمثال شخصیت‌هاى مذهبى با هاله‌اى از نور و عمامه سبز بر سر که تجسم ائمه اطهار است و کاروانى از زنان و یک کودک و یک دختر کوچک و مردى پیشاپیش کاروان گویاى کاروان مظلوم کربلا و محتملاً از رقیه و امام سجاد زینت‌ بخش این مجموعه است.

نقش دیو سفید مازندران که چندین بار تکرار شده و نقش مردى برهنه و حیوانى در حال خوردن بدن او، از نقوش بسیار جالب این سقانفار است.لینک کوتاه مطلب :


نظر شما در مورد : سقانفار و آداب مازنی ها در احیا ماه محرم و عرض ارادت به ساحت نورانی اباعبدالله الحسین علیه السلام/کبریا مقدس

*

*


(تحلیلی از قیام احمد بن موسی و برادران امام رضا(ع) ؛ نوشته جلیل عرفان منش

ویژه گروه سنی بزرگسال

@doorbinkhabar.ir

  گزارش رادیوئی و تلوزیونی


bmi.ir