امروز جمعه 18 آذر 1401 ساعت 20:42:37

دوربین خبر

کد مطلب : 4557 -تاریخ انتشار : شنبه 15 مهر 1396 -ساعت : 11:28

چاپ به اشتراگ گذاشتن
اصلاح طلبی چیست؟اصلاح طلب کیست؟

به قلم:مصطفی سوادکوهی

اصلاح طلبی چیست؟اصلاح طلب کیست؟

به گزارش دوربین خبر،عضو شورای مرکزی مجمع روحانیون مبارز ،‌دبیر شورای هماهنگی جبهه اصلاحات ، رییس خانه احزاب استان مازندران در مقاله ای در خصوص ویژگی های اصلاح طلبی توضیح داد.

به گزارش دوربین خبر،مصطفی سوادکوهی عضو شورای مرکزی مجمع روحانیون مبارز ،‌دبیر شورای هماهنگی جبهه اصلاحات ، رییس خانه احزاب استان مازندران در یادداشتی در مورد اصلاح طلبی نوشت :


اصلاح طلبی که در اصطلاح سیاسی از آن به  "REFORMISM" یاد می شود بسته به شرایط زمانی و مکانی و بستر سیاسی، تعریف مستقل و جداگانه ای دارد اما اگر بخواهیم به اصلاح طلبی  در میان جریانات سیاسی پس از انقلاب و رخدادهای سیاسی دهه شصت تا امروز، نگاهی بیندازیم و از آن تعریفی ارائه کنیم بی تردید تعریف اسحاق جهانگیری از این جریان  می تواند به عنوان کوتاه و گویاترین تعریف  در نظر گرفته شود. معاون اول رییس دولت تدبیر و امید در مناظرات انتخابات ریاست جمهوری اخیر از اصلاح طلبی به عنوان "جریان اصیل انقلابی" یاد کرد و انتساب خود به این جریان را موجب افتخار دانست. برای رسیدن به عمق تعریف جهانگیری از اصلاح طلبی، لازم است آنرا ریشه یابی کنیم.
نسب سیاسی و تبار جریانی که امروزه اصلاح طلبی نام دارد، به حلقه ای از فعالان سیاسی سالهای مبارزه و افرادی از معتمدان نظام در میانه دهه اول انقلاب و در سالهای پایانی عمر حضرت امام روح الله (ره) بر می گردد که به جناح "چپ و مجمع روحانیونی" منسوب بودند. با قاطعیت می توان گفت وجه مشخصه این جریان، انقلابیگری و حرکت بر مدار قانون همراه با عقلانیت و رعایت مقتضیات زمانی و مکانی بود.
در ادامه وقایع سیاسی دهه دوم انقلاب و در دوم خرداد 76 این طیف سیاسی که روزبه روز بر سرمایه اجتماعی خود افزودند موفق شدند دولت و قوه مجریه را در دست بگیرند و در 8 سال به همگان ثابت کردند سلامت اخلاقی، مدیریت به دور از اختلاس و حفظ و صیانت از آرمانهای بلند نظام، خط قرمر این جریان است. 
در سالهای دولت نهم و دهم نیز علیرغم اینکه هدف تیر جفا قرار داشتند و کم لطفی بسیار دیدند اما هرگز از اصول سیاسی خود تخطی نکردند و لحظه ای دست از نگاهبانی از میراث خمینی کبیر برنداشتند و همواره بر حفظ حرمت ولایت و رهبری معظم انقلاب و اجرای بدون تنازل قانون اساسی و سرلوحه قرار دادن عقلانیت و تدبیر در مدیریت تاکید کردند و در سایه ی همین "اصولگرایی"، موفق شدند صداقت خود را برای مردم به اثبات برسانند. به همین دلیل عده ای، اصلاح طلبان را اصولگرای واقعی می دانند و بر این باور هستند که اصلاح طلبان در بیش از دو دهه اخیر که با این تابلو در سپهر سیاست ایران حضور داشتند هرگز از اصول خود کوتاه نیامدند. 
بی تردید یکی از دلایل مقبولیت عمومی این جریان و محبوبیت رجال و مردان ملی جریان اصلاحات همین صداقت در رفتار و عقلانیت و روزآمدی آنان است. نشانی از این محبوبیت را در چند انتخابات اخیر دیدیم که مردم همواره به ندای رهبران این جریان لبیک گفتند و آنان را در کسب آرای مورد نیاز یاری کردند. 
منظور اسحاق جهانگیری از "جریان اصیل انقلابی" همین است که این جریان، برعکس تبلیغات سوء مخالفان سیاسی هرگز جریانی در مقابل نظام و انقلاب نبوده بلکه همواره در کنار امام و رهبری بود و مصالح کلان نظام را اولویت نخست خود می دانست و کمترین هزینه ای از طرف خود به نظام تحمیل نکرد.
اصلاح طلب واقعی کسی است که اولا به این گفتمان، اعتقاد داشته باشد یعنی اجرای بدون تنازل قانون اساسی و حرکت در خطی که حفظ و استمرار نظام را تضمین کند را تکلیفی برای خود به شمار می آورد . ثانیا هرگز مصالح کلی و راهبردی نظام را تحت الشعاع منافع حزبی و باندی نمی کند و هرگاه به این تحلیل رسید که بخاطر منافع ملی، از تصمیم حزبی و جناحی باید صرف نظر کرد لحظه ای درنگ نمی کند.
نکته سومی که یک اصلاح طلب واقعی بر آن التزام دارد این است که هماهنگ با تشکیلات و سازمان حرکت می کند به عنوان مثال زمانی که بزرگان و رهبران جریان، بر انجام کاری تاکید کردند، یک اصلاح طلب واقعی پیروی و متابعت از آنان را برای خود فرض می داند و با هدف هم افزایی و کار تشکیلاتی، در راستای توصیه بزرگان حزب عمل می کند.
یکی از نکاتی که یک اصلاح طلب واقعی از آن اهتراز می کند سهم خواهی و پیگیری منافع شخصی است. برای یک فعال سیاسی اصلاح طلب، هیچ چیز نامطلوبتر از ترجیح منافع ناچیز شخصی بر مصالح گروهی و یا منافع ملی نیست. به همین دلیل اطلاح طلبان همواره تلاش دارند از خود اثری برجای بگذارند که در نتیجه آن اثر خیر کثیر نصیب و نثار مردم و کشور شودلینک کوتاه مطلب :


نظر شما در مورد : اصلاح طلبی چیست؟اصلاح طلب کیست؟

*

*


(تحلیلی از قیام احمد بن موسی و برادران امام رضا(ع) ؛ نوشته جلیل عرفان منش

ویژه گروه سنی بزرگسال

@doorbinkhabar.ir

آخرین اخبارپربازدیدها

  گزارش رادیوئی و تلوزیونی


bmi.ir