امروز چهار شنبه 25 فروردین 1400 ساعت 17:50:52

دوربین خبر

کد مطلب : 4968 -تاریخ انتشار : چهار شنبه 26 مهر 1396 -ساعت : 10:38

چاپ به اشتراگ گذاشتن
تاسیس نخستین مدرسه در بارفروش

به قلم:صمد صالح طبری

تاسیس نخستین مدرسه در بارفروش

به گزارش دوربین خبر

تاسیس نخستین مدرسه در بارفروش

گردآوری: صمد صالح طبری

نخستین مدرسه در بارفروش، به کوشش پدرِ اردشیر برزگر مؤلف کتاب تاریخ طبرستان، به نام آقا حسن بادکوبه ای، و با هزینه یکی از فرهنگ دوستان به نام حسینقلی میرزای ایرجی اعظام السلطنه حکومتِ وقت، مدرسه شش کلاسه اعظامیه برای نخستین بار در بارفروش دایر گردید.

این مدرسه که در سال 1322 قمری تأسیس شده بود به فرمان محمدعلی شاه قاجار در سال 1324 قمری یعنی 2 سال بعد بسته شد. مدارس کلاسیک ملی(اسلام- بارفروش) با سرمایه شخصیِ آقا حسن بادکوبه ای و یاری میرزای ایرجی برای نوباوگان بارفروش دایر شد.
درباره بسته شدن مدرسه نیز گفته اند که به خاطر سبکِ مدرنِ خارجی آن، یعنی داشتن میز و نیمکت در آن زمان بود.

به گفته یکی از فرهنگیان بازنشسته مرحوم جعفر کاظم بیکی، نخستین مدرسه را اعظام السلطنه در سال 1318 قمری در بار فروش ایجاد کرد، و دختر اعظام السلطنه با لباس پسرانه در آن کلاس حضور داشته است. این مدرسه که بارفروش نام داشت، در محله آستانه دایر بود.

اسماعیل مهجوری در تاریخ مازندران در مورد تأسیس نخستین مدرسه در بارفروش می نویسد: اولین آموزشگاه بابل به استناد شماره 22 و تاریخ 28 ذیقعده سال 1324 قمری روزنامه حبل المتین، در سال 1323 قمری دبستان پسرانه ای به همت شاهزاده حسین قلی خان اعظام السلطنه به نام اعظامیه در بارفروش تأسیس شد.

ناصر دیوان حاکم مازندران برای تهیه اثاثیه پنجاه تومان نقد پرداخت، و سردار مفخم لارجانی نیز ماهانه بیست تومان متقبل شده است، و آقای علامه که در تأسیس دبستان سهم بزرگی داشت، با آن که خانه ملکی خود را مجانی در اختیار نوآموزان گذاشت متعهد شد که با شرکت 34 نفر از اهالی خیّر شهر هر ماهه یکصد تومان کمبود درآمد را تأمین کند و به این ترتیب دبستان مزبور با سه معلم و مدیر و دو خدمتگزار و 41 نوآموز دایر شد، و نیز به استناد شماره 13 تاریخ 12 رمضان 1333قمری روزنامه ستاره ایران، در شهر بارفروش از تاریخ ربیع الثانی سال 1332قمری، دبستان پسرانه پنج کلاسه دیگری به مدیریت میرزا حبیب الله خان تأسیس گردید، که دارای 105 نوآموز بوده است و ده نفر ایشان از پرداخت شهریه معاف بودند.
این دبستان ماهانه هفتاد تومان درآمد و هشتاد تومان هزینه داشت.
https://t.me/joinchat/AAAAAD0WuOo-WjCgFqQgQwلینک کوتاه مطلب :


نظر شما در مورد : تاسیس نخستین مدرسه در بارفروش

*

*


(تحلیلی از قیام احمد بن موسی و برادران امام رضا(ع) ؛ نوشته جلیل عرفان منش

ویژه گروه سنی بزرگسال

@doorbinkhabar.ir

آخرین اخبارپربازدیدها

  گزارش رادیوئی و تلوزیونی


bmi.ir